Zem - naša mať

Sme dnes natoľko bohatí, že môžeme časť nášho poľnohospodárskeho a lesného pôdneho fondu ponechať bez povšimnutia? Až je hriešne a nezodpovedné nevyužívať poľnohospodársku pôdu vynikajúcich až dobrých bonít.
Počet zobrazení: 1175

Sme dnes natoľko bohatí, že môžeme časť nášho poľnohospodárskeho a lesného pôdneho fondu ponechať bez povšimnutia? Až je hriešne a nezodpovedné nevyužívať poľnohospodársku pôdu vynikajúcich až dobrých bonít.

Odkladanie termínov nie je pre riešenie vonkoncom opodstatnené, no celá záležitosť sa dá riešiť celkom jednoducho, dokonca bez akéhokoľvek porušovania úradných alebo byrokratických predpisov. Vymedzenie hraníc medzi lesným a poľnohospodárskym pôdnym fondom je možné vykonať kedykoľvek. Za ideálny termín sa dá považovať posledný rok platnosti Lesných hospodárskych plánov (LHP). Ide o rok, keď pracovníci hospodárskej úpravy lesov majú ešte šancu zaradiť dané plochy do nových lesníckych elaborátov. Ak ktosi namieta, že k prevodu týchto kultúr budú takýmto spôsobom chýbať presné geometrické plány, potom veľmi zodpovedne uvádzam: Lesoprojekt Zvolen (kartografické oddelenie a jeho expozitúry), podobne ako aj inštitúcie geodézie a kartografie, resp. Vojenský kartografický ústav, majú k dispozícii dokonalé prístroje, čo z leteckých snímok vyhotovia presné mapové sústavy, ktoré sa s prípadným geometricko-nivelizačným meraním budú zhotovovať na niekoľko stotín štvorcových metrov. Takéto podklady sa stanú pre príslušné schvaľujúce orgány dostačujúce ako doklady na vydanie rozhodnutia ku zmene kultúr, napr. s klauzulou, že geometrické zameranie vykonané nebolo a že sa tak stane, len čo bude možné zo strany štátu alebo vlastníkov vytvoriť potrebné finančné zdroje.

Je viac ako žiaduce, aby orgány samospráv, o kompetenciách ktorých sa v súčasnosti vedú široké diskusie, disponovali aj zodpovednosťou za starostlivosť a racionálne využívanie všetkej pôdy. Bez ohľadu na vlastnícke vzťahy a stav kultúr. Pôda, ktorá v podstate nikdy nemala tvoriť poľnohospodársky fond, pretože vznikala v pohnutých časoch existenčnej sebazáchovy našich predkov, by sa mala napr. v horizonte sto rokov postupne vrátiť do lesného pôdneho fondu. To by sa malo stať nielen v dôsledku krajinotvorného úsilia ochranárskych inštitúcií štátu, ale najmä preto, aby sa racionálne a efektívne využívala doslova každá piaď zeme, darkyne našich nevyhnutných životných potrieb.

Autor (1930) je odborný lesný hospodár

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984