Reklama
Reklama
Počúvanie je nové čítanie

Nezabudneme, pán profesor Šikula...

Počet zobrazení: 3537

Profesor Milan Šikula. Zomrel vo veku 77 rokov. Tento týždeň. Práve som sa to dozvedel. A je mi to úprimne ľúto.

Milan Šikula bol jeden z najlepších slovenských ekonómov a odborníkov na globalizáciu. Bol kolegom zo Slovenskej akadémie vied, viedol ekonomický ústav a patril medzi významných ľavicových intelektuálov.

sikula_3.jpgProf. Milan Šikula na jednom z podujatí Klubu Nového slova. Foto: Emil Polák

Bol neustále veselý, optimistický a dobre naladený človek - spomínam si na jeho úsmev, na jeho podporu, na jeho srdečné slová. Z málokoho srší toľko ľudskej dobroty ako z Milana Šikulu - dodával mi silu.

Vždy ma fascinovalo, aká skromnosť a ľudskosť vyžaruje z mnohých profesorov, u ktorých by človek odpustil aj trochu namyslenosti. Nedávno ma takto svojou skromnosťou a prívetivosťou ohromil Michael Walzer, na škole ma ňou inšpiroval Koloman Ivanička, neskôr profesori ako Oskar Krejčí, Jožko Lysý či Jan Keller. Profesor Šikula bol taký istý - skromný, dobrácky, srdečný. Oplýval človečinou a takého si ho budem navždy pamätať.

Neviem si predstaviť, že najbližší Klub Nového slova už bude bez neho - že neuvidím jeho prikyvujúcu tvár, milý pohľad - že si nevypočujem jeho rozhľadený komentár. Naposledy sme sa takto rozprávali o Danim Rodrikovi a jeho kritike globalizácie. Vždy ma vedel inšpirovať.

Spolupracovali sme pri tvorbe vízie SR, ktorej bol za SAV garantom. Bol spoluautorom našej knižky o európskom sociálnom modeli. A v poslednej knižke Antiglobalista som ho viackrát citoval. Tešil som sa, že mu knižku venujem. Už som to žiaľ nestihol.

Tak aspoň jeden citát od tohto nesmierne rozhľadeného človeka, ktorý inšpiroval viacero generácií ľavicových intelektuálov a alternatívnych ekonómov - citát od profesora Šikulu, vizionára, národohospodára, mysliteľa, priateľa, dobrého človeka:

„Prebieha antidemokratická kontrarevolúcia, keď globalizátori vďaka zdrojom, ktorými disponujú, si môžu financovať kampane manipulujúce verejnú mienku. Môžu si dovoliť kúpiť nielen niektorých politikov, ale i celú demokraciu. Vytváraniu a posilňovaniu ich privilegovanej pozície napomáhajú aj vlastné, resp. spriaznené neziskové organizácie ako profesionálne komory, asociácie, think tanky a nadácie. Doterajší spôsob globalizácie umožňuje malému počtu najsilnejších určovať agendu a smerovanie tohto procesu.“

Pán profesor presne vedel, čo sa deje. Na Slovensku. Vo svete. Všade. A varoval pred tým.

Je našou úlohou nadviazať na jeho práce a postaviť sa globalizácii. A celej tej manipulácii, ktorá ju sprevádza.

Česť Vašej pamiatke, pán profesor. Odpočívajte v pokoji. Vaše dielo bude žiť ďalej. My nezabudneme...

(Status na FB 11. 10. 2018)

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Najčítanejšie

Idioti v politike
Esencia cynizmu a pokrytectva
Budíček spoza Dunaja
OSN – dítě války
Kto sa smeje naposledy
Matovičove referendá
Návrat posolstva Novočerkaska
Trumpov „mierový kšeft“ na arabskom bazáre
Budíček spoza Dunaja
Vrtieť Justitiou
V čom spočíva „zlo“ Bieloruska?
Kam až môže klesnúť verejná morálka?
Ako Slovensko prichádza o verejnosť
Pod rúškom tma
Naše dejiny nedôvery
Ako vyriešiť konflikt v Bielorusku?
Reklama
Reklama
Reklama