NATO a nové výzvy – pohľad slovenskej diplomacie

Počet zobrazení: 1018
25-Krasta Krau-m.jpg

S nástupom nového generálneho tajomníka Andersa Fogha Rasmussena sa naplno rozbehne príprava novej Strategickej koncepcie Severoatlantickej aliancie. Slovensko sa po prvý raz v histórii aktívne zúčastní na procese prípravy novej stratégie NATO. Okrem toho na jeseň pripravujeme medzinárodnú konferenciu na tému strategickej koncepcie ako sprievodnú akciu stretnutia ministrov obrany členských krajín aliancie na Slovensku.

Príprava na zmenu strategického konceptu aliancie prináša aj zvýšený záujem odbornej i širšej verejnosti o otázky zmyslu jej existencie, úlohách i spôsobu jej fungovania. Je dobré opakovať si, prečo je Slovensko súčasťou tejto vojensko-politickej štruktúry a či toto členstvo zodpovedá národno-štátnym záujmom našej krajiny. Zodpovedné vyhodnotenie geopolitických realít súčasnosti i trendy vývoja nás utvrdzujú v tom, že na tieto otázky existuje len jedna racionálna odpoveď – členstvom v NATO si Slovensko vytvorilo najlepšie predpoklady pre zaručenie svojej bezpečnosti, pre účinné napĺňanie svojich národných a štátnych záujmov i pre aktívne pôsobenie na medzinárodnej scéne. Je to najlepšia východisková základňa pre našu bezpečnosť v čase čelenia novým globálnym hrozbám, ale aj výzvam prichádzajúcim z bližšieho okolia. Zodpovední politici tejto krajiny si nemôžu dovoliť púšťať sa do riskantných avanturistických experimentov s inými zdrojmi bezpečnostných garancií.

Svet sa rýchlo mení, ale nie je bezpečnejší. Bežne to možno nevidieť, ale vojenské či nevojenské hrozby v ňom stále existujú. Dnes viac než kedykoľvek v minulosti platí, že naše vlastné bezpečnostné záujmy sú obhájiteľné len v systéme spoločnej, kolektívnej obrany – v úzkom spojenectve so Spojenými štátmi americkými a s európskymi partnermi. Toto spojenectvo je pre nás kľúčové. S týmto vedomím sme do aliancie vstupovali a v tomto duchu v nej aj zodpovedne konáme.

Aké sú dnes hlavné politické výzvy pre alianciu? Jedna z hlavných je príprava novej Strategickej koncepcie NATO. Rokovania otvoria otázky súčasného strategického prostredia pôsobenia aliancie, definovania zmyslu článku 5 Washingtonskej zmluvy v kontexte nevojenských hrozieb, otázky vojenských kapacít, zefektívnenia veliacej štruktúry a rozhodovacích mechanizmov, otázky jadrového odstrašenia a komplexného prístupu k bezpečnostným výzvam. Podľa nás to, čo bolo pozitívne a urobilo z NATO unikátny historický úspech, by malo zostať zachované. Jedným z kľúčových princípov je zachovanie konsenzu na všetkých úrovniach rozhodovacieho procesu.

Najkomplexnejšou bezpečnostnou výzvou Aliancie je bezpečnosť a stabilita v Afganistane. Preto je misia ISAF, založená na mandáte OSN, najvyššou prioritou Aliancie a Slovensko ju podporuje zvýšením počtu príslušníkov ozbrojených síl. Misia KFOR ostane v Kosove v súlade so operačným mandátom Bezpečnostnej rady OSN. Záväzok NATO voči západnému Balkánu zostane platný.

Transatlantické vzťahy, strategické partnerstvá a spoluprácu aliancie s OSN a s regionálnymi zoskupeniami považujeme za optimálny spôsob upevňovania európskej a globálnej bezpečnosti a stability. Slovenská diplomacia sa vyslovuje za čo najmenšie prekrývanie operácií a misií NATO a EÚ. Slovensko podporí proces rozširovania aliancie o nové krajiny – o tie, ktoré prejavia politickú vôľu, splnia požadované kritéria a budú schopné prevziať zodpovednosti a povinnosti člena. Výzvou pre NATO je partnerstvo s Ruskom.

Napriek nezhodám okolo Gruzínska je považované za strategický prvok v starostlivosti o bezpečnosť v euroatlantickej oblasti. Je to dôležité pre spoločnú schopnosť efektívne riešiť spoločné bezpečnostné hrozby a výzvy. Napriek našim ilúziám spred 20 rokov, po páde železnej opony bezpečnostných výziev neubudlo. Pretrvali niektoré staré, objavili sa nové ohrozenia – energetické, klimatické, kybernetické, potravinové, ekologické, medzinárodný terorizmus... Efektívne im čeliť dokážu silné spoločenstvá štátov spoločne. Severoatlantická aliancia je takým spoločenstvom a preto je svet s NATO bezpečnejší.

Autor je ministrom zahraničných vecí SR.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984