anketa

Školstvo sa nachádza v dramatickej situácii, ozývajú sa dokonca hlasy, že hrozí rozpad celej školskej sústavy. Tento stav priviedol súčasnú opozíciu na myšlienku odvolať ministra školstva Milana Ftáčnika, my sme sa v tejto súvislosti spýtali niektorých zainteresovaných vedcov a vysokoškolských pedagógov: „Myslíte si, že sú reálne dôvody na odvolanie ministra školstva?“
Počet zobrazení: 974

Školstvo sa nachádza v dramatickej situácii, ozývajú sa dokonca hlasy, že hrozí rozpad celej školskej sústavy. Tento stav priviedol súčasnú opozíciu na myšlienku odvolať ministra školstva Milana Ftáčnika, my sme sa v tejto súvislosti spýtali niektorých zainteresovaných vedcov a vysokoškolských pedagógov: „Myslíte si, že sú reálne dôvody na odvolanie ministra školstva?“

Doc. PhDr. LADISLAV KICZKO, CSc., dekan Filozofickej fakulty UK: Nemyslím si to. Argumenty, ktoré majú zdôvodňovať návrh na odvolanie ministra školstva, sú motivované skôr politicky ako vecne. Nové vedenie MŠ SR prevzalo rezort v štádiu prehlbujúcej sa finančnej krízy, ktorá sa veľmi citeľne dotýka aj vysokých škôl. Oceňujem, že ťažké a zložité problémy sa minister neusiluje riešiť populisticky a s krátkodobým efektom, ale koncepčne. Potrebný je čas a sústavný dialóg s vysokými školami, pokiaľ ide o prípravu koncepcie vysokého školstva a prípravu najdôležitejších legislatívnych noriem, ako je nový zákon o vysokých školách, zákon o ich financovaní a financovaní vedy. Nie som presvedčený o tom, že by jednoduchá personálna výmena na poste ministra školstva mohla razom vyriešiť problémy alebo urýchliť koncepčnú prácu.

Prof. Ing. LADISLAV ANDRÁŠIK, DrSc., Katedra ekonómie a manažmentu FEI STU: Dominantnou otázkou, na ktorú treba odpovedať, je to, prečo dnes už viac ako desať rokov „po“ sa nenašla politická sila, ktorá by sa k tomuto rezortu postavila štátnicky, teda riešila by školstvo, vedu a výskum ako základný systémovo-technologický predpoklad úspešnej budúcnosti SR v rodine vyspelých demokratických štátov sveta. Namiesto toho je rezort ustavične odsúvaný nabok a do neurčitej budúcnosti, hoci mu hrozí definitívny kolaps. Katastrofou je to, že ak sa to udeje, tak táto udalosť bude nevratná v historicko-evolučnom zmysle slova.

Prof. MUDr. JÁN SLEZÁK, DrSc., I. podpredseda SAV: Na odvolanie ministra Ftáčnika nevidím absolútne žiadne dôvody a ministra považujem v tejto funkcii za plne kompetentného. Problémy s financovaním vysokých škôl a vedy spočívajú v nesprávnej voľbe priorít a redistribúcii financií v štáte a pochádzajú z ignorácie vzdelávacieho procesu na vysokých školách a z ignorácie vedy a výskumu decíznou sférou. Najväčšia devíza štátu je vzdelanostná úroveň, ktorá, ako ukázali skúsenosti v štátoch EÚ, jediná môže zaistiť prosperujúcu ekonomiku a zvyšovanie životnej úrovne. Ak si decízna sféra, vláda a parlament neuvedomujú dôležitosť a prioritu podpory školstvu, vede a výskumu, pri demokratickom rozhodovaní snaženie ministra školstva sa nemôže stretnúť s úspechom a vyznieva naprázdno. Napriek tejto skutočnosti, sféra, ktorú pokrýva MŠ SR, je veľmi široká a som presvedčený, že by bolo správne od existujúceho ministerstva vyčleniť vysoké školstvo a vedu ako samostatné ministerstvo, čo je obvyklé vo veľkej väčšine štátov sveta. A to je možné vykonať pri existujúcom personálnom vybavení a bez navyšovania finančných prostriedkov.

PhDr. DUŠAN ČAPLOVIČ, CSc., podpredseda SAV: Nemyslím si to a nesúhlasím s dôvodmi predloženými opozíciou do parlamentu. Nespomína sa, že na rozdiel od susedných krajín sa vlády správali a správajú k vzdelaniu a vede doslova macošsky. Kým v krajinách EÚ vyčlenili v roku 1999 na vzdelanie priemerne 5,2%, u nás len 3,9%, kým tam dávajú na vedu priemerne 0,7-0,8%, u nás tento rok 0,43% a na rok 2000 sa vyčlenilo už len 0,37% HDP zo štátneho rozpočtu. V susedných Čechách podpredseda vlády a minister financií podporuje deklarovanú prioritu vlády v oblasti vzdelávania a vedy a oproti 0,5% v roku 1999 navrhuje vyčleniť 0,6% HDP zo štátneho rozpočtu v roku 2000. Preto pokiaľ nedokážu hospodárski ministri, ministerka financií a podpredseda vlády SR pre ekonomiku vytvoriť podmienky pre zodpovedajúce plnenie príjmov do štátneho rozpočtu a potom nevstupovať reštrikčne do jeho výdavkovej časti - namierenej len a len proti fyzickým osobám: obyvateľstvu - je podľa mňa nezodpovedné kritizovať a na hranici upaľovať ministra školstva, ktorý sa dnes stal terčom koaličných aj opozičných politických jastrabov.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984