Vysoký múr nedôvery

Obrat, ktorý predseda HZDS-ĽS prezentuje v istých oblastiach obsahu a štýlu svojej politiky, a jeho konzekventnosť nemá v krátkej histórii samostatnej slovenskej politiky obdobu. Ale múr nedôvery, ktorý okolo seba vybudoval za roky svojho vládnutia, je až privysoký.
Počet zobrazení: 850

Obrat, ktorý predseda HZDS-ĽS prezentuje v istých oblastiach obsahu a štýlu svojej politiky, a jeho konzekventnosť nemá v krátkej histórii samostatnej slovenskej politiky obdobu. Ale múr nedôvery, ktorý okolo seba vybudoval za roky svojho vládnutia, je až privysoký.

Vladimír Mečiar, samozrejme, nikdy nebol politickou "ľahkou váhou". V poslednom čase nám však opäť dokazuje, že stále nepatrí do starého železa. Schopnosť podriadiť všetko svoje konanie vytýčenému cieľu a stratégii je jednou zo základných požiadaviek dnešnej tvrdo pragmatickej politiky. Bývalý premiér touto schopnosťou oplýva aj dnes. Jeho integračná kampaň a nová mediálna politika hnutia - to sú oblasti, ktoré najmarkantnejšie dokumentujú obrat v politike HZDS-ĽS.

Mediálna politika HZDS-ĽS

Čo sa deje, keď HZDS-ĽS usporadúva "mediálne dni" po celej republike, keď Mečiar rozdáva rozsiahle rozhovory pre rozličné periodiká, kde sa okrem iného prezentuje v sympatickej roli starostlivého dedka? Čo sa deje, keď prijíma pozvania do televíznych diskusií s predstaviteľmi strán, pohybujúcich sa na hranici zvoliteľnosti do parlamentu? Boli časy, keď expremiér hovoril nanajvýš s vybranými, značne servilnými redaktormi, keď sa dokázal "znížiť" na diskusiu iba s najvyššími ústavnými činiteľmi vládnej koalície. Dnes si však situácia vyžaduje opačný prístup. Líder hnutia si definitívne uvedomil, že bez kooperácie s médiami to v politike nefunguje, a tak voči slovenskej novinárskej obci - hoci si o nej naďalej myslí svoje - nasadil výrazne ústretový prístup.

Aby predseda HZDS-ĽS nikoho nenechal na pochybách, že to s návratom k moci myslí vážne, oznámil verejnosti, že premýšľa o dva ťahy dopredu a v predstihu si zabezpečuje priaznivejšie postavenie v masokomunikačných prostriedkoch. Rokovanie s tzv. slovenskými mediálnymi bossmi mnohých prekvapilo. Najpozoruhodnejšia však bola jeho ústretovosť voči obchodným plánom Vladimíra Železného na Slovensku. Tak to vyzerá, keď sa dva subjekty pri sledovaní svojich osobných záujmov zhodnú na spoločnej ceste. Oslabenie trhovej pozície a politickej moci TV Markízy prispeje k obchodným úspechom šéfa Novy, ako aj k priaznivejšej mediálnej pozícii Mečiarovho hnutia.

Integračná kampaň nestačí

Základným problémom bývalého premiéra je vysoká miera nedôvery v zahraničí a s tým súvisiaci prakticky nulový koaličný potenciál doma. Z toho jasne vyplýva hlavný cieľ stratégie: obnovenie dôvery za hranicami SR a tým zvýšenie koaličného kapitálu na domácej pôde. Pri tejto hre Mečiar stavil všetko na jednu kartu - na propagandistickú kampaň za integráciu Slovenska do euroatlantických štuktúr. Napriek tomu, že sa do nej pustil až s prehnaným nasadením a podriaďuje mu všetko svoje konanie, ukazuje sa, že na dosiahnutie cieľa to bude stále málo.

Signály od zahraničných diplomatov, či predstaviteľov spoločenstiev, kam má SR namierené, sú až prijasné na to, aby sa dali spochybňovať, či vysvetľovať dvojzmyselne: EÚ a NATO si neželajú návrat predsedu HZDS-ĽS ku kormidlu vládnej moci. Je pre nich jednoducho nedôveryhodný partner. Proti tomuto konštatovaniu stojí ale viac-menej rovnako silná argumentácia o neadekvátnom zasahovaní zahraničia do vnútropolitického vývoja Slovenska. Ide o formulácie typu: Ako sa rozhodnú voliči SR, tak sa rozhodnú štáty Aliancie. Tie vedú k ovplyvňovaniu nášho vnútropolitického vývoja zvonka, na ktoré však v podstate majú predstavitelia zahraničia legitímne právo. Aj taká býva politika.

Kto bude úspešnejší?

"Integračná karta" ostáva súčasťou politickej súťaže a bude jedným z hlavných bojových polí i v súťaži pred budúcoročnými parlamentnými voľbami. Súčasná vládna koalícia a jej strany túto kartu samozrejme nenechajú bokom v boji proti Mečiarovmu návratu k moci - takú chybu si nemôžu dovoliť. "My zabezpečíme kontinuitu úspešnej integračnej politiky a vstup SR do spoločenstva bezpečnosti, prosperity a vyššej životnej úrovne. Vy by ste to zmarili," budeme počuť z jednej strany. "Moje signály sú iné, vôbec nehovoria o neprijateľnosti HZDS-ĽS a mojej osoby v zahraničí, predsa nik nemôže brať našim občanom právo slobodnej voľby," bude oponovať druhá strana.

Vyhliadky expredsedu vlády na úspech v tejto kampani nie sú veľmi veľké: vysoká miera nedôvery v zahraničí, politickí súperi využívajúci tento fakt, no a nakoniec určite nie naklonená mienkotvorná novinárska obec. Okrem toho, Mečiar stavil všetko do hry na integračnú oddanosť hnutia a nejaví náznaky toho, aby sebareflexiu svojho vládnutia rozšíril aj na prešľapy v oblasti zneužívania moci, na ekonomickú kriminalitu, spravodajské hry tak, ako mu to odporúčajú jeho oponenti. A aj keby chcel, už nemôže. Len náznakom sebareflexie by totiž tieto spochybnenia priznal a tak definitívne pochoval svoje mocenské ambície. Neveľmi závideniahodná pozícia, no ako si kto navarí, tak väčšinou aj večeria. A tak pomyslený múr nedôvery ostáva vysoký a pevný.

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984