Slovenskí novinári majú šancu

Rokovania orgánov materských strán Slovenskej demokratickej koalície čoraz viac naznačujú, že tento vládny subjekt sa bude snažiť kryštalizovať programovo do prava. Náznak návratu troch strán - DS, DÚ i KDH do "modrej koalície" síce lídri zatiaľ zahmľujú, ale preskupovanie po kresťanských demokratoch do rodného hniezda prišlo i na Demokratickú stranu.
Počet zobrazení: 1152
Rokovania orgánov materských strán Slovenskej demokratickej koalície čoraz viac naznačujú, že tento vládny subjekt sa bude snažiť kryštalizovať programovo do prava. Náznak návratu troch strán - DS, DÚ i KDH do "modrej koalície" síce lídri zatiaľ zahmľujú, ale preskupovanie po kresťanských demokratoch do rodného hniezda prišlo i na Demokratickú stranu. V snahe presadiť svoje pravicové priority pri realizovaní programov v rámci vládnej koalície však nastavujú otázniky, aký priestor ostane pre malé a vonkoncom nie pravicovo orientované subjekty - SDSS a zelených. Tí, nateraz v rámci lojality k SDK a idey spoločnými silami poraziť v parlamentých voľbách Mečiarovo HZDS, budú stáť zrejme čoraz častejšie pred dilemou, či pri hlasovaniach za zákony, ktoré sa priečia sociálnemu cíteniu a iným programovým hodnotám, zdvihnú ruku za pravicové riešenia, alebo ich poslanecké stoličky ostanú takticky počas hlasovania prázdne.

Z vojnového konfliktu v Juhoslávii sa ako jedni z mála priamych účastníkov diania a nevypovedaných reportérov hlási skupina Slovákov. Česká tlačová kancelária tým, že vyslala na Balkán spravodajcu svojej bratislavskej filiálky, teda držiteľa slovenského pasu, zrejme predvídavo predišla možnému vypovedaniu zo strany juhoslovanských úradov. Otázne je, či skupina slovenských novinárov, ktorí dostali jedinečnú príležitosť podať svetu svedectvo o hrôzach vojny, dokážu premeniť svoju šancu a zapísať sa do zlatých stránok svetovej žurnalistiky. Závisí to však nielen od ich vôle a umu, ale aj od možnosti pohybu po krajine, ktorú, podľa všetkého, zatiaľ v Juhoslávii určuje armáda.

Minister vnútra Ladislav Pittner sa pochválil, že sa polícii podarilo zadržať pravdepodobného vraha exministra hospodárstva Jána Duckého. Páchateľom je údajne Ukrajinec s prezývkou Alex, na ktorého policajti "kapli" viac-menej náhodou . Vo vyšetrovacej väzbe sa totiž ocitol za únos dieťaťa v celkom inej kauze.

V parlamente okrem niekoľkých menej obsiahlych zákonov ekonomického charakteru znova prišiel rad na exriaditeľa SIS Ivana Lexu. Zaoberal sa ním mandátový a imunitný výbor, keďže vyšetrovatelia dospeli k záveru, že ho treba vziať do väzby. Lexa označil rokovanie výboru za frašku.

Ekonomickí ministri bez účasti Brigity Schmögnerovej odporučili vláde zvýšiť od 1. júla DPH. Ministerku financií zastupoval na Rade ekonomických ministrov štátny tajomník Vladimil Podstránsky, ktorý nesie dres SMK. Ako jediný proti zvýšeniu DPH sa postavil minister práce, sociálnych vecí a rodiny Peter Magvaši. Ak kabinet Mikuláša Dzurindu tento zámer podporí, bude sa hrať o zvýšenú hranicu DPH v parlamente. Príležitosť sa naskytne hlavne poslancom za SDĽ, ktorej orgány už dávnejšie takúto alternatívu získania zdrojov do štátnej kasy ako sociálne neúnosnú a rozpornú s programom strany, odmietli. Ak by k takémuto rozhodovaniu v poslaneckých laviciach predsa len došlo, mali by si ľavicoví demokrati spomenúť, ako im to okrem iného za zvýšenie DPH na 23 percent počas Moravčíkovej vlády, v parlamentných voľbách roku 1994 voliči zrátali.

Minister obrany Pavol Kanis opakovane zdôraznil, že neprichádza do úvahy, aby v juhoslovanskom konflikte boli nasadené slovenské jednotky. Asi 150 vojakov, ktorých chcelo Slovensko vyslať do Juhoslávie v rámci misie SFOR, bolo pripravených, podľa Kanisovho vysvetlenia, na mierové podmienky.

Dlhoočakávaný zázračný prostriedok na podporu mužskej potencie - modré tabletky Viagra, priniesla po dlhom očakávaní americká firma Pfizer aj na slovenský trh. Vydaril sa aj dátum distribúcie - ku "dňu vtákov".

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984