Na margo knižky s nevoňajúcim obsahom

Počet zobrazení: 4181

Knižná ponuka pre detského čitateľa je u nás na Slovensku rôznorodá a pestrá. Vydáva sa pôvodná i prekladová detská tvorba. Ak si prezrieme produkciu vydaných knižiek pre deti u našich susedov v Česku, vidíme ako sa to aj tam hmýri novými titulmi. Len, aby deti čítali, povzdychne si nejeden rodič, starý rodič i učiteľ.

Všetci dobre vieme, že čítaním nadobúda dieťa už v predškolskom veku vzťah ku knihe, kniha v ňom prebúdza obrazotvornosť, dáva krídla fantázii obohacuje  jeho slovnú zásobu a necháva stopu – čitateľský zážitok.

zachod.jpgNo aký čitateľský zážitok asi čaká na českého predškoláka či prváčika, ak mu rodič číta z novej knihy „Kdo to je, kdo to je, kdo ten záchod blokuje“. Kniha je v Česku vraj hitom a rodičia za týmto paškvilom priamo šalejú, len aby aj ich ratolesť na vlastné oči videla tento vydavateľský „zázrak“. Nuž pozrime sa bližšie, kto a prečo sa snaží už od malička deťom strkať hlavy do kloaky. Jeanne Villis a Adrian Reylonds ktovie prečo „oslnili“ prekladateľa Hynka Vilíma a vydavateľskú spoločnosť Barrister a Principal v Brne, že sa odhodlali vyvrhnúť na knižný trh takýto „grc“ a skĺznuť k podpriemeru. Vo veršovaných záchodových príhodách sa deti dozvedia aj takéto skvosty: „Predstavte si slonici / jak má velkou zadnici / a papíru malý kus / na obrovský sloní trus.“ Tieto „pôsobivé veršíky“ dotvára i adekvátna ilustrácia ako slon chobotom čuchá vlastné exkrementy. No môžeme sa pristaviť i pri veršoch nápaditejších: „Copak vás to napadlo / toto není zrkadlo / ktoré slouží na koukání / je to mísa na kakání.“ Verše dotvára obrázok, z ktorého hadia hlava nazerá do záchodovej misy ako do zrkadla a skúma svoj črevný obsah. Takejto „nápaditej  poézie“ pre deti je na 26 stranách knižnej vychytávky hojne. Aj pikantnejšej. Napr. o pindílkoch a iných podobných zmyselných nezmysloch, ktorými si deti dopĺňajú slovnú zásobu.

Mne chýba dôvod, prečo by sa mal detský čitateľ dozvedať o banálnych popisnostiach vylučovania vo veršovanej podobe. Možno si mnohí povedia, že je to z didaktického pohľadu celkom normálne. No kto si prečíta celú túto motanicu o h....ch, môže urobiť len jedno. So zhnusením knižku odložiť a dúfať, že sa niekto nezblázni a nepresadí túto prízemnosť aj na slovenský knižný trh. Pretože osýpky a kiahne sa šíria rýchlo.

Dávame do pozornosti:
Jaroslav Čejka: Bouře ve sklenici vody

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984