Fraška zvaná právny štát, ilúzia zvaná sociálny štát

Počet zobrazení: 3796

Zdá sa mi, že žijem v nejakom mixéri, do ktorého sa nahádže všeličo, od pravdy po klamstvo, a to sa zmixuje do novej reality. Existuje niečo ako polícia a súdnictvo. V tejto oblasti sa niečo zistí a asi povinne odovzdá vybraným médiám, ktoré to vypustia do sveta, potom si prizvú „odborníkov“, ktorí články okomentujú ako realitu, médiá vynesú rozsudok, na ktorý sa prilepia politickí najdúsi a hneď vedia, že by mali pri korytách nahradiť tých, ktorí sa tam napchávajú dnes.

Ako je možné, že policajnému prezidentovi je ľahostajné, že všelijaké údaje od polície putujú do médií? A to sa deje už dosť dlho!

Obsah rôznych nahrávok je šokujúci a škandalózny. Je však aj pravdivý? Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že šikovní IT-čkári urobia čokoľvek. Ja som chcel v nedávnej minulosti vystúpiť dvakrát na zahraničnej konferencii, no neboli prostriedky na cestu a tak som nahral vystúpenia, aj s prešľapmi a medzerami a raz dobrý známy a inokedy IT-kolegovia prestrihali záznam tak, aby bol ucelený bez koktania. Takto som nahral aj vystúpenie do YouTube. Pritom nešlo o špecialistov na falšovanie, ale o obyčajných IT-čkárov. Existujú organizácie, ktoré disponujú skutočnými expertmi na podvody a mafia si zase kúpi experta.

gorilink843.jpg
Kresba: Ľubomír Kotrha

Nechcem sa nikoho zastávať, nemyslím si, že pojmy ako čestnosť a politik sa dajú spájať v absolútnom objatí, no s nahrávkami sa dajú robiť divy. Navyše ak sa nájdu na podivných miestach? Asi mnohí sme používali a občas aj používame USB kľúče (už sú aj modernejšie prostriedky pre prenos a uchovanie záznamu) a niekde sme ich ukladali – najmä k počítaču, alebo do nejakej kapsy či kapsičky, ale na nočný stolík? Načo?

Je zrejmé, že by sa dal podstatne zjednodušiť a zlacniť celý náš politický systém. Načo je nám parlament, vláda a súdnictvo? Veď postačí, ak policajti niečo odhalia, alebo „odhalia“, výsledky odovzdajú vybraným médiám, tie prostredníctvom prizvaných špecialistov urobia závery a je to! Z niektorých politikov sa už stali aj sudcovia, ktorí vedia, koho strčiť do basy. To sú kandidáti na ďalších mediálnych expertov.

Právny štát sa úplne vytratil. Na trvalo? Príde záchrana? Podľa zverejnených informácií je politická sféra a súdnictvo v takom hroznom stave ako čerešňa prežratá červíkmi. Ako robiť očistu je zrejmé, ale kto ju má uskutočniť? Príde nejaká obdoba Blanických rytierov a zničí hydru korupcie?

Tam, kde mafia dokáže „usmerňovať“ politikov a sudcov či prokurátorov, je zrejmé, že dominuje aj v sociálnom systéme, veď vždy ide o majetok. Bohatí bohatnú, chudobní chudobnejú a stredná trieda je rozložená a marginalizovaná vplyvom aj majetkom. Už Platón písal, že štát má chrániť chudobných, náš chráni tých navrchu a ešte aj zahraničných adeptov. O sociálny štát nemá záujem horná vrstva a teda ani politici, pretože jej kurizujú. Občas je potrebné hodiť ohlodanú kosť tým dolu, ale zároveň rozdeliť nejakú tú miliardičku, prípadne odpustiť dane tým hore. Potom sa dá jeden miliónik do zastrčeného okresu, kde z neho majú urobiť miestny zázrak – prostriedky sú určené na opravu ciest, údržbu škôl a zdravotníckych zariadení, aj na kultúru – ako keď Burian riešil jednou päťdesiat korunou svoje podstatne vyššie dlhy, no prišiel cudzinec a vyriešil to naozaj. Nám takáto náhoda nehrozí.

Právny štát a sociálny štát úzko súvisia. Právny štát znamená nadradenosť práva nad skupinovými či individuálnymi záujmami a trestanie zločinov. Sociálny štát zase pomáha ľuďom žiť v spoločnosti. Jedno bez druhého je nezmysel. Nemôže fungovať a vedie to k spomenutému mixéru, v ktorom sa stratí chuť právneho, aj sociálneho štátu a zostane – maglajz.

Blížia sa voľby a tak už ide politický boj. Potrebné je pritiahnuť hlasy voličov, čo sa môže diať niekoľkými spôsobmi: výrazným vlastným programom, dôveryhodnými vlastnými lídrami, alebo zosmiešnením a ponížením, čiže zohavením súperov. Politické programy – to sú slohové cvičenia, ktoré nemajú žiadny vplyv na politickú prax. Osobností niet, napokon je to trend v celej Európskej únii, ba aj v ostatnej časti euroatlantickej civilizácie. Takže zostáva posledný spôsob, ktorý rady vítajú aj médiá.

Vráťme sa ešte k pôvodnej téme – máme na stole mnoho akoby obvinení vyplývajúcich z rôznych záznamov. Treba ich rýchlo prešetriť – ich ozajstný pôvod a pravdivosť tvrdení. Následne veľmi rýchlo musí nasledovať súdny proces. Načo máme dobre platenú špeciálnu prokuratúru? Zišli by sa aj nejakí investigatívni novinári, ktorí nečakajú, až im ich tútori predhodia policajný záznam, ale vypátrajú niečo sami a teda budú pozerať na prsty policajtom, aj sudcom a prokurátorom. No a budú mať dostatok odvahy a statočnosti zverejniť svoje zistenia. No a potom by sa zišlo aj zopár komentátorov a analytikov, ktorí sa nebudú riadiť objednávkou, ale vlastnou odbornosťou a cťou.

Zatiaľ nie sme v takej situácii, takže ešte raz si zopakujme – právny štát sa premenil na frašku a sociálny štát je ilúziou.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984