Výročná predpoveď Stratfor na rok 2016

Počet zobrazení: 3518

 

Rok 2016 bude nestabilným rokom pre väčšinu sveta. Experti vyzdvihli štyri trendy: (1) Oslabenie Islamského štátu, (2) Nacionalizmus v Británii, (3) Lacné tovary, (4) Turecká expanzia. Spojené štáty a Rusko zotrvajú v slepej uličke neústupnosti. V Európe sa znovu objaví nacionalizmus. Ceny ropy a iných komodít sú nízke. Spotreba v Číne klesá. Rôzne krajiny sú viac ako kedykoľvek predtým rozhodnuté posilniť vojenské zásahy proti Islamskému štátu. Všetky uvedené trendy sú prepojené a spôsob, ako sa budú presadzovať, ovplyvní ,aký búrlivý bude ďalší rok (2017). Práve v roku 2017 sa prejavia konfrontácie pôsobiace budúci rok v komplexnejšej a vyhrotenejšej podobe.

Pre formovanie globálneho systému v minulých dvoch rokoch bol rozhodujúci vzťah Ruska a Západu. V roku 2016 bude tento vzťah prešľapovať na mieste, úrovne konfliktu a kooperácie sa budú striedať od prípadu k prípadu. Z vojny na východnej Ukrajine sa stane dlhodobý zmrazený konflikt, boje nebudú také intenzívne ako v roku 2015, ale občasné zrážky medzi ukrajinskými silami a separtistami budú pokračovať. Základom diplomatických rokovaní bude Minský protokol, lenže obe strany ho interpretujú odlišne. Sankcie USA a EÚ voči Rusku nebudú zrušené, pokiaľ sa Moskva nevzdá prístupu a kontroly hraníc medzi Ruskom a separatistickými územiami a nedovolí monitorovanie zo strany OECD v Donbase. Nie je pravdepodobné, že by na uvedené Moskva pristúpila. Rusko a Západ budú pokračovať v demonštratívnych vojenských cvičeniach v európskom pohraničí. NATO rozšíri rotujúce jednotky v strednej a východnej Európe. Rusko zvýši leteckú a pozemnú obranu v Bielorusku a v Kaliningrade. Narastajúci ekonomický tlak a oslabený rubeľ zhoršia situáciu v Rusku a môžu vyvolať sociálnu nespokojnosť.

Stratfor upozorňuje na Turecko – krajinu, ktorá premosťuje Európu a Áziu. Turecko okrem boja s Islamským štátom zadržiava expanziu Kurdov a zvyšuje stávky na konfrontáciu s rivalmi (tradične Irán, Rusko pre konflikt v Sýrii). Rusko zvýšilo svoju angažovanosť v Sýrii, nejde iba o Islamský štát, ale Rusko chce dotlačiť USA ku kompromisu pokiaľ ide o západný posun do bývalého sovietskeho priestoru. USA budú ochotné vyjednávať o taktických otázkach, ale nepripustia obrat k rozsiahlejšej diskusii o strategických otázkach, namiesto toho budú upevňovať frontovú líniu európskych spojencov vo vzťahu k Rusku.

Intenzívna vojenská kampaň zasiahne Islamský štát, ktorý nebude tento rok zničený v dôsledku deficitu pozemných operácií. Na oslabenie vojenského potenciálu bude Islamský štát reagovať teroristickými útokmi mimo územia Stredného východu. Hrozba zo strany džihádistov posilní islamofobiu na Západe a utvrdí fragmentáciu Európy. Kontroly na hraniciach a volanie za zachovanie národnej identity narušia unijný princíp voľného pohybu ľudí. Uzavreté hranice vytvoria úzky profil migrantov na západnom Balkáne, v regióne trpiacom etnickým a náboženským napätím. V zimných mesiacoch bude počet migrantov obmedzený, uchádzači o azyl sa však oveľa ťažšie dostanú do severnej Európy než doteraz. Najdôležitejším problémom Európy budú dva piliere EÚ – Francúzsko a Nemecko. V oboch krajinách budú v roku 2017 voľby, obe sa pohybujú smerom k nacionalizmu a euroskepticizmu. Nemecko bude menej otvorené kompromisom ohľadom európskej integrácie. Ťažkosti Grécka budú pokračovať, ale neočakáva sa odchod z EÚ. Británia a EÚ dosiahnu kompromis, výsledkom referenda bude zotrvanie v EÚ.

Pokračovanie kvantitatívneho uvoľňovania a ďalší rok nízkych cien ropy bude mať zmierňujúci účinok na hlboké trenice, ktorými trpia globálne tovarové trhy. Vstup iránskej ropy na trh v prvej polovici roku bude kompenzovať pokles produkcie USA. Saudská Arábia napriek iránskemu vplyvu bude pripravená udržiavať nízke ceny ropy. Čína nezíska úľavu z cien tovarov, rast spotreby sa spomalí v dôsledku reforiem, ktoré narážajú na odpor straníckej elity. Nízke ceny tovarov a nárast úrokových sadzieb v USA bude mať dopad na menové kurzy a na ďalší ťažký rok pre Latinskú Ameriku. Napríklad vo Venezuele očakávajú rozpad Zjednotenej socialistickej strany a koniec chávizmu.

O Slovensku je zmienka len v tom zmysle, že patrí do skupiny V-4. A skupina V-4 sa spomína iba v kontexte Poľska a Rumunska. Poľsko bude kritizovať Nemecko pre riešenie migrácie a postoj k Rusku. Bude požadovať silnejšu prítomnosť NATO v strednej a východnej Európe a usilovať o pevnejšie väzby s krajinami V-4 do tej miery, ako sa bude vzďaľovať od Berlína a Bruselu. Rumunsko bude naďalej podporovať vstup Moldavska do EÚ a bude mať chladné vzťahy s Ruskom. Podpora súčasnej technokratickej vlády bude klesať.  

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984