Rok krízy

Zlý začiatok, dobrý koniec – hovorí staré heslo optimistov a podnikoví ekonómovia a hospodári si ho v prvých dvoch týždňoch tohto roka museli opakovať určite veľmi často, aby sa úplne nezbláznili. Ani sme sa nestihli poriadne potešiť z mimoriadne úspešného nábehu na používanie eura a už nám radosť skazila energetická kríza.
Počet zobrazení: 1399

Zlý začiatok, dobrý koniec – hovorí staré heslo optimistov a podnikoví ekonómovia a hospodári si ho v prvých dvoch týždňoch tohto roka museli opakovať určite veľmi často, aby sa úplne nezbláznili. Ani sme sa nestihli poriadne potešiť z mimoriadne úspešného nábehu na používanie eura a už nám radosť skazila energetická kríza. Bola taká prekvapivá a taká intenzívna, že sme úplne zabudli na strach – ba priam šok – ktorý nám spôsobil razantný nástup finančnej a potom aj „reálnej ekonomickej“ krízy. Lenže hoci sme túto krízu na čas prestali vnímať, neznamená, že odznela. Iba ju na chvíľu nebolo vidieť.

Spomalenie ekonomického rastu bude v roku 2009 hlavným motívom v národnom hospodárstve. Podľa všetkých (aj zahraničných) predpovedí sa bude môcť Slovensko popýšiť najvyšším medziročným rastom HDP spomedzi všetkých členských krajín Európskej únie. To dokazuje, že jeho základy sú zdravé, hoci do značnej miery možno pochybovať, či aj dlhodobo udržateľné. Strednodobo však určite a oná „stredná doba“ ešte za tých pár rokov neuplynula.

Najhoršie však je, že ide v podstate o „dovezenú“ krízu, ktorú naše hospodárstvo nespôsobilo, ale bude naň doplácať. Vláda síce ohlásila celý rad opatrení a niet pochýb, že viaceré z nich naozaj môžu zmierniť negatívne dopady ekonomickej krízy. Ale úplne ju zvrátiť nedokáže ani taký aktívny politik, akým je Robert Fico, lebo v kapitalistickom trhovom hospodárstve na to premiér jednoducho dosah nemá. Vláda bude musieť hľadať všetky možné nástroje, aby zvyšovala spotrebu, lebo to, čo dnes zažívame, je práve kríza spotreby (ako už v Slove písal P. Staněk). Ideálne by bolo, keby to bola spotreba v podobe investícií, ktoré nielen umožnia udržať produkciu v roku 2009, ale zároveň budú mať aj dlhodobejší pozitívny efekt na ekonomiku. Príkladom je budovanie diaľnic, či dokončenie jadrovej elektrárne v Mochovciach, ale malo by ísť aj o rozširovanie využívania obnoviteľných zdrojov energie, či zatepľovanie domov. Stavebníctvo bude istotne citlivým sektorom aj preto, lebo vytvára pracovné príležitosti pre ľudí s nízkou kvalifikáciou, ktorí sú problémom našej spoločnosti a ekonomiky.

Hoci sa dozaista bude objavovať množstvo politických problémov a „problémov“, hlavnou témou bude v tomto roku celkom určite ekonomika. Jej krízu naplno pocíti veľa ľudí a možností ovplyvniť to budeme mať naopak veľmi málo.

Autor je ekonomický novinár

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984