Reklama
Reklama

Že práve „profesorka“ Radičová...

Počet zobrazení: 5659

Že práve Radičová sa ide vyjadrovať k Dankovej rigorózke. No to ma podržte. Ja sa k predsedovi koaličnej strany nebudem vyjadrovať, ale dnešné Radičovej vystúpenie ma teda zdvihlo zo stoličky. Pretože sa pohybujem v akademickej sfére a viem, čo sa o Radičovej profesúre hovorí. A toto, čo spravila, je lacné, podlé a úbohé.

Toto dnes povedala Radičová ohľadom Danka – citujem: „Ide o zásadný a vážny problém, ktorý devalvuje akademickú pôdu a vzdelávanie na vysokých školách na Slovensku.“ Tak sa teda zamyslime nad tým, čo skutočne devalvuje akademickú pôdu – netransparentní absolventi alebo netransparentní profesori?

Milá pani Radičová,
neviem, či devalvuje akademickú pôdu viac nejaká rigorózka spred ix rokov od autora, ktorý s akademickou pôdou odvtedy nemá nič spoločné, alebo skôr to, ako získala profesúru istá pani Iveta Radičová.

Prosím, keď vám tak veľmi ide o transparentnosť – v poriadku, na tom nie je nič zlé. Ale potom teda choďte príkladom.

Vyzývam vás, aby ste zverejnili celý váš spis z roku 2005, aby sa ľudia mohli presvedčiť, aké významné monografie ste v čase udelenia titulu profesor publikovali a čím ste si najvyšší akademický titul zaslúžili.

Pretože, priznám sa, nie som sám, komu vŕta hlavou, ako človek s jednou jedinou marginálnou knihou mohol dostať profesúru. A ešte k tomu v roku 2005, a teda počas vlády Mikuláša Dzurindu, ktorému ste neskôr slúžili ako ministerka a premiérka.

Uznáte, že dostať titul profesor za jedny „skriptá“ a pár smiešnych článočkov, ktoré ste si sama uverejnili cez svoju vlastnú organizáciu SPACE, napojenú na fondy zo západu, to by bol dosť veľký škandál. A presne to sa o vás povráva v akadémii, milá pani. Že ste napísali jednu slabulinkú sociologickú knižku na úrovni učebnice a ďalej nič, iba vatu. Ale, samozrejme, nejdem súdiť. Nie je nič ľahšie, ako to vyvrátiť. Tak smelo.

Ja sám som napísal šesť vedeckých monografií, niekoľko skrípt, viacero príspevkov do zborníkov a kolektívnych monografií, desiatky vedeckých článkov atď. – ale na profesúru si netrúfam. Neskrývam nič – moje monografie sú všetky voľne predajné a môžete si ich kúpiť v kníhkupectvách či požičať v knižniciach.

Ale čo ak chce niekto preskúmať úroveň Radičovej prác? Kde ich má hľadať? Veď u Danka by teraz jeho študentskú prácu radi skúmali všetci jeho politickí oponenti – čo tak teda férovo hodiť očko aj na Ivetku, milí moji? Keď už teda tak radi vravíte, že padni komu padni...

Kľúčová otázka znie: ako je možné, že človek, ktorý v čase svojej profesúry nemal za sebou žiadny mimoriadny vedecký výstup, dostal najvyššiu akademickú hodnosť?

Ako sa majú cítiť všetci ostatní profesori, ktorí museli poctivo publikovať a drieť, aby svoj titul získali? Ako k tomu prídu? Nie je toto devalvácia školstva?
Ako je možné, že človek, o ktorého profesúre sú pochybnosti, dnes kope do iných, aby boli čestní a transparentní?

Tak sa teda ukážte, madam! Verím, že novinári budú natoľko objektívni, že si od vás váš spis vypýtajú – veď ak nemáte čo skrývať, tak svoju publikačnú činnosť spred roku 2005 rada zverejníte. Aby ľudia videli, kto všetko sa v ére Dzurindu mohol stať profesorom a za čo.

Pretože, keď sa bavíme o devalvácii školstva, pani Radičová, uznáte, že toto je oveľa väčší problém ako nejaký dávny študentík – vy ste totiž naďalej súčasťou akademickej oblasti a ako profesorka by ste mali byť výkladná skriňa našej vedy. Tak sa teda pýšte! Tak sa chváľte!

Ukážte svoje monografie, svoje vedecké knihy, ukážte regály slávnych odborných bichiel, ktoré ste vytvorili pred rokom 2005, kedy ste dostali profesúru. Pre vás to musí byť hračka, pani profesorka. Veď transparentnosť, nie?

Milí priatelia, vec sa má takto: darmo by ste hľadali nejaké vedecké monografie Ivety Radičovej v kníhkupectvách či knižniciach – nájdete tam len nejaké politické memoáre a eseje, ktoré dnes vypredávajú za 2 eurá v lacných knihách. Táto pani nikdy skutočnú vedu nerobila. Rozhodne nie na mimoriadnej úrovni, ktorú predpokladá titul profesor.

Ja osobne som sa rozprával asi s tuctom profesorov a akademikov, ktorí krútia hlavami nad tým, ako mohol dostať profesúru niekto bez akéhokoľvek prínosu pre slovenskú vedu. Aj vrabce na strechách v slovenskej akadémii čvirikajú o tom, že išlo o urážku titulu profesor. Bez publikácií, bez vedeckých ocenení, bez reálneho prínosu.

Nie je nič ľahšie, ako využívať americké peniaze a granty pravicových vlád na svoje pseudointelektuálne výplody a potom sa pýšiť titulom profesor. A potom robiť dekanku na masmediálnej komunikácii so vzdelaním v úplne inej oblasti. A tváriť sa ako veľká profesorka na nejakej pofidérnej súkromnej školičke. To nie je „zásadný a vážny problém, ktorý devalvuje akademickú pôdu“?

Mne by bola Iveta Radičová ukradnutá. Je von z politiky, takže ma nezaujíma a neriešim ju. Ale vadí mi podlosť. A ak si madam mala potrebu kopnúť do Danka, tak to bolo jedno obyčajné ľudské svinstvo. Tak nech sa teraz ukáže, „profesorka“.

(Status na FB 26. 10. 2018, titulok Slovo)

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy