Vstupujú do Európskej únie

Keď nám na jeseň minulého roku Rómovia promptne "vybavili" vízovú povinnosť s Veľkou Britániou a následne s Írskom, vyhlasovalo sa to za dôkaz neschopnosti Mečiarovej vlády.
Počet zobrazení: 1982

Keď nám na jeseň minulého roku Rómovia promptne "vybavili" vízovú povinnosť s Veľkou Britániou a následne s Írskom, vyhlasovalo sa to za dôkaz neschopnosti Mečiarovej vlády.

Dnes nám tí istí Rómovia zabezpečili vízovú povinnosť s Fínskom, následne možno aj s celou Európou a nijaký štátno - tajomnícky fígeľ nám nepomohol. Kým Dzurindova vláda nastupovala s veľkými sľubmi, že čoskoro pre nás vybaví pozvánku do veľkej Európy, Rómovia nám bez kriku a sľubov zaobstarávajú zvláštnu starostlivosť pomaly pri každých európskych dverách. Nie je to dôkaz nespoľahlivosti politiky Dzurindovej vlády - alebo niektorých jej predstaviteľov?

Čo robil pán Czáky vo funkcii podpredsedu vlády pre vyriešenie iných než vlastných (rozumej jemu najbližších) záujmov celé tie mesiace? Veď kým v prípade Rómov ide naozaj o veľké problémy, v prípade maďarskej menšiny dnes už ide (najmä/len?) o veľké záujmy. Czáky sa prirodzene stará o svoju vyšívanú košieľku a otrhaný rómsky kabát ho nezaujíma - veď aj v maďarčine majú porekadlo o bližšej košeli, než kabáte. Pripomína to Durayovo geniálne spletené Spolužitie, kde sa všetky ostatné menšiny zneužívali len pre jeho plány a nikdy sa neprejavil záujem o iné etnikum. A kde zostali Rómovia so svojimi starosťami? Ak sa teda o Rómov nestarajú maďarskí politici, ako reagujú slovenskí predstavitelia? Nájde si konečne čas venovať sa hanbe svojho rezortu mi-nister Kukan (odborník na špeciálne misie bez špeciálnych výsledkov) a podnikne kroky proti vízovej povinnosti našich občanov? O "nájazdoch" slovenských Rómov na Dánsko a Belgicko predsa vedel už dávnejšie. Prečo včas neupozorňoval, nevaroval a nerokoval so svojimi rezortnými kolegami? Udalosti skôr pripomínajú frašku o vyšetrovacej komisii udalostí zo 17. novembra, ktorá mala podľa neoficiálnych vtipných odhadov vyšetriť najmä to, ako sa OF a VPN mohli tak ľahko dostať k moci...

Ak Vincent Danihel, zmocnenec vlády pre riešenie rómskej problematiky tvrdí, že nám k fínskej vízovej zmrzline toto leto pomohli aktivisti HZDS, treba mu veriť. Z toho vyplýva, že len odpovedali rovnakým spôsobom, ako na úder s britskými vízami. Niekto tu zneužíva Rómov (a tí sa za peniaze radi nechajú) na vybavovanie si svojich politických účtov. My ostatní sa potom cítime ako hlupáci, ktorí od zajtra budú stáť na víza takmer pred každým turistickým výletom?

Naši Rómovia mimochodom vyrazili za zárobkami s perfektnou, ba až obdivuhodnou organizovanosťou práve v deň najväčšieho fínskeho sviatku. Ako dosvedčujú televízne reportáže i fotografie z ich nedobrovoľného návratu z Belgicka, sú veľmi slušne, až elegantne oblečení. Majú bohatú batožinu a najmä viac peňazí, než bežný slovenský občan. Kým našinec poctivo šetrí a do zahraničia sa tralaláka turistickým autobusom, oni sa vozia na úrovni - lietadlom. Pri početnosti ich rodín vyjde jeden taký "výlet" približne na 100 tisíc! Ako dobrí obchodníci majú samozrejme prerátané, že zahraničná podpora im vklad vráti a ešte aj zarobia. Oddýchnu si v slušnom prostredí a deti uvidia kus sveta. Úprimne, kto by odmietol? Kým naša vládna delegácia prišla z Washingtonského summitu s dlhým nosom, zatiaľ najúspešnejšími emisármi Slovenska v zahraničí sa stali naši rómski spoluobčania. Čo si zaumienia, to aj vybavia! Nebolo by preto rozumnejšie ušetriť plat pána Czákyho a miesto neho z nich do služieb vlasti vybrať tých najlepších? Už preukázali, že sa na medzinárodnej scéne pohybujú suverénne, nie sú malicherní, preto nebuďme ani my a konečne sa ich opýtajme, ako sa to robí!

Autor (1959) je biológ, publicista a spisovateľ

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984