Pomoc prišla aj do Raslavíc

Vo verejnej zbierke fondu Ľudia ľuďom, ktorú vyhlásil Slovenský Červený kríž spolu so Slovenskou televíziou, sa k 24. septembru 2001 nazbieralo 1 042 335 korún. Z týchto prostriedkov rozdelila osobitná komisia pod dohľadom zástupcov médií po prvý raz 83 tisíc, druhý raz vyše 130 tisíc a tretíkrát 18. septembra 167 tisíc korún.
Počet zobrazení: 1073

Vo verejnej zbierke fondu Ľudia ľuďom, ktorú vyhlásil Slovenský Červený kríž spolu so Slovenskou televíziou, sa k 24. septembru 2001 nazbieralo 1 042 335 korún. Z týchto prostriedkov rozdelila osobitná komisia pod dohľadom zástupcov médií po prvý raz 83 tisíc, druhý raz vyše 130 tisíc a tretíkrát 18. septembra 167 tisíc korún.

Tretia komisia zasadala v obci Raslavice (okres Bardejov), ktorá má 2500 obyvateľov. V júli 2001 tiež veľmi utrpeli povodňami. Rozvodnený potok narobil veľké škody na poliach, na kultúrnom dome, ktorého prízemné priestory zaplavil do výšky takmer metra, a na základnej škole, kde museli narýchlo pred začiatkom školského roka vymeniť podlahy, čo si vyžiadalo vyše stotisíc korún. Komisia prerokovala 125 individuálnych žiadostí o poskytnutie finančnej pomoci. Najviac, 41 ich prišlo z Tatranskej Štrby, kde zaplavilo dobrú stovku domov a kde viaceré rodiny utrpeli vyše dvestostotisícové škody. Asi 33 žiadostí pochádzalo z Mníšku nad Popradom (Stará Ľubovňa), kde mnohí občania žijú na samotách v ťažkých životných podmienkach. Po 18 žiadostí dostali z Raslavíc a Koškoviec (Humenné).

Zohľadnili sociálne podmienky

V treťom kole delenia zbierky sa opäť zohľadňovala nielen výška povodňových škôd. Komisia prihliadala najmä na počet detí v rodine, na ich vek, zaopatrenosť, či sú rodičia zamestnaní, či sú v rodine zdravotne alebo inak postihnutí členovia, prípadne dôchodcovia a invalidi, ale aj na to, či mala rodina majetok poistený alebo nie. V úsilí o objektívne a spravodlivé rozdelenie peňazí niektorým žiadateľom schválili po tisíc, iným dvetisíc až päťtisíc korún.

Pripomeňme, že do malej obce Sulín (Stará Ľubovňa) ležiacej na hranici s Poľskom, kde je život ťažký a zima dlhá, už prišli peniaze, ktoré schvaľovala druhá komisia. Všetci obyvatelia obce, ktorým boli určené, si za ne nakúpili aspoň zemiaky na zimné uskladnenie, pretože povodeň im zničila zásoby z minulej i novej úrody. Aj tentoraz komisia vyhovela väčšine žiadateľov, bez povšimnutia nenechala ani neúplné žiadosti. Tie sa teraz preverujú a pri budúcom - štvrtom delení zbierky, ktoré sa uskutoční ešte túto jeseň v niektorej z postihnutých dedín, sa o nich určite rozhodne.

Tri povodne rok čo rok

V Raslaviciach vyčíňala povodeň posledné tri roky každý rok. Tá posledná však bola najhoršia. Mnohé rodiny majú vyše stotisícové škody na domoch, pričom za obeť vodnému živlu padlo zväčšia aj šatstvo a obuv. Mnohí zo žiadateľov však uvádzajú, že potrebujú peniaze, aby si mohli kúpiť zemiaky. Takou je napríklad viacgeneračná sedemčlenná rodina Š. Varsíka s troma deťmi, v ktorej žijú dvaja dôchodcovia a jeden zdravotne postihnutý. Podobne je na tom aj jedenásťčlenná rodina J. Imricha, ktorý má deväť detí a pracuje ako čiastočne invalidný. V podobnej situácii sa ocitla i rodina D. Siváka, ktorý má sedem detí, z nich je jedno zdravotne postihnuté. Takýmto rodinám komisia "odklepla" po štyri až päťtisíc korún.

Vo veľmi zlej situácii sú aj osamelo žijúci dôchodcovia s jediným zdrojom príjmu, ktorý je zväčša nízky a povodňové škody sami nedokážu odstrániť. Napríklad A. Živčákovi komisia schválila aspoň tisícku na zemiaky. Vlastne, všetky žiadosti osamelých dôchodcov prijala kladne a boli ich desiatky. Komisia sa však zamýšľala nad sociálnou situáciou každého žiadateľa osobitne a podrobne zvažuje mieru jeho sociálnej odkázanosti. V Bardejovskom okrese by však pomoc potrebovalo i osem materských škôl poškodených povodňami, ktoré čakajú na sponzorov.

Do samotných Raslavíc zo zbierky SČK putovalo spolu 32 tisíc korún. Nie je to vysoká suma, ale ani jediná, ktorú obec po júlových povodniach dostala. Podľa slov starostu Jozefa Jarinu, obci finančne pomohlo päť dedín z okresu Galanta a mesto Martin. Z bratislavského magistrátu dostali motorovú pílu, aby mohli rozpíliť v povodni spadnuté stromy. Liptovský Mikuláš zasa zapožičal nákladné auto a vodiča, ktorý odvážal sutinu, nánosy blata a nahromadené kamenie.

Kto prvý dáva...

V Raslaviciach každý rok čistia potok Rešovku, ktorá sa vlieva do Sešovky. Tohto roku úrad práce vyčlenil prostriedky na 123 miest na verejnoprospešné práce, aby sa potoky čo najskôr vyčistili. Ale to nestačí. Sešovka sa rozvodňuje už po tri roky tak či tak. A tentoraz sa po pol storočí rozzúrila aj malá, nevinne vyzerajúca Rešovka. Nuž, je najvyšší čas spevniť brehy obidvoch tokov, pretože pravdepodobne v čase letných dažďov bude povodeň vyčíňať znova. Napriek týmto skúsenostiam podnik povodia, ktorý sa o túto oblasť stará, nechal upraviť iba 30 metrov svahu, aj to len pri transformátore vysokého napätia. Teraz sa však treba pustiť do brehov najmenej v dĺžke dvoch kilometrov na jednom a kilometer na druhom toku, pretože obidva meandrujú.

Raslavičania v nádeji o pomoc v ťažkej situácii poslali svoje vyplnené tlačivá so siedmimi ďalšími žiadosťami aj na Okresný úrad v Bardejove, ktorý ich zasa poslal na Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR, ale odpoveď stále len čakajú. Neozvala sa zatiaľ ani poisťovňa. Zdá sa, že kým sa jej dočkajú, SČK rozdelí peniaze zbierky Ľudia ľuďom aj štvrtý raz. Nie sú to vysoké sumy, ale dá sa povedať, že pre SČK naďalej platí: "Kto rýchlo dáva, dvakrát dáva.

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984