COVID-19, neopúšťaj nás!

Počet zobrazení: 3111

Na Slovensku zažívame jedinečný úkaz. O čo pozitívnejšie správy počúvame, o to nervóznejší sú ich zvestovatelia. Dôsledkom ich nervozity bola zbabraná Smart karanténa. Nuž áno, po záchranárskom až spasiteľskom období musia zostúpiť z pódia do reality a riadiť štát ako celok. Čarovná formulka LEBO MATOVIČ zaberá na koaličných partnerov, na konzílium špičkových virológov alebo permanentný krízový štáb, ale bude platiť aj na ekonomiku, kde dva krát dva sú štyri? Obmedzenosť formulky zasignalizovala neoblomnosť Apple a Google pri zavádzaní e-Karantény. Alebo do nadnárodných výšin ani nedoľahla?

matoschvalo843.jpg
Kresba: Ľubomír Kotrha

Ešteže ministerka spravodlivosti Mária Kolíková neotáľala a včas „do balíka zmien v justícii, ktorý ako odpoveď na koronavírus v skrátenom konaní prešiel parlamentom, pridala aj nové dôvody na odvolanie šéfa Súdnej rady“. (domov.sme.sk, 29. 3. 2020) Temravu pod mračnom pandémie využil aj minister obrany Jaroslav Naď. Po jeho návšteve Trenčína primátor Richard Rybníček oznámil zalezeným obyvateľom, že „akékoľvek snívanie o juhovýchodnom obchvate mesta (mal viesť bezpečnostnou zónou muničných skladov – pozn. aut.) nie je namieste, pretože by bolo ohrozením bezpečnostných záujmov Slovenskej republiky a zároveň ohrozením našich občanov“. (topky.sk, 14. 5. 2020) Posivený svedok si v duchu zašomral, či sa o muničných skladoch nevedelo už v roku 2006, alebo sa tak radikálne zmení ich náplň, pretože: „Dňa 23. 1. 2006 nadobudlo právoplatnosť územné rozhodnutie na 1. etapu juhovýchodného obchvatu Mesta Trenčín. Je teda definitívne rozhodnuté o umiestení a trase stavby.“ (https://Trencin.sk, 26. 1. 2006) V parlamente sa ukazuje, že koaliční poslanci – ešte s neodhalenými tvárami – spružnia Zákonník práce a odobria Lex Lipšic, aby na post generálneho prokurátora mohol kandidovať aj neprokurátor. Pretože príklady zhora priťahujú, ktovie, či sa onedlho nedozvieme, že o miesto prvého huslistu v orchestri sa môže uchádzať aj trubkár a o funkciu primára chirurgického oddelenia zubár. Veď muzikant ako muzikant, lekár ako lekár a praxou nezaťažený pohľad našim huslistom či chirurgom len a len prospeje... Mandát súčasnej predsedníčky Súdnej rady vyprší o dva roky, ale čerství nominanti vlády v Súdnej rade ju chcú odvolať ešte s rúškami na tvárach. Ako inak, na základe „nových dôvodov na odvolanie šéfa Súdnej rady“. V Správach RTVdvojbodka (26. 5. 2020) sme sa dozvedeli, že horúcim kandidátom na predsednícke kreslo je Ján Mazák. Prvý Kiskov obhajca v spore o pozemok vo Veľkom Slavkove, ktorý poškodenému popradskému zubárovi Francovi povedal, že „zmenu vlastníctva si mal všimnúť na nástenke katastrálneho úradu“. (spravy.pravda.sk, 15. 12. 2018) Hurá, nech žije slotovský nástenkový tender! Ostalo posivenému svedkovi niečo iné ako tento zúfalý výkrik? Isteže, nie všetko sa v zlatej ére pandémie stihlo. Napríklad pretlačiť „ľudí z OĽaNO za prednostov všetkých 72 okresných úradov“. (https://domov.sme.sk, 28. 5. 2020)

Vládna koalícia zrazu nevie, či pozdržať COVID-19, aby nemusela plniť bežné a mediálne neatraktívne úlohy zákonodarnej a výkonnej moci, alebo ohlásiť svoje triumfálne víťazstvo nad zákerným a neviditeľným nepriateľom. Nech sa rozhodne tak, či onak, správy o počte otestovaných ľudí a o „stovkách zachránených životov“ (Igor Matovič, TA3, 27. 3. 2020) nás budú prenasledovať aj po zapnutí vysávača. Z nezakrytých úst vrchnosti sa menej dozvieme o raste nezamestnanosti a už vôbec nič o stopách, ktoré koronavírus zanechal na „nezávislej súdnej moci“. (https://wikipedia.org./wiki/Delba-moci) No aj bič koronavírusu, ktorým vládna štvorka šľahala svojich predchodcov, plieska na konci. Aj poľská vláda sa dlho nadchýnala, ako majstrovsky zvládla justičnú reformu...

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984