Zvrhnutie prezidenta Ukrajiny Janukovyča bolo jednoznačne navodené Západom

Počet zobrazení: 2294

Palácová revolúcia v Kyjeve, ktorá znamenala koniec vlády Viktora Janukovyča, bola jednou z tých, ktorých pozadie bolo najpriezračnejšie a najľahšie odhaliteľné. Jedna z renomovaných intelektuálnych USA osobností, George Friedmann, vyjadril názor, že prezident Janukovyč bol preto zvrhnutý, lebo Washington "investoval" do Ukrajiny od roku 1991 viac ako päť miliard dolárov, aby tam "podporil demokraciu".

Inými slovami to znamená, aby tam dosadil svoj vplyv a k tomu potreboval takých politikov v Kyjeve, ktorí budú v tomto zmysle s Washingtonom spolupracovať. Janukovyč k nim rozhodne nepatril. Friedmann tvrdí, že nijaký americký prezident si nemôže dovoliť len sa pozerať na to, ako Rusko silnie a získava čoraz viac dôležitosti vo svete. Niečo také by bolo ako velezrada. Je preto najdôležitejším strategickým záujmom Washingtonu robiť všetko pre to, aby sa Rusko nestalo hegemoniálnou mocou. Z toho dôvodu bol prevrat v Kyjeve strategicky veľmi dôležitým ťahom proti Moskve.

Môj komentár:  

Moskva nemôže nikdy akceptovať skutočnosť, že západná armáda je v pohotovosti v Ukrajine len sto kilometrov od takých pre Rusko dôležitých miest ako Voronež a Kursk.

Fakt, že je to práve USA, ktoré sa chcú stať a ostať výlučnou svetovou hegemoniálnou mocnosťou, o tom sa Friedmann ale nezmieňuje. A ani o tom, že Biely Dom sa v spolupráci s NATO- štátmi pokúša zahnať Moskvu do úzkych, a to preto, že Rusko sa nechce zmieriť s plánmi USA na výlučné svetove panstvo a bráni sa proti globálnej dominancii americkej elity. Pre USA je preto extrémne dôležité provokovať Nemecko k tomu, aby sa jednoznačne postavilo proti Moskve.

To sa však Washingtonu nechce celkom podariť, lebo v Berlíne je aj veľa rozumných a racionálne mysliacich politikov - predovšetkým v opozícii. Za všetkých spomeniem Sahru Wagenknechtovu a Gregora Gysiho.

V týchto súvislostiach pripomemniem, že prezident Obama 28. mája 2014 predniesol  reč na vojenskej akadémii West Point, ktorá bola vyslovene antiruská a plná nepravdivých obvinení Moskvy. Útočil v nej ale nielen na Rusko , ale na všetky štáty, ktoré nejakým spôsobom buď ohrozujú alebo neakceptujú (ako je to napríklad aj Venezuela) nárok Washingtonu na svetovú hegemóniu.

Znepokojuje ho - ako povedal - aj prudký hospodársky rast Číny, ako aj jej rastúca vojenská sila, ako aj to, že USA sú od Brazílie až po Indiu konfrotované s narastajúcou ekonomickou konkurenciu strednej vrstvy, čo znižuje americké zisky. V podobnom tóne sa niesli ďalšie slová jeho reči. Znelo to podobne, ako keď antickí rímski imperátori zaprisahávali svoje légie, že musia urobiť všetko preto a zničiť každého nepriateľa, ktorý by mohol ohroziť hegemóniu Rímskej ríše. Fungovalo to veľmi dlho - niekoľko storočí, ale napokon Rím padol a to veľmi potupným pádom. Skončil na oštepoch "barbarských" Germánov.

To isté očakáva aj USA - skôr či neskôr. Ak však dovtedy nezničia svet svojimi atómovými zbraňami. Otázka je už len to, kto ešte bude v takom svete žiť a čo potom ešte ostane z USA, ak niečo vôbec ostane!

Ľudstvo je šialené, lebo nie je schopné žiť v mieri a v láske.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984