Cesnakové slávnosti v Buchloviciach

Počet zobrazení: 13009

01_vrkoce_ako_sa_patri._500x349.jpg
Vrkoče, ako sa patrí...

Už po dvanásty raz sa uplynulú sobotu konal Festival cesnaku na námestí juhomoravského mestečka Buchlovice a v priľahlom zámockom parku. Región okolo Uherského Brodu je známy tradičným pestovaním vysoko kvalitnej cibuľovej zeleniny s charakteristickou vôňou a chuťou. Hovorí sa, jedz pravidelne cibuľu, lekár nebude k tebe chodiť. Jedz často cesnak, nebude k tebe chodiť nik. V zájazdovom autobuse sme však dostali výnimku. Čo výnimku, každému sa uložila povinnosť okoštovať čosi zo špecialít.

Po parku chodili dievčatá a mládenci s veľkými striebornými misami a ponúkali návštevníkom slané buchty a jednohubky s rozličnými typmi výrazne voňavých nátierok. V osobitnom stánku „Košt“ sme zase mohli vyskúšať strúčiky z dvadsiatich piatich odrôd tejto mimoriadne zdravej zeleniny i s kúskami údeného. Všelijaké cesnakové polievky, omáčky a placky boli v miestnych reštauráciách samozrejmosťou. Špecifické pivo sme ešte skúsili, ale na cesnakovú vodku či zmrzlinu sme už nenazbierali odvahu.

Biely i červený cesnak na jedenie i sadenie predávali v jednej zvláštnej uličke – na váhu, ale aj vo forme vencov či vrkočov (upíri by si tu veru neprišli na svoje). Tentoraz organizátori dávali pozor, aby sa medzi českých, moravských a slovenských trhovníkov nezatúlal i predajca lacného španielskeho cesnaku. Keď to vlani zistili, len sa tak za ním zaprášilo...

Ľudia si mohli zájsť aj na odbornú prednášku Ing. Jana Kozáka o tejto korenistej poľnohospodárskej rastlinke, bez ktorej by sa česká ani slovenská kuchyňa nezaobišla. Preto šéfkuchár Petr Stupka prítomným zase priblížil celú paletu menej známych receptov pre kulinárske hody.  

Slávnosť ponúkala pestré podujatia pre celú rodinu, pričom nositelia priezviska Česnek(-ová), Garlík(ová) a Knobloch(-ová) i s anglickými či nemeckými variantmi mien Garlic a Knoblauch mali vstup do festivalovej zóny zadarmo. Pretože sme tu často počuli aj slovenčinu, nedá sa vylúčiť, že sem privítali aj nejakí Cesnakovci či Cibuľovci. Môj spolužiak zo základnej školy Vlado Orech však musel lístok zaplatiť.

Uskutočnilo sa aj XI. majstrovstvo Českej republiky v pľuvaní strúčikov na tráve v kategóriách mládež, ženy, muži, no nepodarilo sa prekonať rekord z roku 2011 – 10,71 metra. Cesnakový beh sa konal v tej horúčave našťastie hneď na začiatku a v tieni pod stromami nádherného anglického parku.

Nasledovali súťaže o najcitlivejšieho „čucháča“, o najhmotnejší cesnak (zvíťazil 200-gramový zo Slavkova pri Brne) a o najpôvabnejší cesnakový vrkoč, v ktorej sa odborná komisia musela riadiť podľa viacerých prísnych, na papieri prepracovaných kritérií vrátane celkového umeleckého dojmu. Deti (aj zo Slovenska) sa zúčastnili na výtvarnej i literárnej súťaži venovanej tejto téme, ale aj na hre pre celú rodinu – O najsmradlavejšie dieťa. Napokon vyhlásili vyhodnotenie súťaže O najkrajší slovácky typ, zvíťazila blondínka Katarína.  

Na rozličných miestach vyhrávala ľudová hudba i country, zo Slovenska ženský zbor Dolinečka Soblahov. Ale aj vedúci populárnej folkovej skupiny Dareband priznal slovenské korene po otcovi, tak sme si vypočuli niekoľko podarených pesničiek s vtipnými textmi na námety zo salaša. Tí najmenší si zase pozreli predstavenie bábkového divadla Carnevallo Theatro Juraja Hamára z Bratislavy.

Česi, Moravania i Slováci ukázali, že sa vedia dobre zabávať, aj keď sa ortuť teplomera škriabe vysoko nad tridsiatku. A mnohí, najmä Cibuľkovci, sa už tešia na XVIII. ročník Cibuľových slávností v Maduniciach pri Piešťanoch – 16. až 18. augusta 2013.

Foto: Martin Krno

02_dovoz_od_slovenskeho_svokra_zo_skalice.jpg
Dovoz od slovenského svokra zo Skalice.

03_najprv_okostujte._500x424.jpg
Najprv okoštujte – cesnak na storaký spôsob.

04_ovencena_turistka_zo_slovenska._409x500.jpg
Ovenčená turistka zo Slovenska.

05_vystupenie_darebandu_v_sukromnej_zahrade_s_veduci_poloslovakom_-_vpravo._500x382.jpg
Vystúpenie Darebandu v súkromnej záhrade s vedúcim Poloslovákom, vpravo.

06_sucastou_podujatia_bol_aj_sachovy_turnaj._500x379.jpg
Súčasťou podujatia bol aj šachový turnaj.

07_tu_vystavovali_najvacsich_mackov_medzi_sutaziacimi_cesnakmi._500x375.jpg
Tu vystavovali najväčších mackov medzi súťažiacimi.

08_zatupenie_tu_mal_aj_cesnak_medvedi._500x410.jpg
Zastúpený bol aj medvedí cesnak.

09_z_vystupenia_slovackej_folklornej_skupiny._500x435.jpg
Z vystúpenia slováckej folklórnej skupiny.

10_zensky_zbor_dolinecka_zo_soblahova_pred_hornym_zamkom_v_buchloviciach._500x389.jpg
Ženský zbor Dolinečka zo Soblahova pred Horným zámkom.

11_vytvarna_sutaz_deti_po_vernisazi_v_zamockom_parku._500x385.jpg
Výtvarná súťaž detí po vernisáži v zámockom parku.

12_muzika_vyhravala_aj_pred_zamkom_v_buchlovciach._500x404.jpg
Muzika vyhrávala i pred zámkom.

13_aj_keramika_moze_byt_na_nieco_uzitocna._500x489.jpg
Aj keramika môže byť na užitočná.

14_tu_sa_predavaju_vonave_kytice.jpg
Namiesto vrkočov cesnakové kytice.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984