Nezištné činy - najlepšie dôkazy humanity

Od povodní na východnom Slovensku uplynulo už vyše mesiaca a obyvatelia zaplavených obcí, ktorým voda zničila zásoby potravín v pivniciach a znehodnotila aj novú úrodu na poliach, stále iba čakajú na sľúbenú pomoc od štátu.
Počet zobrazení: 1037

Od povodní na východnom Slovensku uplynulo už vyše mesiaca a obyvatelia zaplavených obcí, ktorým voda zničila zásoby potravín v pivniciach a znehodnotila aj novú úrodu na poliach, stále iba čakajú na sľúbenú pomoc od štátu. Premiér Mikuláš Dzurinda v prvé dni katastrofy navštívil obce, ktoré sa na jeho rodnom Spiši ocitli pod vodou a vláda následne rozhodla, že im poskytne pomoc z vlani vyčlenených prostriedkov, ktoré zostali nevyužité, hoci boli určené na kompenzáciu škôd zo sucha. To sa však doteraz nestalo.

Takisto načas si dávajú pracovníci poisťovní, vediac, že väčšina občanov, ktorých tohto roku postihli júlové povodne, nemala poistený svoj nehnuteľný ani hnuteľný majetok. Ani humanitou povestná, známa Nadácia Markíza, zatiaľ prostriedky, ktoré nazbierala, ešte nerozdelila.

V prvom rade treba zabrániť šíreniu infekcií

Prichádza však jeseň a pre občanov regiónov, najviac trpiacich nezamestnanosťou, je vyrovnanie sa s následkami povodní takmer otázkou života a smrti. Preto ľudia žijúci v obciach s veľmi nízkymi príjmami uvažujú ako zabezpečiť skromné zásoby potravín a paliva na zimu, ktorá býva najmä na severovýchode Slovenska dlhá a krutá. To je pre nich najdôležitejšie. Aj preto mnohí z nich posielali žiadosti o pomoc, v ktorých žiadali aspoň o dve-tri tisíc korún na základné potraviny. Väčšina z nich zo skromnosti, charakteristickej pre obyvateľov východoslovenských dedín, nežiadala viac, hoci tiež majú deti a trpia nezamestnanosťou. V tejto neutešenej situácii o čosi viac než iskierkou nádeje, už po druhý raz pomohol občanom trpiacim v dôsledku povodní ako prvý Slovenský Červený kríž (SČK).

Už tri dni na to, ako 27. júla v spolupráci so Slovenskou televíziou vyhlásil verejnú finančnú zbierku, poskytol postihnutým občanom najprv tristo litrov sponzorsky získanej čistiacej látky s obsahom chlóranu sodného na dezinfekciu kontaminovaných priestorov proti hroziacej infekcii žltačky a ďalších nákazlivých ochorení, ktoré sa najrýchlejšie šíria v období letných horúčav.

Na konci prvého augustového týždňa pracovníci SČK dopravili do deviatich postihnutých okresov Poprad, Spišská Nová Ves, Levoča, Bardejov, Stará Ľubovňa, Prešov, Humenné, Vranov a Svidník aj po tristo kusov tabletiek balené dózy na dezinfekciu vody od toho istého sponzora. Potom prišiel sponzorský dar ďalšej firmy spolupracujúcej s SČK. Tá pre občanov postihnutých povodňami poskytla 6860 dvojlitrových fliaš stolovej vody.

Medzitým prišlo do zbierky Fondu SČK Ľudia ľuďom 86 tisíc korún. Už v polovici augusta sa táto suma zvýšila na 386 600 korún. Pribúdalo však aj žiadostí o pomoc. Osobitná komisia v Bratislave zatiaľ vyhovela 28 zo 61 žiadateľov. Brala ohľad najmä na viacdetné a sociálne odkázané rodiny, prihliadajúc aj na to, či v rodine žije aj zdravotne postihnutý člen.

Každoročne sa opakujúca povodeň

Pred dvoma dňami sa zišla osobitná komisia znova, tentoraz v jednej z najviac postihnutých obcí - v obci Sulín. Skladala sa opäť, okrem predstaviteľov SČK, aj zo zástupcov médií, aby bolo rozdeľovanie peňazí z tejto zbierky pod drobnohľadom verejnosti. V Sulíne, pohraničnej dedine v okrese Stará Ľubovňa, ktorá má len 436 obyvateľov, zavládlo zúfalstvo už 20. júla, pretože ju najprv postihla veterná smršť a o pár dní na to prišla povodeň. Od roku 1998 už po tretí raz a opäť sprevádzaná aj zosuvmi pôdy. Podľa starostu Miroslava Tiliščáka bola však najničivejšia. Pod vodou sa ocitlo až 170 domov. Dva rozvodené potoky vzali ľuďom lávky spred domov a na tri dni ich celkom odrezali od sveta. Požiarnici päť dní čerpali vodu z pivníc.

Na povodeň v tejto obci s 25-percentnou mierou nezamestnanosti doplatilo tristo rodín. Niektoré boli práve na dovolenke a keď sa vrátili domov, našli pohromu, z ktorej sa bez pomoci sotva spamätajú. Celkovú škodu na osobnom majetku obyvateľov obce odhaduje starosta na 350 tisíc korún a škodu na poliach a miestnych komunikáciách na vyše 20 miliónov korún.

Slovenský Červený kríž na základe rozhodnutia komisie vyhovel 47 žiadateľom o pomoc. Komisia však odsúhlasila aj ďalšie žiadosti o pomoci občanom zo Spišského Hrhova, Koškoviec, Batizoviec, Ľubotína, Kobýl, Kežmarku a obcí Jurské a Tatranská Štrba, kde bolo zaplavených vyše sto domov.

Na účte zbierky Fondu SČK Ľudia ľuďom sa k 27. augustu nazbieralo vyše 663 tisíc korún. Z nich komisia vyčlenila na pomoc postihnutým obyvateľom spolu 138 tisíc korún. A to nie je ešte všetko. K sponzorským darom poskytnutým prostredníctvom SČK pribudlo aj 200 tisíc korún na opravu základnej a materskej školy v Lučivnej, obce v okrese Poprad, kde povodeň zničila nielen pivničné a prízemné priestory, ale poškodila aj mnohé domy pri miestnom, dnes takmer nevinne vyzerajúcom, potoku.

Žiadosti na SČK denne pribúdajú. Komisia sa v Sulíne dohodla, že v období medzi 10. až 15. septembrom zasadne po tretí raz a rozdelí ďalšie prostriedky z naďalej prebiehajúcej finančnej zbierky.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984