Reklama
Reklama

Washington pracuje systematicky na prevrate vo Venezuele, chce v Caracase dosiahnuť ukrajinské pomery

Počet zobrazení: 1222


Ekvádorsky prezident Rafael Correa vyjadril počas stretnutia ministrov zahraničných vecí spoločenstva Unasur (únia juhoamerických štátov) v Chile  plnú podporu venezuelskej vláde a prezidentovi Nicolasovi Madurovi. Correa prízvukoval, že súčasné problémy, v ktorých sa krajina ocitla, je nutné riešiť v plnom rešpekte legitimne zvoleného prezidenta a vlády. Maduru ocenil ako človeka, ktorý má veľký zmysel pre ľudské práva a dodržiava platné zákony štátu v plnom rozsahu.

Rafael Correa ostro odsúdil vandalizmus a provokácie venezuelskej konzervatívnej pravice, ktorá chce krajinu uvrhnúť do chaosu. Venezuelská vláda nemôže a nesmie pripustiť, aby opozícia len preto, že nenávidí prezidenta ako človeka, burcovala národ k prevratu, vyvolávala nepokoje, blokovala ulice a podpaľovala autá a obchody. Zdôraznil, že odporcovia Madurovej vlády sú súčasťou internacionálne prepojených konzervatívno-pravicových kruhov, podporovaných veľmi silnými zahraničnými finančnými skupinami, s blízkymi kontaktami napr. aj do amerického kongresu. Ich cieľom je destabilizácia vlád ľavicového orientovania v Južnej Amerike, ku ktorým patrí aj Venezuela. 

V rozhovore s Juhoamerickým tlačovým centrum v Nemecku povedal venezuelský prezident k situácii v Caracase o.i.:

"Panama svojím absurdným konaním voči našej krajine, nás doslova prinútila k tomu, aby sme s ňou prerušili diplomatické kontakty, hoci také kroky nerobíme nikdy s nadšením. V tomto prípade to bolo pre nás absolutne nevyhnutné. Bola to zo strany tohto stredoamerického trpasličieho štátu nesmierna nehoráznosť, že si dovolila bez toho, aby nás vopred konzultovala, požadovať zvolanie zasadania OAS (Organizácia amerických štátov), aby riešilo situáciu vo Venezuele. Toto je hrubé zasahovanie do vnútorných záležitostí iného štátu." 

Konanie panamskej vlády treba vidieť predovšetkým tak, že Panama je v mnohom závislá od USA - to je už dávna "tradícia". Je veľmi dobre známe, že USA Panamu manipulujú a kontrolujú. A v tomto prípade konala na Panama na príkaz Washingtonu, ako jeho devótny lokaj. Samozrejme, že prezident Maduro o tom dobre vie a preto svojim nariadením prerušiť vzťahy s Panamou a vykázať z Caracasu jej veľvyslanca vyslal jasný signál aj pre USA a Baraka Obamu.

Cieľ USA je jednoznačný - americké olejové koncerny túžia opäť získať vplyv a kontrolu nad venezuelským olejom, a tak sa dostať k obrovským ziskom. Hugo Chavez ich pred rokmi z Venezuely jednoducho vyhodil, a to Američania nemôžu stráviť do dnes.

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy