Vydieračská hra SMK pokračuje

Predstavitelia Strany maďarskej koalície sa opäť rozhodli zostať vo vláde. Zdá sa teda, že už to nie je o "chlapských" postojoch Maďarov, ale o ich stále sa meniacich požiadavkach. Hra SMK je teda jasná - čakať dovtedy, kým sa koaliční partneri nepodriadia.
Počet zobrazení: 1015

Predstavitelia Strany maďarskej koalície sa opäť rozhodli zostať vo vláde. Zdá sa teda, že už to nie je o "chlapských" postojoch Maďarov, ale o ich stále sa meniacich požiadavkach. Hra SMK je teda jasná - čakať dovtedy, kým sa koaliční partneri nepodriadia.

Už dlhý čas pred 25. augustom sa viedli stávky o tom, či SMK vo vláde zostane alebo nie. A to nielen na odbornej, ale najmä na laickej úrovni. Čím viac sa však osudný dátum približoval, tým viac ľudí hovorilo o zotrvaní SMK. Logika bola totiž jasná - Maďari videli, že najmä SDĽ a SOP sa ich podmienkam neprispôsobia a tým pádom by stratili vplyv na riadenie krajiny. A hlavne, niektorí vrcholní predstavitelia by prišli o svoje teplé miestečká v štátnej správe. Riziko bolo teda priveľké. Zrejme takýmto smerom uvažovali predstavitelia SMK v sobotu. Dnes im už nejde o počty VÚC či nejakú župu, ako to vraj predtým sľúbili svojim voličom. Požiadavky sa zmenili: Maďari zostanú vo vláde iba vtedy, ak do 30. septembra parlament prijme štvoricu zákonov súvisiacich s reformou verejnej správy.

Kvalita v časovom strese

O čo teda bugárovcom ide? Zrejme nie o prijatie kvalitných zákonov, keď parlament postavili do časového stresu. Správne to v istom denníku vystihol aj predseda KDH Pavol Hrušovský: "Mali sme informácie, že svoj odchod bude SMK podmieňovať prijatím a schválením zákonov o reforme verejnej správy, ale že to bude takto časovo podmienené, sa mi zdá neprimerané. Dobré zákony sa nerobia rýchlo, potrebujú svoj čas." Zaujímavý bude aj postoj opozície, ktorá môže teraz náročky schvaľovanie takýchto zákonov odďaľovať. Ešteže, ako povedal premiér Mikuláš Dzurinda, sa neobjavili žiadne etnické požiadavky zo strany SMK.

Prvoradý je výsledok

Dnes je však už takmer jasné, že ak sa aj nesplnia nové podmienky SMK, vládna koalícia ešte stále túto stranu nestráca. Veď už teraz sme videli, že zmeniť podmienky nerobí bugárovcom žiadny problém. A tak potom nastolia ďalšie a ďalšie v presvedčení, že raz im ich predsa koaliční partneri splnia. Neskôr si budú môcť povedať, že ostatné strany predsa len spravili niečo pre ich zotrvanie vo vláde. A budú mať pocit absolútneho víťazstva. Niekedy je teda asi lepšie podľa niektorých našich vládnucich pozerať sa skôr na výsledok a nie na spôsob jeho dosiahnutia.

Vydieračská hra SMK teda pokračuje. Už dnes je jasné, že SMK nemôže počítať s podporou SOP a SDĽ a začína sa od nich odvracať aj KDH. A tak nakoniec možno SMK zostane ako sám vojak v poli. Vlastne, ešte je tu SDKÚ, ktorej je pre prípadnú spoluprácu v budúcich voľbách dobré každé zoskupenie - azda možno s výnimkou HZDS. I keď, na Slovensku človek nikdy nevie.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984