Ak áno, tak teraz

Keď budete čítať tieto riadky, reprezentatívne fórum vládnej koalície, iniciované na Veľkú noc ľavicovými demokratmi, bude už minulosťou. Jeho organizátori sa spoliehajú na zvukotesnosť rekreačného zariadenia NR SR. Ale existuje na Slovensku múr, cez ktorý by vďaka povestnej zhovorčivosti politikov neprenikol dajaký chýr?
Počet zobrazení: 924

Keď budete čítať tieto riadky, reprezentatívne fórum vládnej koalície, iniciované na Veľkú noc ľavicovými demokratmi, bude už minulosťou. Jeho organizátori sa spoliehajú na zvukotesnosť rekreačného zariadenia NR SR. Ale existuje na Slovensku múr, cez ktorý by vďaka povestnej zhovorčivosti politikov neprenikol dajaký chýr?

V každom prípade by sa v Častej-Papierničke malo iba analyzovať plnenie programového vyhlásenia vlády podľa jednotlivých rezortov. Rozhodnutie o prípadnom stínaní hláv, či zoštíhlení Dzurindovho kabinetu padne až budúci týždeň, keď partneri predložia konkrétne predstavy na Koaličnej rade.

V Bukurešti bez rukavičiek Asi bolo chybou, že sa personálne zmeny neuskutočnili už koncom minulého roku, keď viaceré strany po zhodnotení roku fungovania novej štátnej moci avizovali výraznú nespokojnosť s viacerými ministrami. V prípade SDĽ dokonca i s predsedom vlády Mikulášom Dzurindom. Ostrá kritika sa zamietla pod koberec... Bolo pred helsinským summitom, keď sme sa museli ukázať svetu ako politicky stabilný štát. Ale rovnakú šancu na vstup do EÚ napokon dostali aj menej konsolidované krajiny. Široko spektrálna vládna koalícia v Rumunsku si z toho ťažkú hlavu nerobila, niekoľko dní po vrcholnej schôdzke odvolala premiéra.

Vhodný čas na vážne zamyslenie, čo s biedou našou, nastal prinajmenšom po prvých negatívnych ohlasoch na druhý balíček nepopulárnych sociálnych opatrení. Lenže vtedy sa zrejme všetci spamätávali z osláv milénia. Vládne zmeny prišli znovu na pretras až po odvolávaní generálneho riaditeľa Slovenských elektrární Štefana Košovana, keď sa predsedovi SDĽ Jozefovi Migašovi prelial pohár trpezlivosti a spolu s chudnutia chtivými televíznymi divákmi vykríkol: "Tak už dosť!" Propagandisticky bolo nešťastné, že "čistotu" jeho argumentov o hladových dolinách spochybňovala verva, s akou sa nepustil do znižovania nezamestnanosti, ale do obrany svojho osobného priateľa.

Cieľ rekonštrukcie O čo jednoduchšie by bolo teraz bez kauzy Košovan presviedčať koaličných partnerov a verejnosť, že cieľom ľavicových demokratov pri rekonštrukcii nie je riešenie ich vlastných problémov, ale zefektívnenie činnosti vlády. Tá by sa namiesto večných hádok mala sústrediť na to, aby sa avizované zlepšenie makroekonomických ukazovateľov odzrkadlilo v každodennom živote občanov. Na volaní po výmene viacerých ministrov nie je v demokratickom svete nič tragické, najmä keď sa im nedarí plniť pred- i povolebné sľuby. Preto je pokrytecké, ak sa teraz odporcovia personálnych zmien začínajú odvolávať tak ako na sklonku vlaňajšieho roka na rokovania o vstupe do OECD. Potencionálnych zahraničných investorov skôr ako úvahy o vládnych rošádach znepokojuje, že by sa do ministerských kresiel vrátila súčasná opozícia, ktorá sa vyhráža - najnovšie ústami líderky SNS Anny Malíkovej - reprivatizáciou.

Pokiaľ ide o tvrdenie, že kríza existuje, ale iba v SDĽ, tak otázka stojí aj inak: Je naozaj SDĽ tým najslabším ohnivkom? Vďaka sérii nešťastných krokov časti vedenia ľavicových demokratov, osobitne pri vyslovovaní nedôvery premiérovi na parlamentnej pôde, sa signatárom SDKÚ darí prekryť vlastné, kardinálnejšie starosti s materskými stranami SDK. Tu nejde o to, kto bude alebo nebude predsedom strany. V banku sa ocitla samotná existencia a legitímnosť najväčšieho subjektu vládnej koalície. Po všeobecne očakávanom odchode Ľubomíra Haracha z DU do SDKÚ budú mať dzurindovci v 20-člennej vláde sedem zástupcov. Komu sa budú zodpovedať, ak SDK už de facto neexistuje a SDKÚ - ako tvrdia - až do volieb bude mimoparlamentnou stranou? Tá potom pred voličov predstúpi s čistým listom, pričom za neúspechy súčasnej vlády predložia účet všetci ostatní?

Ide o veľmi zjednodušené predstavy. Rovnako ako úvahy o tom, že redukciou vládneho kabinetu chce Migaš odstrániť rivalov v SDĽ. Ministerka financií Brigita Schmögnerová svoje ambície vždy sústreďovala na exekutívu, a nie na stranícke, či poslanecké funkcie. A povaliť šéfa obrany Pavla Kanisa, ktorého rezort spolu s Kukanovým ministerstvom ako jediný bez vážnejších problémov prispieva k úsiliu SR o začlenenie do medzinárodných politicko-bezpečnostných štruktúr, by bolo pokusom o politickú samovraždu. Napriek tomu, že Kanis vyhlásil, že keď sa hovorí o rekonštrukcii vlády, nikto si nie je istý životom. Názorové rozdiely na smerovanie SDĽ medzi jej predstaviteľmi by sa mali riešiť na najvyššom straníckom fóre na 6. zjazde, ktorý sa zíde na jeseň 2000 v Košiciach.

Opozícia to presolila Násilné preniknutie kukláčov do penziónu Elektra v Trenčianskych Tepliciach neprinieslo búrlivé odozvy Mečiarových obdivovateľov, z ktorých sa mnohí pýtajú: "Prečo vlastne nešiel na políciu vypovedať dobrovoľne ako každý poriadny občan? A čo to za kšefty má jeho sotva plnoletá dcéra, keď tvrdil, že v politike nezbohatol?" Poslancom za HZDS sa nedarí získavať sympatie občanov ani ignorovaním zákonodarného zboru, keď každý deň dostávajú tisíc korún iba za to, že sa dvakrát podpíšu na prezenčné listiny. Najmä v situácii, keď sa SNS vracia k Andelovému výroku, že národniari nechodia do NR SR trucovať, ale pracovať. Preto mečiarovci v snahe akcelerovať napätie v spoločnosti rozbiehajú zahraničné exkurzie, na ktorých chcú kolegov z iných parlamentov informovať o údajnej zlovôli policajného štátu na Slovensku. Pritom nie je to tak dávno, čo informovanie európskych inštitúcií o dianí v Bratislave vtedajšou opozíciou označovali za vlastizradu.

Podľa slov podpredsedu HZDS Jozefa Kalmana vo štvrtok budú vo všetkých okresných a o týždeň v krajských mestách priaznivci hnutia "manifestovať za porušovanie práv súčasnej opozície". Jeho stranícky kolega Ivan Gašparovič v nedeľu upresnil, že pôjde o demonštrácie za predčasné voľby, ktoré budú organizovať občania a tí vraj predstaviteľov HZDS na ne len pozvú. V každom prípade, ak treba vo vládnej štvorke prepriahať, tak teraz, a nie až pod tlakom kampane hoci aj neúspešného referenda. To, čo by sa dnes ešte dalo považovať za rozhodnosť, o niekoľko mesiacov by sa mohlo pokladať za slabosť.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984