Hermovou vilou si cisár Sisi nezískal

Pohľadnica z Viedne
Počet zobrazení: 3129

V lesoch východne od Schönbrunnu, vo viedenskej štvrti Lainzer Tiergarten, stojí Hermesvilla. Nuž, vila ako vila, skôr ide o malý zámok. Dal ho postaviť v rokoch 1882 až 1886 cisár František Jozef I. (a posledný) pre manželku Alžbetu Bavorskú, známejšiu ako Sisi.

1._hermesvilla1.jpg Pohľad na priečelie vily – zámku.

Cisár dúfal, že tým pritlmí jej cestovateľskú vášeň a viac sa bude zdržiavať v jeho blízkosti. Asi práve pre blízkosť manžela, s ktorým si čím ďalej, tým menej Sisi rozumela, to nezabralo. To sa cisárovnej stalo osudným, 10. septembra 1898 ju pri Ženevskom jazere prepadol s trojhranným pilníkom taliansky anarchista Luigi Lucheni.

Ranená sa vrátila do hotela, ale keď jej rozviazali korzet, pustila sa jej krv a zomrela. Atentátnika chytili, svoj čin neoľutoval, odsúdili ho na doživotie, čo bolo veľmi krátko, lebo vo väzení spáchal samovraždu.

Palác na okraji Viedenského lesa pripomína francúzske renesančné zámky na Loire. Vybudovali ho podľa návrhu známeho rakúskeho architekta Carla von Hasenauera ako Villu Waldruh (lesný pokoj). Keď však Sisi nechala v záhrade inštalovať sochu gréckeho boha Herma (Hermes der Wächter, Hermés strážca), zámoček premenovali na Hermesvilla.

3._prijmacia_sala_v_hermesville_s_portretom_bavorskeho_krala_ludovita_ii._843_a.jpgPrijímacia sála v Hermesville s portrétom bavorského kráľa Ľudovíta II.


Fontána od bratislavského rodáka V. O. Tilgnera pred priečelím budovy.

2._hermesvilla_fontana_od_tilgnera_843.jpg

 

Interiér okrem historického nábytku dekorujú aj maľby od Gustava Klimta a Hansa Makarta. V prijímacdej sále na čestnom mieste visí obraz bavorského kráľa Ľudovíta II., šialeného staviteľa romantizujúcich zámkov, Alžbetinho bratranca a blízkeho priateľa, ktorého podľa všetkého zavraždili 13. júna 1886 vo Würmskom jazere. Autorom Krokodílej fontány pred hlavným priečelím je bratislavský rodák nemeckého pôvodu, sochár Viktor Oskar Tilgner.

4._sisina_spalna_s_nastennymi_obrazmi_gustava_klimta_843.jpg
Spálňa Sisi s nástennými obrazmi Gustava Klimta.

Od roku 1971 sa zámoček stal súčasťou múzea hlavného mesta Rakúska. Obklopuje ho park prechádzajúci do hustých listnatých lesov, v ktorom sa nájdu aj ohrady pre zver. Lokalita sa stala obľúbeným miestom Viedenčanov na výlety a pikniky podobne ako Koliba či Železná Studienka pre Bratislavčanov.

Foto: Autor

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984