Dialógom ku kultúrnosti

Aká je hlavná myšlienka vami pripravovanej konferencie? - Chceme na širokej platforme, za účasti odborníkov, expertov politických vied, politiky a médií, samozrejme žurnalistov z rozhlasu, televízie, printových aj internetových médií, diskutovať o aktuálnych teoretických a praktických otázkach poznania hodnôt, vzťahu, súvislostí týchto rozhodujúcich atribútov spoločenského života.
Počet zobrazení: 954

Marián Ostatník

Koncom apríla sa v Bratislave uskutoční konferencia na tému Politológia, politika a médiá a vice versa na Slovensku. Usporiada ju Nadácia za etiku novinárov (AZEN), pričom týždenník SLOVO je mediálnym partnerom tohto podujatia. O príprave tejto akcie sme sa porozprávali s riaditeľom AZEN-u Mariánom Ostatníkom.

Aká je hlavná myšlienka vami pripravovanej konferencie?

- Chceme na širokej platforme, za účasti odborníkov, expertov politických vied, politiky a médií, samozrejme žurnalistov z rozhlasu, televízie, printových aj internetových médií, diskutovať o aktuálnych teoretických a praktických otázkach poznania hodnôt, vzťahu, súvislostí týchto rozhodujúcich atribútov spoločenského života. Zámerom konferencie je osloviť reprezentatívne osobnosti zo všetkých troch oblastí a vytvoriť atmosféru pre vznik diskusie presahujúcej rámec tohto podujatia. Pôjde hlavne o problematiku vzájomného poznania vplyvu, pôsobenia a dosahu s cieľom hľadať vzájomne prijateľné efektívne riešenia, európske štandardy pre občana, a tak prispieť k rozvoju politickej a mediálnej kultúry na Slovensku. To znamená, že politici, politológovia a médiá by mali robiť všetko pre občanov, aby sa požiadavky, ktoré sú na nich kladené, prejavili nielen v diskusii, ale aj v praxi.

Preto tento názov?

- Áno. Myslím si, že tieto tri súčasti silno ovplyvňujú spoločenské dianie. Pociťujeme u politikov nedostatok fundovanosti z politológie. Samozrejme, nájdu sa aj nedostatky v médiách, ktoré nie vždy dodržujú atribúty etiky žurnalistiky, kam patrí aj prezumpcia neviny, autorizácia textov, právo na odpoveď. To sú základné elementy profesionálnej žurnalistickej práce.

Myslíte si, že táto konferencia v tomto smere pomôže?

- Práve preto ju robíme. Chceme konferenciu s rovnakým názvom opakovať aj na jeseň. Toto je všeobecná téma a neskôr chceme skonkretizovať ďalšie. Podľa našich predstáv by sa takáto akcia uskutočnila vždy na jar a na jeseň na určitú tému, ktorá vyplynie z jednotlivej konferencie.

Kto sa na prvej konferencii zúčastní?

- Okrem katedier politológie to budú Slovenská akadémia vied a mediálni pracovníci. Konkrétne sú to napríklad prodekan ekonomickej fakulty docent Lidňák, šéfredaktorka Internationalu Tatiana Jaglová, bývalý redaktor denníka Práca Leopold Moravčík, politológ Rastislav Tóth a ďalší. Je to silná zostava na to, aby sme zaujali mediálnu a politickú verejnosť. Oslovili sme aj všetky politické kluby v Národnej rade SR.

Sľúbil vám už niekto z politikov účasť?

- Zatiaľ iba Robert Fico. Myslím si, že niektorí politici sa boja na politologické otázky odpovedať. Ešte je ale dosť času na to, aby sa niekto z politikov do diskusie prihlásil a povedal rázne slovo, ako to myslia s politikou a vôbec so spoločenským dianím na Slovensku.

Kedy presne sa podujatie uskutoční a čo všetko mu bude predchádzať?

- Začiatok je v utorok 24. apríla o 8.30 h a celá konferencia bude trvať približne do 16. h. Ešte predtým bude týždenník SLOVO uverejňovať preddiskusiu, v ktorej každý z účastníkov dá zásadné tézy k svojmu vystúpeniu, aby diskusia bola plynulejšia. Každý vystupujúci potom dostane z pléna tri až štyri otázky. Chceme to robiť na otvorenej báze s tým, že hľadáme dialóg medzi vedcami, politológmi, politikmi a médiami s tým, aby sa presadzovala mediálna a politická kultúra na Slovensku.

zhovárala sa Jana Matúšová

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984