Kupovanie rodičov?

Počet zobrazení: 1073
3609_06_Ilustracne_foto_Wojciech_Andruskiewicz-m.jpg

Napriek tomu, že rodičovský príspevok sa nevypláca z nemocenského poistenia, jeho vyplácanie chce Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR podmieniť dĺžkou platenia odvodov do Sociálnej poisťovne.

Dlhodobo veľmi nízky rodičovský príspevok by sa teda konečne mal zvýšiť, nie však plošne, ale zásluhovo. Proti návrhu MPSVR však už v pripomienkovom konaní protestovali odborári aj Ministerstvo financií SR. Rodičovský príspevok je totiž podľa nich štátna sociálna dávka, a preto by jeho výška nemala závisieť od toho, či rodič príchodom dieťaťa na svet príjem stratil, alebo nie.

Podľa návrhu ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny by totiž mali vzniknúť dve kategórie matiek: tie, ktoré budú mať nárok na príspevok v súčasnej výške 164,22 eura mesačne a tie, ktoré budú mať nárok na 256 eur (približná výška čistej minimálnej mzdy), ak aspoň deväť mesiacov odvádzali do Sociálnej poisťovne poistné. Po druhom roku poberania príspevku by sa matky mohli rozhodnúť, či sa chcú vrátiť do práce, alebo ešte rok zostanú s dieťaťom. Ak sa zamestnajú, budú mať nárok na jednorazový príspevok vo výške 25 % z nevyplateného rodičovského príspevku za nasledujúci rok. Samozrejme, rodičovský príspevok môže čerpať aj otec dieťaťa, posudzovanie jeho výšky sa však bude týkať iba príjmu matky. Tento systém sa konečne začína podobať tomu, ktorý už rok funguje v Českej republike. Tam si môže matka zvoliť, či bude čerpať rodičovský príspevok dva, tri, alebo dokonca štyri roky. Základný príspevok je pritom 7 600 Kč, najvyšší 11 400 Kč a znížený je 3 800 Kč. Vyšší príspevok motivuje matky rýchlejšie (v prvých dvoch rokoch) sa začleniť späť na trh práce. To je pre ne veľmi dôležité, pretože sa často stáva, že po troch rokoch doma je žena vo svete práce tak trochu stratená a často nechcená.

Matka živnostníčka

Pretože zamestnávanie matiek s malými deťmi sa ani na Slovensku mnohým zamestnávateľom nehodí, veľa žien sa rozhodne podnikať. Vyhnú sa tým diskriminácii na trhu práce pre pohlavie a nemusia počúvať, aké sú vo firme nechcené, lebo majú malé dieťa. Ak však čerstvé matky-živnostníčky živnosť po narodení dieťaťa neukončia či neprerušia, sú podľa súčasného zákona mimo systému rodičovskej podpory. Nemajú na ňu nárok, napriek tomu, že riadne platia odvody. Zákon totiž vylučuje súbeh akejkoľvek zárobkovej činnosti a súčasné poberanie rodičovského príspevku.

Drobné živnostníčky však často podnikajú doma a v oblastiach, ktoré im umožňujú riadne sa starať o dieťa a pritom pracovať. Ide napríklad o účtovnícke a ďalšie práce, ktoré naozaj nevyžadujú špeciálne pracovisko. Lenže hoci tieto živnostníčky zvládajú aj prácu aj starostlivosť o dieťa, ich príjem môže byť v dôsledku povinností v domácnosti nižší. Rodičovský príspevok však nedostávajú.

V Českej republike sa pritom zárobková činnosť rodiča poberajúceho príspevok neskúma. Ak teda V SR pri vyplácaní rodičovského príspevku uplatníme princíp zásluhovosti, mali by sme do toho zahrnúť aj matky podnikateľky, ktoré deväť mesiacov riadne platili odvody.

Voľby predo dvermi

Nové podmienky určovania výšky rodičovského príspevku by teda mali do systému vniesť princíp zásluhovosti. Spočívať by mala v tom, že skôr, ako sa rozhodne mať dieťa, by si žena mala platiť nemocenské poistenie aspoň 270 kalendárnych dní. Netýka sa to žien, ktoré už na rodičovskej dovolenke sú. Od začiatku tohto roka za ne platí odvody štát. Čiže v prípade, že majú ďalšie dieťa a medzitým nepracovali, majú tiež nárok na zvýšený rodičovský príspevok. Problémom môžu byť ženy po skončení školy. Za študentov štát odvody neplatí, preto napríklad mladá žena po skončení vysokej školy dostane len znížený rodičovský príspevok.

Pretože zvyšovanie rodičovského príspevku prichádza pred voľbami, vyznieva snaha zvyšovať dlhodobo nízke rodičovské príspevky veľmi neúprimne. Navyše to znamená výrazné zaťažovanie štátneho rozpočtu počas krízy. Otázka je, či na zvyšovanie príspevku neboli za tri roky súčasnej vlády peniaze, alebo politická vôľa. V čase, keď sa u našich najbližších susedov zvyšujú dane a zmrazujú takmer všetky sociálne dávky a dôchodky, ide Slovensko presne opačnou cestou a Ministerstvo financií SR už deklarovalo, že dodatočné prostriedky bude musieť nájsť vo svojom rozpočte sociálny rezort. Podpora rodiny je úplne adekvátnou prioritou sociálnodemokratickej vlády, lenže pár mesiacov pred voľbami môže vyznieť ako lacné kupovanie voličov, čo je škoda, pretože tak či onak, zvýšenie rodičovského príspevku pomôže mnohým rodinám s malými deťmi a čiastočne ochráni aj slobodné matky od upadania do sociálnej núdze.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984