Dobrá správa: nižšie dane

Vládna koalícia sa tento týždeň v parlamente pustí do najťažšieho súboja za rok vládnutia. Pôjde o štátny rozpočet na budúci rok. Zatiaľ zvládla aspoň predohru v podobe zákonov, ktoré štátny rozpočet ovplyvnia. Najdôležitejšími boli tie daňové - po rokoch sa znížila daň z príjmov, čím vládna koalícia splnila významný predvolebný sľub.
Počet zobrazení: 999

Vládna koalícia sa tento týždeň v parlamente pustí do najťažšieho súboja za rok vládnutia. Pôjde o štátny rozpočet na budúci rok. Zatiaľ zvládla aspoň predohru v podobe zákonov, ktoré štátny rozpočet ovplyvnia. Najdôležitejšími boli tie daňové - po rokoch sa znížila daň z príjmov, čím vládna koalícia splnila významný predvolebný sľub.

Od vzniku SR sa dane z príjmov nemenili. Keďže rástla inflácia, zvyšovali sa ceny i príjmy, znamenalo to, že nás štát zdaňoval stále viac. Desať tisíc v roku 1993 a desať tisíc teraz je rozdiel: kúpite si za ne menej, ale daň platíte rovnakú. Nenormálne vysoká daň z príjmov právnicc kých osôb (40% už dlho nemá nikto v našom regióne, nespomínajúc EÚ) zase viedla podnikateľov k umelému zvyšovaniu výdajov, takže už dva roky odviedli štátu menej, než pracujúci zo svojich platov. Vysoké daňové zaťaženie nemotivovalo ani podnikateľov, ani zamestnancov, aby viac zarábali, každý sa usiloval vykázať príjmy čo najnižšie.

HZDS iba sľubovalo

Tento problém pociťovali aj ekonómovia vládneho HZDS. Sergej Kozlík už v roku 1996 vážne hovoril o znižovaní daní, najmä pre podnikateľov. V minulom roku Kozlíkovi "praskli nervy" a pod tlakom podnikateľov a blížiacich sa volieb zníženie daní verejne ohlásil. HZDS si však nikdy nerobilo problémy s plnením sľubov, takže napokon aj tento ostal na ďalšiu vládu.

Tá ustúpiť nemohla. Vysoké dane už dlhší čas nezabezpečovali vysoké príjmy do štátneho rozpočtu, odrádzali domáci i zahraničný kapitál od podnikania na Slovensku. Ministerstvo financií pripravilo veľmi mierny návrh, počítajúci s postupným znižovaním daní (predovšetkým právnických osôb) počas volebného obdobia. Päť percentné zníženie doplňovalo zrýchlené odpisovanie majetku, čo podporovalo investovanie. Hoci si B. Schmögnerová pripravila dostatok argumentov, neuspela. Vládna (i opozičná) pravica presadila 29%. Zaujímavé je, že aj ekonomický vicepremiér Ivan Mikloš argumentoval svojím "presvedčením, že to prinesie zlepšenie", pričom sa opieral o príklad Maďarska i ďalších susedných štátov, kde zníženie daní neznížilo príjmy štátu.

Nejasný výsledok

Podnikatelia sa vyhýbajú plateniu daní zvyšovaním nákladov, čo ich tiež "niečo" stojí. Pri nižších daniach sa im neoplatí riskovať. Táto poučka však na Slovensku môže mať trhliny. Sám I. Mikloš pred dvoma týždňami v týždenníku Trend upozornil, že najvážnejším ekonomickým problémom u nás je model úspešného správania sa. Základom úspechu je už roky podvod, okrádanie, obchádzanie zákonov. Postupne, žiaľ, väčšina občanov prijala takýto model správania sa za svoj.

Je preto otázne, ako dlho sa bude tento stereotyp meniť. Ak zoberieme do úvahy pokračujúcu nemohúcnosť súdov a stále bujnejúcu korupciu, zmena asi rýchla nebude. Je otázne, či zníženie daní bude dostatočným impulzom, aby podnikatelia prestali hľadať bočné cestičky. Ak im to bude trvať dva - tri roky, môže mať štát v rokoch 2001 a 2002 vážne finančné problémy. To by spôsobilo neschopnosť udržať aspoň súčasné výdaje na školstvo, zdravotníctvo, sociálny systém, o podpore nových pracovných príležitostí ani nehovoriac. Neúspech v parlamentných voľbách by bol logickým vyústením, rozhodne aspoň ľavica bude mať v takom prípade veľké problémy, lebo pravica svoj sľub o znížení zaťaženia podnikateľov vlastne splní. Čím sa pochváli SDĽ?

Chýbajúca podpora investícií

Pravici išlo jednoznačne o to, aby uľavila podnikateľom. Zdanenie milionárov vo výške 45% nepodporila, ani ďalšie úľavy tým, čo najmenej zarábajú (okrem návrhu Júliusa Brocku, KDH na zvýšenie odpočítateľnej položky na dieťa). Pravica dokonca "obetovala" dôležitý návrh B. Schmögnerovej na zrýchlenie odpisovania, hoci práve tento krok by pomohol podnikateľom viac. Zníženie daní ušetrí viac zisku pre samotných podnikateľov, zrýchlenie odpisovania by im umožnilo viac investovať.

Cieľom ministerky bolo ponechať podnikateľom viac peňazí, lež nie na prejedenie, ale na investovanie. Ak by chceli "šetriť" na daniach, musia viac investovať, čo by viedlo k nákupu novej, modernejšej techniky a možno i k tvorbe nových pracovných miest. Iba investíciami sa môžeme technologicky vyrovnať Západu a vyrábať konkurencieschopné výrobky tak z hľadiska kvality, ako aj z hľadiska ceny. To nie sú ľavicové výmysly, o čom svedčí rozčúlenie, s akým definitívne prijatie zákona komentoval istý pravicový novinár. Ideologické rozhodovanie sa pravice v konečnom dôsledku novelu zákona poškodilo a zmenšilo pozitívny vplyv na hospodársky rozvoj. Napriek tomu je zníženie daní nielen pre podnikateľov, ale najmä pre pracujúcich dobrou správou v neľahkých časoch.

Autor je hovorca SDĽ

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984