Nevesty zahalené pred zamestnávateľom

"Po Slovensku mátoží strašidlo - strašidlo registrovaného partnerstva. K svätej honbe proti tomuto strašidlu spojili sa všetky mocnosti starého Slovenska..." (Spoločná cesta k inštitútu registrovaného partnerstva na Slovensku).
Počet zobrazení: 894

"Po Slovensku mátoží strašidlo - strašidlo registrovaného partnerstva. K svätej honbe proti tomuto strašidlu spojili sa všetky mocnosti starého Slovenska..." (Spoločná cesta k inštitútu registrovaného partnerstva na Slovensku).

Približne pred rokom živil minister spravodlivosti všetky médiá tézami o vyliečiteľnosti homosexuálov a lesbických žien. Práve vtedy sa Ján Čarnogurský vyjadril, že pokiaľ bude ministrom spravodlivosti, takéto registrované partnerstvo nepovolí. Rok po týchto vyjadreniach sa v Bratislave uskutočnil Pochod Inakosti proti homofóbii a diskriminácii gejov a lesieb.

Neprajné počasie

Pochod naplánovali na šestnástu hodinu, ale krátko predtým sa spustil hustý lejak. "Tým homosexuálom ani počasie nepraje," povedal ktosi z prítomných. Najskôr sa síce čakalo na auto s lesbickými nevestami, potom sa ale celý sprievod presunul pod podchod na Hodžovom námestí. Niekoľko aktivistov rozdávalo okoloidúcim ružové letáky, no najmä staršie dámy sa tvárili akosi pohŕdavo. Až po ustálení počasia sa celý sprievod pohol ďalej po plánovanej trase: Hodžovo námestie - Poštová - Obchodná - Michalská - Ventúrska - Panská - Rybárska brána - Ganymedova fontána pri SND.

Približne osemdesiatčlenný sprievod sprevádzaný hlukom píšťaliek a bubnov pútal pozornosť okoloidúcich. Niekoľkí predavači obchodov na spomínanej trase sa dokonca vyjadrili, že keby nemuseli byť v práci, aj oni by sa pridali. Ivan Požgai z iniciatívy Inakosť pripustil, že spoločnosť by bola na registrované partnerstvo homosexuálov pripravená, len politici zatiaľ nie sú. Apropo, v celom sprievode sme stretli iba jediného predstaviteľa slovenských zákonodarcov Milan Ištván z SDĽ, ktorý chystá potrebný legislatívny návrh.

Čakanie na dúhu

Najmä pochod dvoch lesbičiek v napodobneninách svadobných šiat sa vzťahoval k iniciatíve registrovaného partnerstva homosexuálov na Slovensku. Mal to byť otvorený protest, no až tak otvorený nebol. Obe lesbičky mali totiž na tvári hrubé rúško. Prečo sa teda nechceli ukázať?

"Obe pracujú ako učiteľky už dlhé roky. Ak by ich niekto teraz spoznal, mohli by ich vyhodiť z práce. Podľa novely Zákonníka práce má na to zamestnávateľ právo. Aj to rúško teda čosi symbolizuje," vysvetlil pre SLOVO Ivan Požgai. A tak po príchode pred SND mali predsa len účastníci pochodu šťastie - čakanie na pestrofarebnú dúhu, ktorá je znakom tolerancie, sa vyplatilo. Povzbudzujúce boli i slová policajta dohliadajúceho na pokojný priebeh celej akcie: "Držíme vám palce. Usilujte sa."

Autorka (1979) je publicistka

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984