Archív článkov

Internetový časopis RussiaProfile uverejňuje sériu článkov na tému „ruská duša“. Ruskí i zahraniční autori analyzujú z rozličných uhlov pohľadu tento pojem, ktorý zamestnáva expertov už vyše 150 rokov. Dmitrij Babič sa venuje často opakovanej téme, že ruskí vládcovia majú sklon k autokracii. Jeho článok prinášame v skrátenej verzii.

Presvedčenie, že...

Medzinárodný súdny dvor v Haagu rozhodol, že vyhlásenie nezávislého Kosova nebolo porušením medzinárodného práva. Ak existuje vo svete rovnosť pred zákonom, tak týmto rozhodnutím vzniká zásada, že niektorí sú pred súdom ešte rovnejší. Albánci budú mať teraz legálne dva štáty, zatiaľ čo niektoré národy ani jeden napriek tomu, že sa o to snažia celé desaťročia. Ako by sa...

Podľa jednej verzie CIA uniesla iránskeho vedca Šahráma Amírího 3. júna 2009 počas jeho púte do Mekky v Saudskej Arábii. Vraj ho vlákali do auta, nadrogovali a keď sa prebral, bol vo veľkom lietadle na ceste do Spojených štátov amerických.

CIA ponúka inú verziu. Amírí vraj prišiel do USA dobrovoľne a úrady mu za jeho informácie o tajnom iránskom...

Loď Amalthea vyplávala z gréckeho prístavu pod moldavskou vlajkou s líbyjským nákladom pre palestínske pásmo Gazy. Po tom, ako jej izraelské plavidlá zabránili pokračovať v plavbe, zamierila do egyptského prístavu al-Aríš, odkiaľ tovar prepravili do Gazy.

Vyzerá to síce ako svojský príklad globalizácie súčasného sveta. Je to však skôr dôkaz, že...

V piatok 9. júla na poludnie sa svet dozvedel prekvapujúcu správu: Rusko a USA si na viedenskom letisku vymenili dohromady štrnástich agentov. Bola to najväčšia výmena špiónov od skončenia studenej vojny. Navyše, predtým ani raz neubehol taký krátky čas medzi ich odhalením a omilostením.

Začalo sa to 27. júna, keď agenti FBI pozatýkali v piatich...

Barack Obama pozval svojho hosťa Dmitrija Medvedeva na obed do ľudovej reštaurácie na predmestí Washingtonu, kde si objednali hamburger so syrom a jedny hranolčeky. Urobil tým taký posun v diplomatickom protokole, ako keby Ivan Gašparovič pozval iného prezidenta do bratislavskej vývarovne na svoju obľúbenú držkovú polievku.

Posun v diplomatickom...

Keď sa sovietsky politik Nikita Chruščov vrátil v roku 1938 na Ukrajinu, prvýkrát si uvedomil rozsah a následky Stalinových čistiek. Veľa jeho známych z mladosti, boľševikov z presvedčenia, sa stratilo, niektorí dokonca navždy. Našiel iba priateľa z detstva Iliu Kosenka, ktorý na jeho naliehanie kedysi vstúpil do strany, ale počas kolektivizácie vidieka sa so stranou rozišiel...

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984