Archív článkov

Existujú pomery, o ktorých sa mlčí, i keď by bolo dôležité hovoriť o nich. K takýmto patrí aj monopolárny svetový poriadok, ktorý po rozklade Sovietskeho zväzu nastúpil po bipolárnom poriadku. Jadrom monopolárneho poriadku je dominancia USA.

Táto spočíva na troch pilieroch. Prvým je vojensko-technický potenciál. Zahŕňa predovšetkým atómové...

 

Keby sme chceli vývoj demokracie na Slovensku v poslednom desaťročí charakterizovať čo najstručnejšie, tak asi by sa nám sotva hodil lepší pojem, ktorý použil nemecký sociológ na charakteristiku základného trendu. Ten určuje mentalitu novoveku: ide o pojem odmytologizovania, odkliatia, straty čara.

V spleti týchto procesov, pre ktoré má...

Predseda SDĽ Jozef Migaš redakcii SLOVA (č. 17/2000) prezradil značnú dávku odhodlania vytvoriť vo svojej strane socialistickú platformu. Nechajme teraz bokom úvahy, aký význam má programovo rozdeľovať SDĽ krátko po odchode značnej časti sympatizantov k R. Ficovi. Napokon odpoveď nie je až taká jednoznačná.

Ťažko si však nevšimnúť, že...

Za neobyčajného záujmu politických strán (SDĽ, SDSS, SOP) sa pred dvoma týždňami v Bratislave uskutočnila medzinárodná konferencia Tretia cesta a Slovensko, ktorú zorganizovala Dubčekova asociácia pre rozvoj spoločnosti v spolupráci so Sociálnodemokratickou mládežou Slovenska. Jej závery boli euforické. Predseda SDSS Jaroslav Volf sa dokonca vyjadril, že na tejto...

Ťažké, systematické porušovanie ľudských práv by mohlo viesť k ohrozenie mieru. K poznaniu tejto príčinnej súvislosti by sme ani nepotrebovali taký výklad Charty OSN, ktorý by určoval mier ako rovnocennú alebo väčšiu hodnotu ako ľudské práva.

Skôr od začiatku medzi obidvoma právnymi hodnotami existovala...

Aké sú skutočné záujmy občana? Do spravodajstva STV sa napr. 16. 2. 2000, teda viac ako desať rokov "po", premietlo volanie po inštitúcii ombudsmana a po ombudsmanovi osobitne pre deti. Volanie po lepších podmienkach malých a stredných podnikateľov a po možnosti podávať žaloby na civilnom, nielen trestnom súde ako spôsob získania odškodného.

...

Demokratická vláda, vláda zákona, rešpektovanie základných ľudských a občianskych práv, individuálna sloboda chránená voči tlakom zvonku (vrátane pospolitosti), rastúca (a udržateľná) materiálna prosperita a adekvátna účasť všetkých občanov na tejto prosperite sa môžu považovať za ústredné ciele bohatých sociálnych štátov v Európe, v pacifickom bazéne a v severnej...

 

Európa prežíva dlhé obdobie stabilného rozvoja. Aj to je výsledkom procesu európskej integrácie. Vojenská moc a vojenské hrozby už nehrajú nijakú úlohu medzi vzťahmi vnútri EÚ. To je mimoriadny výsledok, keď si spomenieme na krvavé dejiny nášho kontinentu.

Tento výsledok nie je záležitosťou dajakého veľkého projektu. Proces integrácie sa...

Moc neustále mení svoju podobu, spôsoby prenikania do skrytých pórov spoločnosti. Analyzovať jej nové podoby patrí k najväčším výzvam pre všetkých, ktorí uvažujú o zmenách súčasného sveta. Súčasná francúzska filozofia a sociológia poskytuje prenikavé pohľady na skryté podoby dnešných spôsobov moci.

Čítajúc vašu knihu Občianska...

Dánsky politológ Pedersen považuje nemecko-francúzsky vzťah za politické jadro Európskej únie. Tento vzťah je poznamenaný tak vnútro-hegemoniálnymi napätiami, ako aj tým, že v daných podmienkach sa nakoniec tak či tak presadzuje prevaha Nemecka.

Zatiaľ čo sa Francúzsko zasadzuje, aby sa rozdelenie vplyvu v rámci EÚ uskutočňovalo vo forme direktoriátu, a...

 

Obyvatelia Nemecka začínajú nadobúdať presvedčenie, že prosperita, sociálne výdobytky a konsenzus v spoločnosti sa nachádzajú v ohrození. Z tohto pocitu sa vytvorili dva protikladné postoje. Na jednej strane sú tí, čo sa domnievajú, že NSR stratila schopnosť konkurovať, a zdôrazňujú, že štát si žije nad pomery a treba si utiahnuť opasky.

...

Aj klasické novoveké sociálne myslenie počíta so stálou prítomnosťou konfliktov v spoločnosti. Pre Thomasa Hobbesa, Johna Locka alebo J. J. Rousseaua je spoločenská harmónia snom, vecou minulosti alebo vecou vzdialenej budúcnosti. Pre prítomnosť musíme počítať s rozpormi, rozdielnymi záujmami, konfliktmi, dokonca s niečím, čo by sme mohli nazvať skrytou občianskou vojnou....

V rokoch 1989 až 1998 sa počet celoštátnych ľudových hlasovaní v porovnaní s predchádzajúcim desaťročím viac ako zdvojnásobil. Iniciatíva "Viac demokracie" požaduje zavedenie referenda, aby tak pomohla škandálmi otrasenej demokracii na nohy.

"Chceme preč od demokracie diváka, chceme rozvinúť kultúru participácie, spoluúčasti. Pritom...

Dnes sa veľa hovorí o medzinárodnej architektúre. Nemecký kancelár Gerhard Schröder navrhuje v súvislosti s Medzinárodným menovým fondom tzv. medzinárodnú finančnú architektúru. Po vojne NATO voči Juhoslávii sa za nevyhnutnú považovala "medzinárodná bezpečnostná architektúra". Teoretici, ktorí stoja blízko sociálnej demokracii, hovoria o "architektúre globálneho vládnutia"....

Dr. Jörg Haider, ako je široko známe, je, resp. bol vodcom rakúskej politickej strany, ktorá nesie názov Slobodná strana Rakúska (FPÖ). Odkedy sa na jej čelo dostal Haider, tak sa počet jej voličov zväčšuje a v priebehu pätnástich rokov sa z 5% dostala až k 27%.

FPÖ bola vždy rozdelená na nacionalistické a liberálne krídlo. Nie je však všeobecne známe,...

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984