Musíme doriešiť financovanie

Aké ďalšie kroky budú nasledovať po schválení koncepcie reformy verejnej správy slovenskou vládou? Ďalšie kroky určuje uznesenie vlády. Ale je potrebné urobiť veci rýchlo, lebo ZMOS nemôže nahrádzať zodpovedné rezorty - ministerstvá.
Počet zobrazení: 1114

Aké ďalšie kroky budú nasledovať po schválení koncepcie reformy verejnej správy slovenskou vládou?

Ďalšie kroky určuje uznesenie vlády. Ale je potrebné urobiť veci rýchlo, lebo ZMOS nemôže nahrádzať zodpovedné rezorty - ministerstvá. Napríklad úrad vlády mal urobiť oblasť kontroly, ministerstvo vnútra zase zákony, ktoré sú v prvej trati, teda mali by prísť ako prvé - zákon o voľbách do vyšších územných celkov. My na tom chceme participovať, no záleží na jednotlivých rezortoch, ako rýchlo rozmenia na drobné uznesenie vlády.

Aké časové obdobie máte na mysli?

Uznesenie vlády určilo termín do 30. júna tohto roku, keď má byť pripravená koncepcia kontroly, vzdelávania a informatiky. Predovšetkým však ministerka financií dostala úlohu do konca júna pripraviť materiál, ktorý vyrieši financovanie koncepcie. Termíny pre legislatívu majú polročný sklz, teda asi do konca roka. Dovtedy by sa mali prijať zákony, ktoré budú riešiť problémy vyšších územných celkov, financovania a ďalších vecí. Veľmi dôležité je, aby sme rýchlo začali spolupracovať so splnomocnencom vlády na presnom určení kompetencií. Toto je totiž obsah, ktorý potom určí počet úradov a vyšších územných celkov, možno aj územné členenie. Veľký význam preto prikladám kompetenciám.

V akom smere priniesol X. snem ZMOS posun vpred?

Je dobré, že snem zasadal po tieto dni, keď vláda urobila tento krok. Inak by sme museli prehodnotiť naše stanoviská. Reforma je dnes schválená a my sme museli prijať uznesenia, ktoré pre samosprávy istotu zabezpečia, aby za dane občanov bol zaistený potrebný výkon. Teraz budeme úzkostlivo sledovať každý krok vlády i parlamentu, aby sa dosiahol cieľ, ktorý reforma sleduje.

Prezident Rudolf Schuster vo svojom príhovore na sneme navrhol, aby sa uvoľnil pre mestá a obce 30-percentný podiel z daní namiesto dnešného 6-percentného. Vidíte túto možnosť reálne?

Za súčasnej finančnej situácie nášho štátu to bude veľmi problematické. Podporujem iniciatívu pána prezidenta. Koncepcia financovania obcí sa pre budúci rok nezmení, pretože nebude ešte v takom štádiu, aby sa prebrali kompetencie a aby obce získali financie potrebné na tieto kompetencie. Bojím sa, že budúci rok bude veľmi ťažký. Na druhej strane, keby sme mali prebrať naozaj všetky kompetencie, tak 30 percent určite nestačí. Ale ak by sa nám pre budúci rok zvýšil príjem o infláciu, ktorá je od februára minulého roka po február 2000 štatistickým úradom vyhlásená na 16,5 percenta, plus navýšenie 5 až 7 percent, potom by budúcoročný rozpočet bol dobrý.

Je pre začatie reformy nevyhnutná súbežnosť procesu odovzdania právomocí zo štátu na mestá a obce spolu s uvoľnením finančných tokov pre ne?

V každom prípade. Neviem si predstaviť, že by dnes povedzme štátna správa robila niektoré kompetencie bez toho, aby neboli financované. Ako to hovorí ústava, je možné preniesť na obec kompetenciu ihneď spolu s finančnými prostriedkami. Veľa ľudí tieto veci nevie pochopiť. Ministerka Brigita Schmögnerová aj SDĽ hovorili, že to vyriešia tak, že obce si počkajú tri roky a budú ich skúšať, za koľko sú schopné tieto kompetencie vykonávať.

Aké sú teda vaše očakávania z pripravovanej reformy verejnej správy?

Bude to chcieť veľa síl, aby sme reformu zrealizovali podľa predstáv ZMOS. Ak to však podporia politické subjekty, parlament - teda nie len reformu, ale i zmenou financovania a legislatívy - občanom našej republiky by to mohlo priniesť efektivitu. Najmä to, že čo si daňoví poplatníci zaplatia, aj dostanú.

zhovárala sa Barbora Obuchová

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984