Reklama
Reklama

Vasil Lipitsky: Sú výsledky volieb v Rusku sfalšované? Experti tvrdia, že nie

Počet zobrazení: 414

Hneď ako orgány vyhlásili výsledky parlamentných volieb v Rusku, opozícia hlasne oboznámila verejnosť, že sú sfalšované. Europoslanci ju však predbehli: uviedli to ešte pred voľbami, čím ukázali neskutočnú schopnosť predpovedať budúcnosť.

Hlavným argumentom tých, ktorí neveria zverejneným číslam, sú rozdiely medzi výsledkami tradičného hlasovania a jeho online verzie. Viacerí Rusi mali tento raz na výber: ísť do volebných miestností, aby tam, ako obyčajne, vyplnili papierový hlasovací lístok, alebo to urobili pomocou počítača (smartfónu) rovno z domu alebo z práce.

Keď boli zverejnené výsledky, evidoval sa výrazný rozdiel medzi číslami, získanými týmito dvoma metódami. Elektronické hlasovanie prinieslo väčší úspech provládnym kandidátom a stranám. Opozícia to ohodnotila ako jasný dokaz, že online hlasovanie nie je dôveryhodné a bolo zmanipulované.

O niečo neskôr sa IT špecialisti (medzi ktorými boli ako politicky neutrálni, tak aj podporovatelia rôznych strán) pustili do práce a tieto výsledky podrobili prísnej kontrole. Použili matematické metódy, aby zistili možné vonkajšie zásahy do rozdeľovania hlasov voličov. Nič podobné sa nenašlo (https://echo.msk.ru/blog/echomsk/2912572-echo/)

Ako teda vznikla prevaha provládnych síl v online voľbách? Existuje na to úplne logické a presvedčivé vysvetlenie (https://echo.msk.ru/blog/echomsk/2907234-echo/).

Pred voľbami opozícia veľa kritizovala online hlasovanie na základe toho, že údajne uľahčuje orgánom, aby manipulovali výsledky. Šírili sa upozornenia, že kvôli tomu úrady ešte aj dostanú možnosť sledovať voličov (podľa ich IP adries), ktorí hlasovali za opozičných kandidátov, aby ich potom stíhali a trestali.

V dôsledku toho mnohí odporcovia súčasného režimu preferovali návštevu volebných miestností, ako to robievali vždy. Väčšina občanov, hlasujúcich elektronicky, boli podporovateľmi status quo, dôverujúci orgánom. Výsledky, získané online, jednoducho odrazili túto skutočnosť. Opozičníci si sami vytvorili to, na čo sa teraz sťažujú.

Je paradoxné, že po predchádzajúcich voľbách títo istí ľudia tvrdili, že to výsledky práve tradičného hlasovania (iné vtedy ani nebolo) sú nedôveryhodné a zmanipulované. Ale teraz ho hodnotia ako objektívnejšie a spoľahlivejšie v porovnaní s elektronickým.

Reálny problém je ten, že väčšina občanov zle chápe mechanizmy online hlasovania a sčítavania hlasov. Objasnenia odborníkov sú zvyčajne veľmi zložité a plné špeciálnych pojmov a IT-žargónu. Mnohí sú si preto istí, že programátori môžu ľahko skresliť výsledky volieb, a to nezanechá žiadne stopy. Na rozptýlenie týchto pochybností by mali úrady oveľa podrobnejšie vysvetľovať verejnosti, ako systém funguje a aké sú garancie jeho objektivity a ochrany súkromia voličov.

Ruská opozícia sa odporujúc online voľbám pomýlila a dostala to, čo dostala. To isté môžeme povedať ohľadom tzv. „chytrého“ hlasovania, na ktorom trvali priaznivci Alexeja Navaľného. Podstata ich taktiky bola v tom, aby všetci tí, ktorí nesúhlasia s Kremľom, volili kandidátov, ktorí nepatria do opozície, ale ani nepodporujú moc.

Niektorí analytici upozorňovali na to, že prakticky to znamená hlasovanie za komunistov. Presne toto sa stalo. Vďaka liberálnym voličom (!) komunistická strana, ktorá, napriek vlastnej rétorike, v praxi ochotne spolupracuje s Kremľom, výrazne posilnila svoje zastúpenie v parlamente. Opozícia sa opäť prekonala.

Vieme, že pred voľbami orgány vylúčili z hry svojich najaktívnejších oponentov (väčšinou právnymi opatreniami). Hoci takýchto prípadov nebolo už tak veľa, dosť to skompromitovalo demokraciu v Rusku a poskytlo neprajníkom Kremľa možnosť, aby viac kritizovali ruské úrady za potlačenie občianskych práv a slobôd. Ale zdá sa, že tieto opatrenia ani neboli nevyhnutné, pretože liberálna opozícia v jej terajšom stave nie je schopná reálne si nárokovať volebný úspech.

Výsledky ruských volieb asi väčšinou objektívne odrážajú preferencie a nálady občanov. Určite to opozičníci nikdy neuznajú. Ako ani niektorí západní politici, ktorým vyhovuje udržovať Rusko pod tlakom sankcií a obmedzení a ktorí chcú použiť výsledky volieb ako argument na pokračovanie a sprísňovanie reštrikcií.

(Text vyšiel na https://program2.blog.pravda.sk/ 4. októbra 2021)

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy