Transformácia

bývalých štátostrán v jednotlivých krajinách niekdajšieho sovietskeho bloku prebehla originálnym spôsobom. Pravda, niektorým vyostrená politická situácia ani nedala šancu, aby dajaké zásadné zmeny uskutočnili. Jednoducho, boli zakázané zo zákona.
Počet zobrazení: 1254

bývalých štátostrán v jednotlivých krajinách niekdajšieho sovietskeho bloku prebehla originálnym spôsobom. Pravda, niektorým vyostrená politická situácia ani nedala šancu, aby dajaké zásadné zmeny uskutočnili. Jednoducho, boli zakázané zo zákona. Inde transformácia prebehla spočiatku iba formálne, zamrzla na polceste, alebo sa politici po prvých neistých krokoch vrátili k staronovému dogmatizmu, či šovinizmu. Podľa volebných výsledkov, ale aj medzinárodného postavenia najviac bodujú postkomunisti tam, kde s osudovými rozhodnutiami neotáľali - v Poľsku a Maďarsku. U našich severných susedov vo vlaňajších prezidentských voľbách suverénne zvíťazil po druhý raz kandidát ľavice. V oboch krajinách socialisti zaujali dominantné miesto v koaličných vládach, ktoré uskutočnili viac-menej úspešné hospodárske a sociálne reformy, a obom "hrozí", že sa po štvorročnom pôsobení v opozícii vrátia do ministerských kresiel.

V Maďarskej socialistickej strane sa dokonca obávajú, že ich víťazstvo v budúcoročných voľbách bude natoľko výrazné, že im neostane nič iné ako zostaviť jednofarebnú vládu. Aj o tom sme sa rozprávali s jedinou poslankyňou slovenskej národnosti v budapeštianskom parlamente Mariou Jakabovou. Mimochodom, prekvapila nás tvrdením, že sme prvým periodikom na Slovensku, ktoré ju počas 17-ročnej politickej kariéry požiadalo o väčší rozhovor. Pritom jej meno vo všetkých pádoch skloňujú najmä nacionálne orientovaní novinári. Hádam práve preto neprejavili záujem o interview, lebo im M. Jakabová nekonvenuje svojimi názormi na tzv. národnú kartu v politike.

"Mať tak problémy kolegov z MSS," vzdychne si možno líder jej sesterskej strany na Slovensku, ktorá vlani podľa výskumov verejnej mienky bojovala s päťpercentnou klauzulou pre vstup do budúceho zákonodarného zhromaždenia. Pritom práve pred desiatimi rokmi - 26. februára 1991 Strana demokratickej ľavice zavŕšila transformáciu KSS, zásadne sa rozlúčila s nenapraviteľnými dogmatikmi, pomerne sľubne absolvovala v roku 1992 parlamentné voľby, zhostila sa historického poslania pri kladení ústavných základov nového štátu, odstraňovaní prvých prekážok v jeho demokratickom vývoji, prijali ju do radov Socialistickej internacionály, dvakrát prerušila traumu večnej opozície... A práve vtedy, keď bola vo vláde - v roku 1994, či od jesene 1998 - sa dopustila viacerých taktických chýb, ktoré nahlodávajú jej sotva vytvorenú krehkú povesť strany odborníkov. Niežeby iné vládnuce či nebodaj opozičné subjekty na Slovensku boli imúnnejšie voči klientelizmu, no od SDĽ sa to neočakávalo.

Samozrejme, existujú aj objektívne príčiny, prečo nemá SDĽ také zázemie a vplyv ako ľavicové sily vo väčšine susedných krajín. Nebol to Husákov režim, no Kádárov, ktorý vytváral predpoklady prinajmenšom na ekonomickú pluralitu, prílev zahraničného kapitálu a podobne ako vo Varšave nepristúpil na demokratické zmeny až vtedy, keď policajti mlátili účastníkov študentských demonštrácií. Sociálni demokrati v Maďarsku a Poľsku a v podstate ani v Česku sa nemuseli pasovať s problémami národnej a štátnej identity, ani s fenoménom ľavicového či pravicového populizmu na najvyšších ústavných postoch. Zdá sa však, že viacerí predstavitelia SDĽ neprejavujú mimoriadnu vôľu na to, aby si uznali aj vlastné chyby, recidívy minulosti a na základe toho prijali potrebné konzekvencie. Svedčí o tom i nedôstojné zavŕšenie kauzy okolo exministra obrany Pavla Kanisa, ktorý hral druhé husle pri transformácii KSS. Ale ako ukazuje aj náš rozhovor, určitá dávka sebakritiky chýba aj Petrovi Weissovi. Napriek tomu, že sa stal - nech sa to niekomu páči či nie - stelesnením zrodu SDĽ pred jedenástimi rokmi. Alebo práve preto?

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984