Reklama
Reklama

Keď hrali hymnu, bola som šťastná

Sedemnásťročná, mimochodom, veľmi pôvabná Melánia Kasenčáková z Popradu má doma vitrínu plnú pohárov z majstrovstiev Slovenska i sveta, no médiá sa o ňu takmer nezaujímajú. A i keď patrí k svetovej špičke v tanečnej disciplíne dicso freestyle, na šampionátoch jedáva konzervy a často spáva na vlastnej karimatke
Počet zobrazení: 622

Sedemnásťročná, mimochodom, veľmi pôvabná Melánia Kasenčáková z Popradu má doma vitrínu plnú pohárov z majstrovstiev Slovenska i sveta, no médiá sa o ňu takmer nezaujímajú. A i keď patrí k svetovej špičke v tanečnej disciplíne dicso freestyle, na šampionátoch jedáva konzervy a často spáva na vlastnej karimatke.

"Trojčlenná výprava z Tanečného klubu Trend z Popradu priviezla z Juhoafrickej republiky trofej najcennejšiu," znela úvodná veta kratučkej správičky jedného podtatranského týždenníka. Obyvatelia sa z nej dozvedeli, že zásluhou Melánie Kasenčákovej máme čerstvú majsterku sveta v jednej z najťažších tanečných disciplín - disco freestyle.

"V Afrike ma prekvapil iný štýl tancovania černošiek. Bála som sa, že sa rozhodcovia priklonia k ich prvkovej škále," rozpráva dnes o nedávnom šampionáte študentka tretieho ročníka chemického odborného učilišťa vo Svite. Trému nemala. Najväčším problémom bolo fyzicky zvládnuť za jeden večer celú súťaž.

Na stupni víťazov

"Videla som, že v mojom hodnotení prevažujú jednotky, tušila som víťazstvo. Keď som stála na stupni víťazov a hrala sa slovenská hymna, nerozmýšľala som nad tým, že som najlepšia na svete. Bola som len šťastná," spomína na Sun City temperamentná Mela, ako ju zvyknú volať priatelia.

Exotická Juhoafrická republika je od roku 1995 v poradí 26. medzinárodnou súťažou a desiatou krajinou, ktorú navštívili reprezentanti popradského klubu Trend.

"Problémom je, že všetci tanečníci, ktorí Slovensko reprezentujú v tancoch IDO, teda International Dance Organization, absolvujú súťaže na vlastné náklady," smutne konštatuje riaditeľ popradského klubu Ján Bendík. Zatiaľ sa nenašiel nik, kto by prispel na reprezentáciu krajiny napriek tomu, že Slovensko je v tancoch IDO najúspešnejšou krajinou na svete. Jeho slová potvrdzujú výsledky aprílových majstrovstiev sveta. Naše reprezentantky obsadili prvé, tretie a ôsme miesto.

"Všetko, čo je spojené s Afrikou, bolo nádherné. Na tie štyri dni nikdy nezabudnem," s rozžiarenými očami hovorí Melka. Jej spomienky na chutnú stravu a pohodlné ubytovanie však asi ešte dlho ostanú výnimkou. Väčšinou totiž slovenskí reprezentanti bývajú v zahraničí v nehostinných, no najlacnejších ubytovniach, alebo spia v telocvičniach na karimatkách. Kým nezačala šarapatiť choroba šialených kráv, slintačka a krívačka, jedli suchú stravu a konzervy dovezené z domu. V Poprade už dlhé roky platí úzus, že klub hradí dopravu a medzinárodné licencie pre tanečníkov vo švajčiarskych frankoch, no strava a ubytovanie ostáva na bedrách súťažiacich, respektíve ich rodičov.

Letenka do afrického Las Vegas

"Letenka do Juhoafrickej republiky stála niečo vyše dvadsaťšesťtisíc korún. Cestovali dve dievčatá s jednou vedúcou. Práve ona v Johannesburgu zabezpečila ubytovanie u svojho bratranca, ktorý do Afriky emigroval ešte v roku 1968," spomína na chvíle neistoty riaditeľ. Len vďaka tejto šťastnej náhode či zhode okolností mohli Popradčanky cestovať do Sun City, ktoré sa považuje za africké Las Vegas. Súťažilo sa v slávnej hale Superbowle, kde sa usporadúva i prestížna Miss World. Melánia Kasenčáková získala zlato a Jana Polovková bola ôsma. Obe súťažili v disciplíne disco freestyle, ktorá patrí k najnáročnejším tancom IDO, preto sa jej na Slovensku vážne venuje iba šesť až osem tanečníkov.

Organizácia IDO združuje široké spektrum rozličných tancov a tri vekové kategórie - deti do jedenásť, juniorov od dvanásť do pätnásť a dospelých od šestnásť rokov. Súťažné disciplíny sa delia do štyroch veľkých skupín. Prvou sú dance show disciplíny, druhou, na Slovensku najobľúbenejšou, sú street disciplíny, kam patrí aj disco, hip-hop, elektric boogie, či breakdance. Tretia skupina, napríklad salsa, mixing blues, či mambo, je príbuzná spoločenským tancom a poslednou veľkou skupinou sú stepové disciplíny.

Disco freestyle, ktorému sa venuje Melka, je spojením akrobacie a tanca. Vystúpenie tanečníka pozostáva z jednej minúty. Pre laika nepochopiteľný, pre súťažiaceho priťažujúci býva fakt, že hudbu vždy vyberá organizátor. Mela teda vopred nevedela, na akú hudbu bude v horúcom Sun City tancovať.

Tanec je môj život

"Niekedy s tým mám problémy, nie každá hudba, aj keď stále hovoríme o štýle disco, mi sadne," vysvetľuje. Ako vyplynie z jej ďalšieho rozprávania, sama si pripravuje i choreografiu. V disco freestyle disciplíne má šesťdesiat percent priestoru zo súťažnej minúty tanec a ostatných štyridsať percent gymnastika. "Tanec je môj život," vzdychne si odovzdane, a hneď ako dôkaz pridáva: "Zranenia sa mi zatiaľ vyhýbajú, no nedávno som mala bolesti v ramene a nejaký čas som nemohla tancovať. Bolo to strašné, doma nik nesmel počúvať rádio, tobôž pozerať MTV," striasa ju pri nepríjemnej spomienke.

Temperamentná Mela v detstve trénovala gymnastiku. Do Trendu ju priviedla staršia sestra. A do tejto náročnej disciplíny ju v podstate dotlačil klub. Disco freestyle je jeho dominantnou disciplínou. Od roku 1996 putovali pod Tatry všetky slovenské majstrovské tituly, hoci v tomto kalendárnom roku sa na ich úroveň dostáva i tanečný súbor Lentilky zo Žiliny. Dôkazom je Mária Jančovičová, ktorá v južnej Afrike pre Stredoslovákov získala bronz.

Rozhodcovia na šampionátoch hodnotia kvalitu vypracovania tanečnej techniky štýlu disco a náročnosť akrobatických prvkov. Táto disciplína je podľa J. Bendíka veľmi náročná na psychiku, fyzickú kondíciu a tanečné majstrovstvo. Mela trénuje každý deň, niekedy dvojfázovo. Ak má náhodou voľno, ide si zabehať, alebo skáče doma na švihadle. Jednoducho, potrebuje pohyb. Preto nikoho neprekvapí, že sa okrem už spomínanej disciplíny venuje i hip-hopu. Aj na tomto poli mieša karty na slovenských a európskych šampionátoch.

Kto býva doma prorokom?

Nominačnou súťažou na majstrovstvá sveta sú každoročne majstrovstvá Slovenska. Závisí od organizátora, či umožní postup trom alebo piatim najlepším, ako sa to stáva pri sólových disciplínach. Na južný kontinent sa Popradčanky nominovali vlani v novembri v Trebišove, Melka z prvého a Janka z druhého miesta. Prípravným testom boli pre Melanu pred južnou Afrikou ešte marcové majstrovstvá Českej republiky v Liberci, kde tiež suverénne zvíťazila. K susedným Čechám má osobitý vzťah. Práve odtiaľ totiž pochádza jej priateľ, tiež tanečník a, ako mi len mimochodom prezradila, niekoľkonásobný majster sveta. Stretávajú sa iba na súťažiach, no tých bolo v poslednom čase dosť, a tak sa naša reprezentantka na nedostatok lásky nesťažuje.

Slzy šťastia vyronila až niekoľko hodín po šampionáte. Veľkú radosť z jej úspechu mala i rodina. Otvorili šampanské, poplakala si aj mama. V tanečnom klube sa jej víťazstvu tiež tešili, no neprekvapilo ich.

"Doma nik nie je prorokom," posťažoval sa J. Bendík na nezáujem domácej verejnosti i médií o ich úspechy. V zahraničí je Trend veľmi známym klubom. Nie bez príčiny, veď po jedenástich rokoch svojej existencie má dnes 350 členov vo veku od 5 do 32 rokov. Okrem Popradu má pobočky aj v Kežmarku, Svite, Batizovciach, Spišskom Bystrom a v Spišskej Novej Vsi. Momentálne sa klub môže pochváliť 50 tanečnými reprezentantmi v rozličných disciplínach a desatimi titulmi majstra sveta, čím sa zaraďuje medzi najúspešnejšie kluby sveta.

Autorka (1977) je novinárka

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     
Reklama
Reklama
Mobilné telefóny a príslušenstvo
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama