Úvaha k ankete

Počet zobrazení: 3045

S ľuďmi, s ktorými sa stretávam, väčšina hodnotí dnešné dianie ako hektické, plné stresov, s nedostatkom času na sebarealizáciu, oddych. Napriek tomu si však myslím, že človek by si mal nájsť čas na aspoň krátke pozastavenie a zhodnotenie toho čo sa okolo neho deje, veď je mu to dané od prírody – homo sapiens. Ide o to, aby nie emocionálne, ale svojím rozumom, logickým zhodnocovaním udalostí analyzoval situáciu a zachoval racionálny postoj.

Každý z nás má rad svojich problémov, ktorými je nútený sa zaoberať, či sa mu to páči, alebo nie, ale sú problémy, ktoré sú všeobecné a dotýkajú sa každého z nás a často viac ako sme si ochotní pripustiť. Niekto, že problém podceňuje, iný, že sa ho to netýka a to tým, že je sám zamestnaný sebou a okolie sa snaží od ignorovať, alebo má jednoducho strach. Takýchto problémov by sa dalo nájsť viac, však jedným z nich, ktorý s určitosťou týka každého z nás je vojna. Tiež som na túto tému urobil úvahu :

Kým za vlády komunistov sa v otázkach na vojnu a mier zdôrazňovalo to druhé – mier. Aj heslá, ktoré odznievali naprosto frázovite, „Prácou posíliš mier!“, „Nech žije mier!“... aj celá atmosféra. napriek bipolárnemu rozdeleniu sveta, zbrojným pretekom a aj konfliktným situáciam (Berlín, Kuba) možnosť vojny mi pripadala naprosto nereálna.

Stačil však len krátky čas čo prišla zmena, od ktorej, keď som hľadal aspoň nejaké pozitívum, som očakával zmiernenie medzinárodných vzťahov, veď všade naokolo dominoval jeden – kapitalistický systém, aby nám tento systém prezentoval, že vojna nie je len pojem, ale reálny fakt a jej realizácia nie je odvislá od rozdielnosti spoločenského systému, ale od toho či niekto chce, napriek proklamovanej demokracii, vytvárať svoj vlastný pohľad na svet. Naviac sa táto ukážka vojny odohrala, tak povediac, v bezprostrednej blízkosti v oblasti, ktorú mnohí Slováci mali možnosť osobne navštíviť.

Hnisavá rana na Balkáne zostala a môže sa znovu kedykoľvek prejaviť vzplanutím novej vojny, je tu ďalší vojenský konflikt, teraz priamo v susedstve, - Ukrajina. A sú tu aj vzdialenejšie vojny – Irak, Afganistan, Sýria, Lýbia, ktoré nástup vlády „demokratického“ sveta priniesol.

Všetko to vytvára skutočnosť, že slovo vojna je ďaleko frekventovanejším slovom ako slovo mier. V kontexte s touto situáciou a otázkou na postoj k vojne je aj na webovej stránke Nového slova anketa „Ste ochotný bojovať za Slovenskú republiku?“. Pre mňa osobne je to nevhodne položená otázka, jednoducho, neviem na ňu zodpovedať. Lebo čo to znamená bojovať za Slovenskú republiku ? To ako keby bola Slovenská republika napadnutá ? Máme profesionálnu armádu, ktorá prejavuje aktivity rôzne vo svete, na Balkáne v Afrike, v Afganistane. Chystá sa snáď aj na Ukrajinu ? To ako bojovať za Slovenskú republiku by bolo sa pridať k tejto profesionálnej armáde a na cudzom území bojovať za „záujmy“ Slovenskej republiky ? Nie, to nie som ochotný !!!

Záverom, keď budem sa pozastavovať na dianim čo mi tento svet do života priniesol a budem hodnotiť rok 1989 – tzv. „nežnú revolúciu“ vždy bude hodnotenie u mňa negatívne, aj keby som mal „na rúžiach ustlané“, lebo je spojená s udalosťami, ktoré predstavujú najväčšiu hrozbu pre ľudstvo – hrozbu vojny.   

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984