Dobrovoľníci základom hnutia

Svetový deň Červeného kríža (ČK) a Červeného polmesiaca (ČP) - 8. máj - je pre príslušníkov a sympatizantov červenokrížskeho hnutia jedným z najvýznamnejších dní v roku. Vo svete sa oslavuje vždy deň výročia skončenia Druhej svetovej vojny, ale tentoraz sa v SR jeho oslavy uskutočnia 10. mája.
Počet zobrazení: 951

Svetový deň Červeného kríža (ČK) a Červeného polmesiaca (ČP) - 8. máj - je pre príslušníkov a sympatizantov červenokrížskeho hnutia jedným z najvýznamnejších dní v roku. Vo svete sa oslavuje vždy deň výročia skončenia Druhej svetovej vojny, ale tentoraz sa v SR jeho oslavy uskutočnia 10. mája.

Oslavy prebiehajú v znamení Medzinárodného roka dobrovoľníkov, ktorý vyhlásila OSN a aj v znamení stého výročia od udelenia prvej Nobelovej ceny za mier Henrymu Dunantovi a Frédericovi Paasyimu za ich príspevok práce v prospech mieru. V roku 1859 prechádzal H. Dunant ako francúzsky obchodník cez územie Lombardie, zmietané vojnovým požiarom. Večer po krvavej bitke prišiel do mestečka Solferina a tam sa mu naskytol hrôzostrašný pohľad na tisíce ranených a mŕtvych ležiacich bez pomoci v poli. Kniha autentických spomienok písaná reportážnou formou, ktorá vyšla podnázvom Spomienky na Solferino, mala veľký ohlas.

S neutrálnym štatútom

Kniha obsahuje základnú myšlienku hnutia ČK - nahradiť nedostatok vojenskej zdravotnej služby tak, že v čase mieru sa budú pripravovať dobrovoľní záchrancovia, ktorí by mali získať neutrálny štatút aj na bojisku. K Dunantovi sa pripojili štyria ženevskí občania: Gustave Moynier, prezident Ženevskej spoločnosti pre verejný prospech, generál Guillaume Henry Dufour, lekár Louis Appia a Théodore Maunoir a založili Medzinárodný výbor na pomoc raneným. Na základe výzvy tohto výboru sa v októbri 1863 zišli v Ženeve experti 16 krajín a prijali desať rezolúcií, ktoré tvoria zakladajúcu chartu ČK.

Dnes by sa Svetový deň ČK a ČP pokojne mohol nazvať aj Dňom dobrovoľníkov, pretože práve dobrovoľníci tvoria základ celého hnutia. Tento dátum bol vybraný ako pocta H. Dunantovi, ktorý v tento deň oslavoval svoje narodeniny. Jeho myšlienka je nanajvýš aktuálna, pretože aj dnes je pomoc ČK veľmi potrebná v neustále prepukajúcich lokálnych vojnových konfliktoch v rozličných končinách sveta.

Trojdňové prímerie

Už po 1. svetovej vojne sa však národné spločnosti ČK upriamili aj na ďalšie, nové aktivity, ktoré možno rozvíjať najmä v mierových časoch. V roku 1922 vyhlásila ako prvá Národná spoločnosť ČsČK v bývalom Československu počas veľkonočných sviatkov tzv. trojdňové prímerie na podporu mierovým činnostiam. Iniciatíva mala vo svete veľký ohlas a je známa ako ,,červenokrížske prímerie". Národné spoločnosti ČK sa začali viac zameriavať na zlepšovanie sociálnej úrovne obyvateľstva a podporu verejného zdravia. Rozhodujúcim spôsobom sa zapájali do výstavby nemocníc, profesionálnej prípravy zdravotných sestier, do zdravotnej výchovy obyvateľstva, boli priekopníkmi starostlivosti o starších, chorých a postihnutých, o deti, aj o verejnú hygienu. Milióny dobrovoľných záchranárov ČK/ ČP na celom svete stále pomáha pri poskytovaní prvej pomoci pri dopravných nehodách, prírodných katastrofách aj v sociálnej oblasti.

Preto nie náhodou je schválenou stratégiou ČK/ČP do roku 2010: zamerať sa na zlepšenie života zraniteľných ľudí mobilizovaním sily ľudskosti. Oslavy v SR sa budú diať v znamení tejto myšlienky a heslo tohtoročnej PIN-kampane spojenej s verejnou humanitnou zbierkou na Slovensku znie POMÔŽTE RIZIKOVÝM A MLADÝM RODINÁM, pretože mnohé z nich sú ohrozené rastúcim fenoménom novej chudoby.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984