"Dolce vita" pre Európu

Keď vymenovali Romana Prodiho za nástupcu Jacquesa Santera v kresle predsedu Európskej komisie (EK), reagoval, že to bola "výzva" a zastihla ho "v prekvapení". Avšak fakt, že od začiatku bol 59-ročný taliansky expremiér najfavorizovanejším kandidátom na tento post, s jasnými predstavami o svojom programe, dáva tušiť, že 392 schvaľujúcich proti 71 zamietavým poslaneckým hlasom bolo len potvrdením Prodiho ambícií v európskom regióne.
Počet zobrazení: 1045

Keď vymenovali Romana Prodiho za nástupcu Jacquesa Santera v kresle predsedu Európskej komisie (EK), reagoval, že to bola "výzva" a zastihla ho "v prekvapení". Avšak fakt, že od začiatku bol 59-ročný taliansky expremiér najfavorizovanejším kandidátom na tento post, s jasnými predstavami o svojom programe, dáva tušiť, že 392 schvaľujúcich proti 71 zamietavým poslaneckým hlasom bolo len potvrdením Prodiho ambícií v európskom regióne.

Jeho známi hovoria, že má rád dobré jedlo a uvoľnenú atmosféru: Talian, ktorému pri riešení problémov pomáha návšteva obľúbenej "trattorie". Všetky dôležité rokovania s ľavicovými demokratmi sa uskutočnili za jedálenským stolom, a ak sa dohodne na stretnutí so svojím priateľom Umbertom Ecom alebo Jacquesom Delorsom v Paríži, čašník je všadeprítomný.

Romano Prodi sa narodil ako ôsme z deviatich detí v rodine inžiniera a učiteľky v strednom Taliansku, tam, kde sa vyrába parmazán. Napriek malosti rodného miesta Scandiano nepôsobí vidieckym dojmom - štúdium ekonomických vied v USA a na London School of Economics zanechalo na ňom anglosaskú stopu. Po pôsobení na univerzite v Barcelone viedol ako kresťanský demokrat v rokoch 1978-82 ministerstvo priemyslu vo vláde Giulia Andreottiho. Ešte aj v čase, keď bol šéfom IRI, jedného z najväčších talianskych štátnych koncernov, zostala mu prezývka "Il Professore".

MEDZI BERLUSCONIM A DALEMOM

Je povestný svojou láskou k bicyklovaniu a hoci nie je žiadnym charizmatickým vodcom, vzbudzuje dôveru. Aj vďaka tomu sa mu podarilo udržať pohromade jeho "Ulivo", olivový strom, zoskupenie patriace do ľavého stredu politického spektra, ktorého čelným reprezentantom sa stal po svojom odstúpení z IRI. Práve ľavicová orientácia u "presvedčeného katolíka" bola prekvapením. V roku 1996 vyhral s "Ulivom" súboj proti Silviovi Berlusconimu a v premiérskom kresle zotrval až do jesene 1998, keď mu komunisti z koalície vyslovili nedôveru a musel odstúpiť.

Tým sa otvoril priestor pre ľavicovodemokratického Massima DôAlemu. V snahe zabezpečiť si stabilnú pozíciu vo vláde, ponúkli ľavicoví demokrati Prodimu predsedníctvo Európskej komisie. Jeho odpoveď vtedy znela odmietavo, nechce vraj svoj olivový strom vymeniť za Európu. Lenže, aj keď sa v talianskych podmienkach olivám darí, Európa je pre ambície ich šéfa zrejme priestrannejším a úrodnejším poľom... Už začiatkom tohto roka stranícky vodca Romano Prodi verejne oznámil svoj úmysel zúčastniť sa na júnových voľbách do Európskeho parlamentu na vlastnú päsť a Massimo DôAlema ho za to obvinil zo zrady. "Ja, občan, som teraz revolucionárom", znela Prodiho ironická odpoveď - až napokon celkom umiernene prijal kandidatúru na post predsedu EK.

VŠESTRANNE VYROVNANÁ KOMISIA

Svoj kabinet chce Romano Prodi predstaviť až 20. júla už novozvolenému Európskemu parlamentu. Čo sa týka obsadenia kresiel v Komisii, mená zatiaľ nezverejní. "Potrebujeme vyváženú Komisiu", zdôraznil Prodi a dodal, že zohľadňovať sa bude napríklad počet žien, rovnako ako kvalifikácia. "Devätnásť vynikajúcich ekonomických expertov by dobrú Komisiu nevytvorilo." V rozhovore pre Financial Times uviedol, že vo svojom tíme nechce mať žiadne "krívajúce kačice", ale ani "zaopatrovateľské miesta". Nevylúčil však, že členmi sa opäť stanú aj niektorí predchádzajúci komisári.

Na adresu nového predsedu najčastejšie znelo: "Očakávame od Vás veľa". Šéfka socialistov Pauline Greenová ho varovala slovami: "Po dnešnom dni, pán Prodi, vy a vaša práca budú kontrolované tak ako nikdy". Vysloviť tieto slová mohla aj vďaka vstupu Amsterdamskej zmluvy do platnosti, ktorá rozširuje právomoci Európskeho parlamentu v oblasti kontroly Komisie. Aké reformy pre občanov a autority EÚ má v pláne uskutočniť predseda EK? "Prodi-program" vyzerá sľubne: prioritou má byť "otvorenie" európskych inštitúcií a široká reforma Komisie, zahŕňajúca politicky zmysluplnejšie rozdelenie úloh, zodpovednosť každého z komisárov, viac administratívnej zodpovednosti vedúcich úradníkov a viac nadnárodných štrukúr v kabinetoch Komisie. "Rast európskej ekonomiky sa spomaľuje, Európa je účastníkom vojny, ktorej vážne následky bude cítiť na svojich hraniciach ešte mnoho rokov." V hospodárskej oblasti potrebuje kontinent "citeľné úspechy na poli zamestnanosti, aby sa ľudia v Európe presvedčili, že euro a Európa sú synonymami pre blahobyt, pričom po zavedení euro je nutná väčšia spolupráca so Spojenými štátmi", uviedol v prejave pred členmi EP. Podľa Prodiho, nutná je dôsledná liberalizácia vnútorného trhu EÚ, dane sú centrálnym prvkom pre vytvorenie európskeho trhu, daňové zaťaženie však musí klesnúť. Politická integrácia je pre bývalého talianskeho premiéra prioritou. Niektorí si iste pamätajú jeho slová v televíznom vystúpení, ktorými apeloval na viac ako 30 000 utečencov z Albánska do Talianska v marci roku 1997: "Albánski priatelia, ste hrdý a múdry národ, zachraňujte svoju vlasť!" Možno aj preto hovorí vo svojom programe o tom, že Európa musí prispieť k vytvoreniu mieru a obnove Balkánu, pričom kosovský konflikt je rozhodujúcou skúškou. A zrejme aj preto navrhol zvolanie konferencie o Balkáne, "aby sa celý región natrvalo stabilizoval v európskom kontexte". Prodiho sľuby, plány a reformné zámery sú teda známe. Nielen občania Európskej únie, ale aj okolitých regiónov by boli určite nesmierne radi, keby sa ich nádeje, ktoré do tohto "netalianskeho Taliana" a "Európana číslo jeden" vkladajú, stali skutočnosťou.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984