Nezabúdame na nezabudnuteľné!

Počet zobrazení: 4416

Od piatku 29. mája 2015 bude v Židovskom komunitnom múzeu v Bratislave otvorená výstava Engerau – Zabudnutý príbeh Petržalky. Ako píšu v tlačovej správe, „prvýkrát odhaľuje „biele“ miesto v bratislavskej a slovenskej histórii a vráti tak do dejepisu osudy okolo 1 700 židovských väzňov petržalského koncentračného tábora z konca druhej svetovej vojny“.

Áno, je to tak. Na výstave si možno prvýkrát a v ucelenej podobe prezrieť osobné dokumenty táborových väzňov, ktoré nosili pri sebe a boli pre nich to najcennejšie, čo si mohli ponechať a sprostredkovávali  pre nich spomienku na predvojnový život, ako aj fotografie Illah van Oijenovej, bratislavskej fotografky narodenej v Holandskuktoré sprítomňujú dnešné miesta nacistického tábora. Osobitne oceňujem autorský počin tvorcov výstavy – rozsiahly tlačený katalóg k výstave. Podrobnosti k výstave nájdete na stránke: www.engerau.info

dscf5088.jpgTvorcovia výstavy, zľava: Radoslav Ragač, Slovenský národný archív, Claudia Kuretsidis-Haiderová, Ústredné rakúske výskumné centrum povojnovej spravodlivosti, Maroš Borský, Židovské komunitné múzeum, Monika Vrzgulová, Dokumentačné stredisko holokaustu / Ústav etnológie  SAV, Illah van Oijenová, fotografka.

Tiež súhlasím s konštatovaním, že ide o zabudnutý príbeh. Nie však pre čitateľov Slova! V apríli 2013 ste si mohli tu prečítať: „V piatok 5. apríla 2013 uplynulo 68 rokov od oslobodenia Petržalky. S miestnym odborom Matice slovenskej v Petržalke sme si uctili nielen zástoj Sovietskej armády pri zbavení sa fašistickej poroby, ale aj ukončenia nemeckej okupácie Petržalky (...) Na miestnom cintoríne bola aj tichá spomienka na obete fašistických represálií v Petržalke. Neďaleko miestnej železničnej stanice zriadili v polovici decembra 1944 provizórny koncentračný tábor. Dňa 12. decembra 1944 prišiel transport 1 600 väzňov. Ako spracovali historici, väznili tu najmä maďarských Židov, ale i Ukrajincov, Poliakov, Talianov a Juhoslovanov. Bez akejkoľvek ľútosti ich nahnali na opevňovacie práce a pokiaľ nevládali, ihneď ich likvidovali. Mŕtvych pochovávali na miestnom cintoríne. Po priblížení frontu nariadili 29. marca 1945 evakuáciu Petržalky i väzňov, ktorých hnali na Hainburg, aby ich loďami odviezli do Mauthausenu. Zastrelených na ceste z Petržalky po Hainburg povozníci zvážali na petržalský cintorín, kde ich pochovali. Pri exhumácii 5 masových hrobov v apríli a máji 1945 zistili asi 460 až 490 obetí. Identifikovať sa podarilo iba 49 osôb!“ Podobnú informáciu ste si mohli na Slove prečítať aj v apríli 2014 a pietnu spomienku sme pri masovom hrobe uskutočnili a o nej informovali aj tohto roku.

dscf5093.jpgdscf5102.jpg




Nedostatočné pripomínanie masového vraždenia v Petržalke na konci vojny v roku 1945, resp. dnešné prehliadanie pramení aj z faktu, že Petržalka bola v rokoch 1938 až 1945 súčasťou hitlerovského Nemecka. Ako priamy následok a dôsledok Mníchovskej dohody. Druhá svetová vojna na Slovensku sa začala pre Petržalčanov a obyvateľov Devína už v októbri 1938. Poniektorí z nás sa tvária, že vraždenie v Petržalke tak bolo záležitosťou nacistov a dokonca, že sa nestalo na našom území. My na Slovensku akoby sme mierne zabúdali na mŕtvych z Petržalky, akoby by neboli naši, akoby to boli len Židia a z Maďarska a dokonca zahynuli na území cudzieho štátu... S tým nikdy nebudem súhlasiť! Po prehliadke výstavy ani vy! Nájdite si čas na jej prehliadku.

Foto: Autor

SÚVISIACE:

1_petrzalka.jpg

Krvavý koniec marca 1945 v Petržalke

2_petrzalka.jpg

Petržalka sa 5. apríla 1945 navrátila do slovenskej vlasti

3._petrzalka.jpg

Spravodlivosť po druhej svetovej vojne alebo Mŕtvi z Petržalky sú aj naši mŕtvi
 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984