Menší problém je vyriešený

Počet zobrazení: 3409

Odchodom p. Pellegriniho zo Smeru sa z časti vyriešil problém, ktorému v poslednom čase naše média, novinári a renomovaní politológovia venovali veľkú pozornosť. Nakoniec všetko dopadlo tak, ako sa očakávalo. Peter Pellegrini pochopil, že stať sa predsedom v Smere, bez požehnania Roberta Fica je beznádejné. Nakoniec aj tak boli možné len dva varianty. Zlá a ešte horšia. Zlá je tá, že zo strany odchádza momentálne najpopulárnejší člen, čo bude mať vplyv aj na členskú základňu. Tá horšia by bola, keby sa snažil p. Pellegrini v strane zostať. Proste tak to v živote niekedy chodí.

Takže jeden problém, osobne si myslím, že ten ľahší, je vyriešený. Nie som ani tak zvedavý, kto zo špičkových predstaviteľov strany sa pridá na jednu či druhú stranu, ale akým smerom sa budú uberať obe zoskupenia. Jedni musia začať od nuly, tí druhí by sa mali zmeniť takmer od základu. Neviem prečo, ale mám pocit, že zložitejšie to bude mať Robert Fico. Ostanú mu síce financie, majetok, väčšina členov i štruktúry, no či to bude stačiť na radikálnu zmenu, neviem teraz posúdiť. V Smere totiž za ostatné roky nastala obrovská skepsa, sklamanie a žiaľ, zakorenilo sa aj veľa neúprimnosti a falošného priateľstva. Teraz nemám na mysli radových členov, ale funkcionárov strany na všetkých úrovniach. Za tie roky si viacerí z nich viac zo strany brali, ako jej dávali. Udržanie rôznych straníckych a spoločenských flekov bolo pre nich prvoradé. Robert Fico ako spoľahlivý rušňovodič roky ťahal vlak, v ktorom sa oni pohodlne viezli. Prehliadali prešľapy, zlé rozhodnutia i špatné kroky, ktoré vedenie strany robilo. Dnes, keď Smer stráca popularitu, padajú preferencie, zrazu vidia všetky nedostatky, ktoré roky úmyselne prehliadali, alebo ich kvôli svojim funkciám v strane nechceli vidieť.

No a výsledok sa dostavil. Strana sa nielen štiepi, ale stratila aj ľavicovosť. To nakoniec potvrdil aj sám Robert Fico, keď vyhlásil, že strana sa musí posunúť naľavo. Potom si naozaj každý ľavičiar musí položiť otázku: Kde bol Smer-SD doteraz? Rovnako aj otázku: Kto tu po takomto sklamaní dokáže vybudovať, či ozdraviť ľavicu na Slovensku? Robert Fico sa chce o to pokúsiť, čo je síce pekné i potrebné. No neviem, či to dokáže s tými, ktorí sa doteraz pohodlne viezli, ktorí viac brali, ako dávali. Ak sa mu podarí obklopiť sa srdiečkovými ľavičiarmi, ľuďmi, ktorí mu budú otvorene hovoriť aj nepopulárne veci a zo svojho okolia odstráni pritakávačov a pochlebovačov, bude tu aká taká šanca na úspech. Nakoniec nie je žiadnym tajomstvom, že lichotníci a pritakávači sú skazou veľkých a mocných. Takže zrejme najväčší problém Roberta Fica nebude, ako ďalej, ale hlavne s kým ďalej. Občas však treba vo svojom živote urobiť prievan a poriadok, aby sme si začali viac vážiť ľudí, ktorí si to zaslúžia a rozlúčili sa s tými, ktorí tam nepatria. Nakoniec každý v živote máme priateľov, nepriateľov i pochlebovačov. Mám takých aj ja. Niekedy však neviem, kto je kto.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984