Najaktuálnejší prieskum preferencií

Niečo viac ako fejtón
Počet zobrazení: 5663


Krčmár Miro sa opýtal, koho budeme voliť za prezidenta. Niektorí podgurážení hostia začali nadávať a odpovedali mu spakruky, koho voliť nebudú. To vám poviem, dobre že to Čaputová, Bugár, Krajniak, Mistrík ani Kotleba nepočuli... Keďže je to jedna z otázok, ktoré sa v slušnej spoločnosti nemajú klásť, vyhýbavo som mu odpovedal, koho by som ja osobne najradšej videl v Grasalkovičovom paláci...  Samozrejme by som uprednostnil niekoho známeho. Z tých terajších 15-tich kandidátov osobne poznám už len štyroch. Osadenstvo pohostinstva však o niektorých nikdy v živote ani len nepočulo. Vznikla z toho zaujímavá dvojhodinová dišputa medzi štrngotom pollitrákov. Prísediaci celkom správne v kúdoloch dymu argumentovali, že žiaden neznámy by nikdy nemal a nemohol kandidovať u nich v dedine ani len za richtára... A tak sme z okruhu vylúčili hneď aj nejakého Daňa, Menyhárta, Zuzulu, Šveca i Zábojníka.
– A koho mám teda voliť ja? – zahučal nespokojný výčapník spoza pípy: ňekerích bych ňikedy nefpuscil ani semkáj do šenku!  
– To je už niečo iné – odvetil som mu a navrhol.
– Zaplať rundu a urobím ti prieskum.
Zaplatil a vypili sme po kalíšku na zjednotenie dychu.... Nestálo ho to desaťtisíce eur, ale len tridsať. Ešte toho dňa pred polnocou v rebríčku obľúbenosti jasne viedol Miro. „Kto platí, ten je náš a to je ten najlepší!“
Sľúbil som mu však seriózny prieskum k prezidentským voľbám na reprezentatívnej vzorke. A tak som sa, po vytriezvení, pustil do obiehania kamarátov, obvolávania spolužiakov zo strednej školy aj z vysokých škôl, z vojenčiny a klopal som aj na dvere u známych v okolitých chalupárskych osadách. A to veru dlho, keďže hríby nerastú a všetci hubári teraz v zime dlhšie vyspávajú. Všetkým som dal jasné a zrozumiteľné otázky. A výsledok? Tu je ešte „horúci“ rezultát na super reprezentatívnej vzorke 2 tisíc respondentov z celého Slovenska, dokonca ešte aj z Dunajskej Stredy..

 Prieskum preferencií prezidentských kandidátov 28. 2. 2019

prieskum.jpg

Percentá k tabuľke: Juraj Zábojník 0,0%, Milan Krajniak 0,0% , Marián Kotleba 0,6%, Zuzana Čaputová 2,8%, Béla Bugár 7,2%, František Mikloško 10,3%, Maroš Šefčovič 16,1%, Štefan Harabin 30,4%, Eduard Chmelár 33,2%.

Zdroj: agentúra JA

Zo všetkých mojich kamarátov, bývalých kolegov, susedov, známych a spriaznených mykológov pôjde voliť prezidenta až 82% opýtaných. 11% účastníkov prieskumu sa vyjadrilo, že „ak im žena opere, snád pújdú“... 6 % povedalo, „aby som sa radšej pýtal, či poslanci v parlamente odhlasujú, že tohto roku bude dosť pršať?“... Iba 1% z nich ma poslalo „do Kútú“... Prekvapilo ma to, hútal som aj nad tým, ako je možné, že môj prieskum je úplne – ale fakt úplne – odlišný od tých, čo prinášajú „šmejdmédiá“?! Zrejme len preto, že moja agentúra nie je ani súčasťou tretieho sektora ani členom APAVA (Asociácie prieskumných a výskumných agentúr). 

Najzaujímavejším momentom záveru prieskumu bolo pre mňa osobne, že po odstúpení kandidáta Mistríka, ktorý ešte 25. februára disponoval 6,5% ,výrazne „podrástli“ podpätky Mikloškovi so Šefčovičom. A potom čo, sa liberálmi preferovaná právnička Zuza Čaputová z Pezinka usadila v stredu večer na červený diván v zahraničnej aj v cezhraničnej televízii Prima u Honzu Krausa (bez kolegu Pištu Harabina!), padli jej preferencie z piatich percent skoro na bod mrazu. A už ju na Záhorí nebudú volať na jeseň do Rohožníka ani na tradičnú súťaž vo varení guláša... Takže pred tým, ako vhodím, priatelia, ja svoj hlas do urny niektorému z prezidentských kandidátov, dobre si premyslím, či by som ho pozval nielen do chalupy, no aj na pivo do šenku. A nemusel by som sa pred známymi hanbiť, že ho poznám. A vôbec, či by pán prezident aj prišli? Budem sa rozhodovať tiež podľa toho, či sa bude vedieť budúca hlava štátu alebo na prvý pohľad sympatická „teta prezidentka“ s kamarátmi zapojiť do debaty. Lebo viete, ako to chodí na Záhorí... Tam dobre vedia, že sa nejde voliť misska, ani že prezidentské voľby nie sú prechádzkou po móle. A keby aspoň – tak len s promenádou v plavkách... Nezabúdam však ani na poučku, že:„ Pres hubu múžete dostat pred a též aj po púl noci!“

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984