Archív článkov

Brežnevova éra spela k rýchlemu koncu, hoci 70. roky boli poslednou dekádou relatívnych ekonomických úspechov režimov sovietskeho typu. Prehlbovalo sa ich štrukturálne zaostávanie za Západom. Občanom sa snažili garantovať akú-takú životnú úroveň za cenu zadĺženia budúcich generácií.

Po násilnom potlačení Pražskej jari sa komunistickí funkcionári v...

Mnoho významných ľudí si za svojho života písalo denník. Našťastie pre slovenskú históriu patril medzi nich aj Rudolf Viest, ktorý ako jeden z nemnohých našich dôstojníkov urobil kariéru už v predvojnovej Československej republike.

Generálska hodnosť ho predurčovala k úspešnej kariére aj v radoch Slovenskej armády po vynútenom rozpade predmníchovskej...

Liptovský Mikuláš patril už v 19. storočí medzi významné centrá kožiarskej výroby na Slovensku, ktorá začala dosahovať priemyselnú úroveň. Od 80. rokov minulého storočia sa začína pozoruhodný rozmach tohto odvetvia ekonomiky. Dielne sa menia na fabriky, začínajú sa používať stroje.

Tak napríklad v továrni Jána Pálku st. sa spracovalo až 20 tisíc kusov...

Sú rozličné púšte: piesočné, ľadové či kamenné. Po zvrhnutí atómových bômb na Hirošimu a Nagasaki sa tieto mestá zmenili na atómovú púšť. Lenže život je nezdolný a na každej púšti existuje život.

Žurnalisti majú zásadu, že slnko si môže dovoliť nevyjsť, ale noviny nie. Podľa svedectva hirošimského periodika Čúgoku šimbun na okrajoch atómovej púšte začal...

Cisár František Jozef I. sa počas svojej vlády stal živým symbolom skostnatenosti habsburskej monarchie. Bol vychovaný tak, aby bránil konzervatívne hodnoty, no na sklonku svojho dlhého života pochopil, že jeho smrť bude predzvesťou zániku monarchie. Jeho nasledovník Karol I. vládol už iba dva roky...

Keď v roku 1835 nastúpil na trón cisár Ferdinand V...

Štvrťstoročnica organizovaného systému celoeurópskej bezpečnosti sa v týchto dňoch oslavuje v médiách ako historický triumf Západu, ako víťazstvo hodnôt, ktoré presadzovali demokratické krajiny Európy a Severnej Ameriky. Takáto interpretácia dejín je o to paradoxnejšia, že to bol práve Západ, ktorý sa k otvoreniu helsinského procesu staval zdržanlivo, až s odporom.

...

Joseph Heller vykreslil svet politiky v knihe Gold nad zlato spôsobom, ktorý vyznieva pre politikov veľmi nemilosrdne. Politici vraj nemôžu ľuďom ničím prospieť, len zvyšujú chaos v existujúcom systéme.

Filmoví diváci si zase vybavia film Bol som pri tom, ktorý ukazuje politickú arénu ako priestor, kde sa môžu vyblázniť i ľudia celkom nekompetentní a...

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984