anketa

Poslancom Národnej rady SR sme položili otázku: Predseda SDĽ Jozef Migaš predložil Koaličnej rade návrh na rekonštrukciu vlády. Dozrel na to čas?
Počet zobrazení: 1260

Poslancom Národnej rady SR sme položili otázku: Predseda SDĽ Jozef Migaš predložil Koaličnej rade návrh na rekonštrukciu vlády. Dozrel na to čas?

Ján Budaj (SDK-DU): Vlády sa rekonštruujú v dvoch prípadoch: keď sú pre to politické predpoklady alebo dôvody, vyplývajúce z dajakej závažnejšej vecnej kolízie. Tu pôjde skôr o prvú príčinu. Hoci je fakt, že hodnotenie vlády, ktoré sa minulú jeseň zamietlo pod koberec, mohlo byť otvorenejšie, a tak by hádam dnešné napätie nemalo palivo a argumenty. Diskusii sa však nebude dať vyhnúť.

Robert Fico (nez.): Bol som asi jeden z prvých, ktorý kričal, že treba urobiť úradnícku vládu alebo kabinet s menším počtom ministrov. Ak sa Smer dostane k moci, bude nepochybne presadzovať jedenásťčlennú vládu, ktorá bude mať úplne inú zostavu a inú kvalitu ako tá dnešná. Návrh SDĽ prišiel naozaj v poslednej chvíli, ale v súčasnej vláde je toľko márnomyseľnosti, že nijaký návrh na jej rekonštrukciu nemá šancu.

Peter Brňák (HZDS): Ide najmä o vec koalície, akým spôsobom zmení svoje vnútorné pomery. My sme viackrát prezentovali názor na súčasnú vládu. Tá je ťažko rekonštruovateľná, lebo ani prípadné zmeny, ako ich navrhuje SDĽ, nič nezmenia na metódach jej činnosti. Iba z hľadiska istého politického zámeru prerozdelí posty medzi jednotlivými stranami. Ak nedôjde k zásadnej zmene, prinesie to maximálne dočasné upokojenia v koalícii.

Ferdinand Petrák (SOP): Nechcem sa stavať do polohy, že SOP je zásadne proti rekonštrukcii, ak by bola raz nevyhnutná. My sa tomu nebránime. Ale je otázne, či by všetky tieto opatrenia prispeli v súčasnosti k zlepšeniu plnenia programového vyhlásenia vlády. Tieto otázky si musíme vydiskutovať aj ako koaliční poslanci na spoločných rokovaniach tento týždeň. Potom budeme múdrejší.

Ján Langoš (SDK-DS): Ani termínovo, ani obsahovo nepovažujem rekonštrukciu za vhodnú. V tomto čase ide o nič neriešiaci spor o mocenské pozície vo vláde. Tá ma pred sebou podstatne dôležitejšie rozhodnutia praktickej politiky, najmä v ekonomickej oblasti. Nechcem špekulovať, ale možno toto politikum má vyriešiť vnútorné problémy v SDĽ. Žiaľ, nevyrieši to problémy Slovenska.

Milan Ištván (SDĽ): Treba predovšetkým zlepšiť činnosť vlády. Ako o jednom z krokov, vedúcich k tomuto cieľu, sa dá uvažovať aj o jej rekonštrukcii. V každom prípade by si mala na túto vec ujasniť názor najprv samotná SDĽ. Veď hodnotenie vlády, ktoré pred niekoľkými mesiacmi bežalo vnútri strany, sa skončilo bez výsledku, resp. vyhlásením, že sme v podstate spokojní. Až keď sa vec prediskutuje vo vedení strany, v jej ministerskom a poslaneckom klube, mal by sa tento problém nastaľovať i koaličným partnerom.

Ivan Šimko (SDK-SDKÚ): Keby sme si v SDK mysleli, že ide v súčasnosti o vhodnú myšlienku, tak by sme s tým prišli samy. My sme o tom neuvažovali. Na to, aby sa ľudia, pôsobiaci v okolí ústavných činiteľov, zorientovali v problémoch, si vyžaduje istý čas. Preto nie je dobré, ak by sa často diali personálne zmeny. Sme v období, keď má vláda pracovať a preukazovať svoje schopnosti. Ak by sa, samozrejme, vyskytli zásadné problémy, alebo by ministri sami pociťovali, že im nesedí zverená úloha, tak by šlo o inú otázku.

Árpád Duka-Zólyomi (SMK): Nevidím zmysel rekonštrukcie vlády. Podstata problému spočíva v inom - v spolupráci celej koalície. Práve v Koaličnej rade vznikajú hlavné rozpory, napr. okolo reformy verejnej správy, poľnohospodárstva, privatizácie. Tam sa treba zladiť a dohodnúť, že ak chceme spoločne robiť čosi pozitívne pre štát, tak každý musí zo svojich princípov upustiť. Ak otvoríme otázku rekonštrukcie, začneme preratávať pomery, na ktorých sme sa dohodli po voľbách. Kto komu prepustí miesto? SMK dostala podľa koaličnej zmluvy šestinu, teda tri vládne kreslá. Ak by sme jedno stratili, tak by vláda mala mať iba 12 členov.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984