Mediálny mečiarizmus aj počas prezidentskej kampane

Násilné ovlyvňovanie médií vo svoj prospech, trestanie nepohodlných novinárov - na to sme si počas uplynulých štyroch rokov zvykli. Verejnoprávne médiá, na čele ktorých až do poslednej chvíle stáli oddaní služobníci Vladimíra Mečiara, slúžili záujmom HZDS. Volebná porážka však ľudí okolo predsedu hnutia nepoučila. SLOVO získalo informácie o tom, že naďalej uplatňujú takúto prax aspoň tam, kde majú svojich ľudí.
Počet zobrazení: 1068

Násilné ovlyvňovanie médií vo svoj prospech, trestanie nepohodlných novinárov - na to sme si počas uplynulých štyroch rokov zvykli. Verejnoprávne médiá, na čele ktorých až do poslednej chvíle stáli oddaní služobníci Vladimíra Mečiara, slúžili záujmom HZDS. Volebná porážka však ľudí okolo predsedu hnutia nepoučila. SLOVO získalo informácie o tom, že naďalej uplatňujú takúto prax aspoň tam, kde majú svojich ľudí.

Svedčia o tom slová dnes už bývalej šéfky spravodajstva a moderátorky politických diskusných relácii rádia Hviezda FM Kataríny Bratkovej. Bývalé Rádio Nitra dnes pokrýva takmer celé územie západoslovenského a stredoslovenského regiónu. Od začiatku sa o ňom hovorí, ako o rádiu HZDS, keďže jeho spolumajiteľmi sú bratia Kovarčíkovci, z ktorých Ján šéfuje nitrianskemu HZDS.

Pred odchodom na úrad vlády v tomto rádiu pôsobil Marián Kardoš, ktorý bol podľa K. Bratkovej už ako hovorca premiéra Mečiara prekvapený, že sa do spravodajstva dostávali aj opozičné a voči vláde kritické správy. Situácia sa začala zhoršovať, keď sa generálnym riaditeľom stal Ján Kovarčík. Koncom apríla sa K. Bratková dozvedela, že 7. mája bude moderovať Konfrontácie s Vladimírom Mečiarom. Už to bolo zarážajúce, lebo táto relácia sa vysiela každý druhý týždeň a na 7. mája vychádzala pauza. "Navrhla som, aby druhým hosťom bol Rudolf Schuster, ale moji nadriadení povedali nie. Marián Kardoš, ktorý to prišiel osobne vybavovať mi vysvetlil, že tu nejde o to. O čo však išlo som sa nedozvedela," spomína K. Bratková, ktorá hľadala niekoho, kto by reláciu moderoval spolu s ňou. "Lenže nikto nechcel mať nič spoločné s Mečiarom, už vôbec nie klásť mu nepríjemné otázky," vysvetľuje. Napokon našla ochotného kolegu z banskobystrického štúdia, toho jej však vedenie zakázalo. Sama potom moderovala so zásadnou podmienkou: napriek pôvodnému plánu nebude Marián Kardoš, hovorca predsedu HZDS, preberať poslucháčske telefonáty. Sľúbili, ale nesplnili.

Pozor, ide Mečiar!

"Ešte niekoľko hodín pred vysielaním ma M. Kardoš dôrazne požiadal, aby som mu dala pripravené otázky, čo som odmietla," hovorí K. Bratková. Ján Kovarčík sa vtedy síce zaručil, že do relácie nik zasahovať nebude, ale namiesto odmietnutia Kardošovej požiadavky svojej podriadenej poradil, aby nejaké otázky rýchlo vymyslela a tie dala Kardošovi. Pred Mečiarovým príchodom bolo celé rádio hore nohami: "všetko sa leštilo, umývalo, upratovalo, kúpila sa kytica, zvlásť káva pre hosťa". V Mečiarovom sprievode boli okrem početnej ochranky aj Denisa Pogáčová, Dušan Kerný, Marián Kardoš. "Keď som sa s expremiérom zvítala, Kardoš stále chcel, aby som sa s ním dohodla na otázkach. Mečiar to však nežiadal, tak som mu to neponúkla," opisuje K. Bratková.

M. Kardoš počas vysielania neustále pretláčal Mečiarovi naklonených poslucháčov, na úkor Bratkovej ostrých otázok. "Nemôžem potvrdiť, že robil nejakú cenzúru, ale jedna stála poslucháčka, ktorá dala štyri ostré otázky, mi neskôr povedala, že jej počas relácie viackrát nedovolili vstúpiť do vysielania," tvrdí K. Bratková. O pár dní šéfredaktor moderátorke na záver hádky so zlosťou povedal: Odkáž Andrassymu, že otázky boli dobré, ale nech si dá nabudúce viac záležať! Podpredseda SDĽ však o tomto vysielaní ani nevedel.

Zasahovanie do novinárskej nezávislosti vo Hviezde FM v prospech Vladimíra Mečiara vyvrcholilo týždeň pred voľbami. Katarína Bratková mala už 5 týždňov dohodnutého a vo vysielaní avizovaného hosťa v relácii Horúce kreslo, ktorým bol predseda Najvyššieho súdu SR Štefan Harabín. Niekoľko dní pred vysielaním však dostala od šéfredaktora príkaz, aby ho odvolala - bez udania dôvodu. "Odmietla som, takže to urobil sám šéfredaktor, pričom ako dôvod uviedol technické príčiny." Onými "technickými príčinami" však bolo rozhodnutie topmanažmentu dať priestor poslancovi za HZDS Júliusovi Binderovi. Okrem toho, ako sa neskôr K. Bratková dozvedela, vedenie rádia nechcelo počas predvolebnej kampane pertraktovať "rôzne kauzy typu Čarnogurská versus Mečiar".

"Reláciu som odmietla moderovať," vysvetľuje K. Bratková. Nahradil ju športový(!) redaktor Hviezdy FM, ktorému otázky pripravil šéfredaktor. Samozrejme, boli úplne neutrálne a ani náhodou sa nedotkli káuz ako trhliny na vodnom diele Gabčíkovo alebo prepychová vila v Banskej Štiavnici a hneď úvod relácie bol venovaný voľbe prezidenta. Ako bomba preto zapôsobila otázka stálej poslucháčky, ktorá sa pýtala, prečo nie je hosťom avizovaný Š. Harabín a prečo nemoderuje K. Bratková.

Stranícke kádrovanie

Na druhý deň Kataríne Bratkovej oznámil generálny riaditeľ Ján Kovarčík za prítomnosti obchodného riaditeľa Vladimíra Kovarčíka a šéfredaktora Juraja Hroššu, že ju okamžite odvoláva z postu vedúcej spravodajstva a dáva jej týždenný doštanc, čo znamenalo, že sa jej hlas nesmel objaviť v éteri. "Na moju otázku prečo povedal: Vy ste natoľko inteligentná, aby ste to pochopili," opisuje K. Bratková. "Neskôr mi Ján Kovarčík povedal, že si nemám dovoľovať pretláčať svoje názory cez poslucháčov."

Na výslovné požiadanie dostala o pár dní K. Bratková písomne nielen odvolanie, ale aj rozhodnutie o "pozastavení výkonu moderátorstva" (napriek tejto dikcii však nemohla pracovať ani ako redaktorka). Už nešlo o jeden, ale o dva týždne a ako dôvod sa v ňom uvádza "sústavné porušovanie spisovnej výslovnosti a zlý verbálny prejav". Je vskutku komické, že za viac ako rok si nadriadení tieto nedostatky nevšimli, ba urobili z K. Bratkovej šéfku spravodajstva. Navyše tieto dôvody ani nevedia dokázať. S dištancom bolo spojené aj významné zníženie príjmu, lebo jeho časť tvoria honoráre za odvysielané redaktorské príspevky alebo odmoderované relácie. Na dôvažok vyhlásilo vedenie rádia hneď na druhý deň konkurz na post moderátora politických relácií. K. Bratková teda dala výpoveď.

Rádio ako nástroj propagandy

Šéf miestneho HZDS zneužíval rádio až do konca. Týždeň pred druhým kolom volieb bola službukonajúca moderátorka donútená prečítať v presne určených vysielacích časoch výzvu predsedu SNS Jána Slotu, aby jeho prívrženci volili Vladimíra Mečiara. Bola to jasná predvolebná kampaň, ktorá v správach nemala čo robiť, ale moderátorka to musela na príkaz šéfov odvysielať. "Od riaditeľa sme mali príkaz informovať z tlačovky HZDS," dodáva K. Bratková. No a v stredu po prvom kole odvysielala Hviezda FM rozhovor s Vladimírom Mečiarom od pol šiestej do pol siedmej večer, hoci v tom čase mala ísť úplne iná relácia. "Oni teda celkom zmenili programovú štruktúru," vysvetľuje K. Bratková. Absolútne bezprecedentné však na rozhovore bolo to, že ho robil Dušan Kerný, hoci nikdy predtým nič pre toto rádio nerobil. Navyše hrubo porušil elementárnu slušnosť a novinársku etiku. "Poslucháči nemohli vstupovať do vysielania priamo, iba diktovali otázky a kolegyňa, ktorá ich zapisovala mi povedala, že D. Kerný úplne zmenil minimálne jednu," uzaviera bývalá šéfka spravodajstva Hviezdy FM.

Znásilňovanie verejnej mienky prostredníctvom manipulácie médií zostáva v arzenále HZDS naďalej. Asi sa nemožno čudovať, keď má túto oblasť na starosti bývalý vysokopostavený pracovník SIS. Rozhodne však o tom treba verejnosť informovať.

Autor je hovorca SDĽ

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984