Slabá mena nám nepomôže

Na hodnoteniach ratingových agentúr je zaujímavejšie ich zdôvodnenie, než výsledok samotný. Jednak poskytuje možnosť urobiť si vlastné závery na základe nimi uvádzaných argumentov, jednak umožňuje urobiť si názor na agentúru samotnú.
Počet zobrazení: 949

Na hodnoteniach ratingových agentúr je zaujímavejšie ich zdôvodnenie, než výsledok samotný. Jednak poskytuje možnosť urobiť si vlastné závery na základe nimi uvádzaných argumentov, jednak umožňuje urobiť si názor na agentúru samotnú. A to nie je maličkosť v čase, keď sa ukázalo, že „vysvedčenia“ agentúr majú vo svete reálnej ekonomiky neraz menšiu hodnotu ako papier, na ktorom sú vytlačené.

Z tohto východiska sa treba pozerať aj na najnovšie hodnotenie Slovenska z dielne agentúry Moody’s. Mierny pokles ratingu záväzkov SR označili aj bankoví analytici za „iba kozmetickú úpravu,“ na čo je niekoľko dôvodov. Napríklad ten, že už dlhšie sa takáto zmena očakávala, pretože ostatné globálne ratingové agentúry nám o stupienok nižšie hodnotenie prisúdili už dávnejšie. Navyše dôvody tohto rozhodnutia vychádzajú predovšetkým z vonkajších vplyvov a v čase globálnej hospodárskej krízy sa jej dopadom nedokáže vyhnúť ani Slovensko, nech už vláda robí čokoľvek. Dnes je asi každému človeku, ktorý číta noviny, sleduje televíziu a počúva rozhlas jasné, že taká otvorená ekonomika, akú máme my, musí znášať dôsledky negatívneho vývoja, ktorým je zasiahnutý celý svet.

Jeden zo záverov agentúry Moody’s však vyvoláva otázniky a mohol by viesť k falošným obavám a falošným záverom vzhľadom na zavedenia eura. Podľa zdôvodnenia najnovšieho ratingu nám euro zhoršuje situáciu, lebo oslabovanie mien okolitých štátov komparatívne znižuje vstupy (náklady) tamojších podnikateľov, čím sa oslabuje naša konkurenčná schopnosť. A to už je tvrdenie, s ktorým možno celkom úspešne polemizovať a vyvoláva otázniky o dôveryhodnosti takéhoto ratingu. Investičné rozhodnutia sú totiž rozhodnutiami do budúcnosti a vyplývajú z nejakých predpovedí. Predpovede sú tým presnejšie, čím viac istoty ich sprevádza. A euro je výrazne väčšou istotou, než meny, ktoré sú raz silnejšie, raz slabšie. To, čo sa s forintom či českou korunou deje dnes, sa možno v tejto chvíli zdá ako výhoda, ale je isté, že to nie je výhoda ani len z hľadiska blízkej budúcnosti.

Analytik Volksbank Vladimír Vaňo upozorňuje, že prudké výkyvy kurzov mien našich susedov značne zväzujú ruky centrálnym bankám pri možnostiach pomôcť ich oslabujúcim sa hospodárstvam. „Naproti tomu Slovensko sa okrem kurzovej stability, ktorá je zásadným predpokladom na dlhodobejšie investičné rozhodnutia, teší aj priaznivejšiemu vývoju menovej politiky Európskej centrálnej banky,“ ktorá našim podnikateľom prináša napríklad pokles úrokov na medzibankovom trhu. Preto V. Vaňo tvrdí, že pod ešte viac oprávneným tlakom by sa mali ocitnúť aj ratingy susedov Slovenska.

Aj Národná banka Slovenska varuje, že „konkurencieschopnosť krajiny nie je možné založiť na politike slabého kurzu v malej otvorenej ekonomike.“ Výmenný kurz je totiž iba jedným z ukazovateľov konkurencieschopnosti ekonomiky a hoci „za normálnych okolností“ oslabujúca sa mena prináša vyššiu konkurencieschopnosť exportérov, zároveň „prináša aj ekonomickú nestabilitu, zvyšuje inflačné riziká do budúcnosti a môže potenciálne znamenať, že domáce obyvateľstvo a podniky môžu mať problém splácať úvery v cudzej mene.“ NBS k tomu dodáva, že podľa hodnotenia medzinárodných inštitúcií sú podmienky podnikania na Slovensku stále lepšie ako v okolitých krajinách a konkrétne skúsenosti so zahraničnými investormi dokazujú, že práve zavedenie eura na Slovensku je pre nich mimoriadne dôležitým faktorom.
Autor pracuje na úrade vlády

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984