K článku E. Šeba Koho voliť – pána Fica alebo pána Matoviča?

Počet zobrazení: 6277

Voči Smeru možno mať, samozrejme, také či onaké výhrady, a to aj z pohľadu, do akej miery je ľavicovou stranou. Robiť však z milionára Matoviča ľavičiara a priam etalón demokrata je, veľmi mierne povedané, pritiahnuté za vlasy.

Iste, celkom obratne si počína v tejto kapitalistickej džungli. Vytvoril stranu s počtom 4 akože obyčajných ľudí, v ktorej o demokracii nemôže byť ani reči. Na posilnenie tohto jadra vytvoril priestor pre rôznorodú zmes aktivistov a odborníkov so značnou egocentrickou výbavou. V novembri 2019 sa uchýlil k ďalšiemu ťahu. Zahrnul do svojho OĽaNO so 4 členmi ďalšie 3 strany a premenoval ho na stranu s takýmto názvom: OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO), NOVA, Kresťanská únia (KÚ), ZMENA ZDOLA. Logické by bolo, ak by sa na integrácii zoskupenia podieľali zástupcovia všetkých strán. Nie je tomu však tak. Členmi prípravného výboru sú len 4 „obyčajní“ ľudia – Matovič, Fecko, Jurinová, Viskupič. Nuž vnútrostranícka demokracia ako hrom. Matovič dal pod jednu strechu 4 strany z dôvodu, aby im na vstup do parlamentu stačilo 5% odovzdaných hlasov voličov. V čase, keď to urobil, totiž hrozilo, že sa jeho pôvodné OĽaNO samotné do parlamentu nedostane. Preto ho potreboval posilniť. Pôvodne ponúkal túto strechu aj maďarským stranám a Rómom.
 

sasoprem-843.jpg
Kresba: Ľubomír Kotrha

Dnes je situácia už iná. Matovič svojou rétorikou a populistickými ťahmi dokázal odlákať ostatnej takzvanej demokratickej opozícii prívržencov a je, ako sa hovorí, na koni. Dnes v pravicovom spektre strán, ktorého súčasťou je aj Matovičova strana, akoby prebiehala súťaž, kto je väčší Matovič. Treba však veriť, že väčšina ľudí ešte nestratila súdnosť a pred tým, ako sa rozhodnú ísť a hodia svoj hlas do urny, dobre zvážia, komu ho odovzdajú.

Volič to však nemá ľahké. Vidí a cíti neduhy tejto spoločnosti. Je prirodzené, že si praje zmeny k lepšiemu. Zmeny k lepšej a spravodlivejšej spoločnosti sú však limitované existujúcim systémom založenom na súkromnovlastníckych vzťahoch a nateraz danými zahraničnopolitickými väzbami Slovenska. A tak, ako môže byť lepšie, tak môže byť aj horšie.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984