Treba sa vyjadrovať pravdivo a zrozumiteľne

Počet zobrazení: 2619

Isté nádeje a v svoj prospech očakávali predstavitelia EÚ od stretnutia vo Vilniuse, kam bol pozvaný začiatkom decembra 2013 k podpisu asociačnej dohody prezident Ukrajiny. Prišiel, ale nepodpísal. A to bol začiatok vážnejších protestov na Námestí nezávislosti v Kyjeve, ktoré z rečnenia prerástli do ozbrojených stretnutí s ranenými i mŕtvymi, až vygradovali k povaleniu V. Janukovyča v parlamente úplne názorovo prebudovanom. A to všetko pred i počas ZOH a paralelne. Svet neskôr čakal len na ich ukončenie a začal byť nervózny z toho, čo bude nasledovať. Dočkal sa!

Napätie medzi spojencami (USA+Nemecko+Francúzsko) a RF existovalo však už skôr, evidentne od hodiny, kedy spojenci odmietli účasť na otvorení ZOH Soči 2014, čo odôvodnili tým, že prezident RF V. Putin zakázal propagáciu homosexuality v miestach konania Hier. Argument iste z ich pohľadu veľmi vážny, no aby niektorý činiteľ RF sa niekedy bol vyslovil za zákaz volného predaja strelných zbraní v USA, kde v školách i v kinách hynú ľudia streľbou úchylných jednotlivcov či žiakov, zaznamenané (aspoň u nás) neboli a svet neprotestuje. Berie to, ako zvyk, historický relikt dejín USA, že každý má právo brániť sa.

Menším dôvodom napätia, ale len zo strany USA, bolo odmietnutie pomoci odborníkov FBI pri zabezpečovaní bezpečnosti Hier, ktorých kompetencie v rámci istých územných okruhov by boli ťažko definovateľné a agenti by sa usilovali pravdepodobne dostať aj tam, kam by ináč vo veľkej krajine nemohli z iných dôvodov. A preto aspoň USA vyslali do Čierneho mora dva krížniky, ktoré mali v prípade ohrozenia životov amerických športovcov i občanov USA evakuovať z oblasti. Všetko cielene, znehodnotiť vysoký štandard Hier z hľadiska športového, spoločenského i materiálneho. Neprajníci však nič, okrem dvojsedadlových WC mís v ubytovniach športovcov, nenašli.

ZOH Soči 2014 skončili a tak prvé stránky a prvé príspevky redaktorov médií patria teraz udalostiam na Krymskom polostrove. Ako protestovali rôzne politicky nesúrodé skupiny demonštrantov v Kyjeve, keď stavali barikády, pálili pneumatiky a hádzali dlažobné kocky do policajtov, tak, ale pokojne, sa ozvali občania Krymu, príslušníci ruského národa. Rozdeľuje ich len to, že zídenci zo západných častí krajiny  v  Kyjeve demonštrovali za prijatie asociačnej dohody s EÚ, Krym demonštruje za ochranu svojej ruskej identity. Čo je na tom zvláštne, však aj USA prejavujú svoju silu, keď ide o ochranu ich záujmov a občanov kdekoľvek v cudzine. Možno to, že od chvíle, keď zákonný prezident Janukovyč nepodpísal asociačnú dohodu s EÚ, intenzita protestov v Kyjeve zreteľne vzrástla až prerástla do pádu vlády. Parlament pod tlakom hlasov z ulice a blokády verejných budov v meste schválil nových ľudí, rečníkov z tribún námestia, ktorí by mali viesť krajinu do májových volieb. Či tak bude, je otázka, pretože udalosti nadobúdajú dramatický charakter podporovaný prítomnosťou ruských vojsk a blokáciou letísk Krymu.Za týchto okolností nemá zmysel ďalej písať o detailoch krízy, pretože tá sa mení každú chvíľu, ani o iných regiónoch s prevahou ruského obyvateľstva, či o aktivitách NATO, prípadne Bezpečnostnej rady OSN, i USA, ktoré hrozia tvrdými sankciami voči RF.

Dôležitejšie je však to, že USA dlhodobo definuje RF ako strategického protivníka, ktorý môže narušiť ich hegemóniu, na ktorú si ako svetová veľmoc zvykli. Pred časom Z. Brzezinski a M. Albrightová vyslovili názor, že Rusko treba v záujme pokoja a demokracie vo svete rozparcelovať na 3 územné jednotky – nové štáty. Pretože ide o veľmi chúlostivý problém do budúcnosti, neteší sa veľkej a verejnej  publicite u európskych spojencov USA. A pretože sa nedarí destabilizovať zatiaľ zvnútra RF, všetko čo sa deje okolo Ukrajiny, sú pokusy urobiť k tomu prípravy zvonka, priblížiť sa čo najbližšie k hraniciach RF. Zdá sa, že aj Poľsko, kde sa rozmiestňujú prvky „atómového dáždnika“ proti Iránu, je priďaleko a potrebujú sa dostať na priamy dotyk s protivníkom. To však vedia aj ruskí stratégovia a preto ich názory musia byť rešpektované aj politicky a teraz. Nie je to nič prekvapujúce a keď, tak iba pre tých, čo vojnové požiare inscenujú len v katastrofických filmoch a tragédiu vojen poznajú len z gauča v obývačke. Ale prečo sa vzrušujú už v centrále NATO, keď ani Ukrajina, ani RF nie sú členmi tejto organizácie? Je však možné, že práve preto bude o niekoľko týždňov prijatá Ukrajina do zväzku pridružených štátov EÚ, NATO a bez podmienok, aké sú stavané pred Turecko.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984