Tlejúci Balkán

Počet zobrazení: 2587

V Prištine, hlavnom to meste „republiky“ zvanej Kosovo, včera pochovali ôsmich militantov, etnických Albáncov, ktorí boli zabití v „teroristickej akcii na území republiky Macedónsko.

V tomto duchu aj lakonicky odznela informácia v správach na TV Ta3, pri komentovaní obrazového šotu diania z pohrebu. Zo šotu bolo evidentne vidieť, že pohreb sa konal so všetkými vojenskými poctami, rakvy boli prikryte albánskymi vlajkami.

Aj keď sa teroristické akcie pomaly stávajú bežným javom a z tohto pohľadu by som aj chápal, že komentár televízie bol taký formálny a stručný, rád by som sa pri ňom trocha pristavil, a veľmi rád by som ho dal aj do povedomia aj niektorým naším politikom, ktorí horlia na uznánie republiky Kosov, ako sú napríklad pán prezident Kiska, či pán Šebej. Obávam sa, že ale títo páni tieto webové stránky nenavštevujú.

Skutočnosť, že títo militanti boli pochovaní na území Kosovo napovedá, že to boli občania Kosova.

To, že boli zastrelený na území Macedonska, že so zbraňou v ruke vnikli na územie druhého štátu, kde zabili 8 policajtov, jednoznačne potvrdzuje, že išlo o diverznú či teroristickú akciu. To, že títo teroristi boli pochovaný s vojenskými poctami, teda s ocenením a uznánim od štátnej moci napovedá o charaktere štátnej moci. Európa a svet konajú porady, vyhlásenia o jednoznačnej potreby bojovať proti terorizmu. Prečo sa neobjavilo žiadne oficiálne vyhlásenie, aspoň vo verbálnej forme, odsudzujúci tento akt.

Je naprosto pochopiteľné, že celá akcia nebola robená preto, že by sa nejakým Albáncom nepáčili čapice macedónskych policajtov, ale je tu nieči zámer na formovanie diania v regióne. O aké dianie by mohlo ísť môže niekomu pripadať ako konšpiračné teorie, ale v súvislosti s týmto regiónom sú tu isté fakty, lebo akcia k vôli čapiciam policajtov to určite nebola.

Keď Bulharská vláda odstúpila od projektu vybudovania vetvy plynovodu South stream Rusko sa rozhodlo zmeniť trasu cez Turecko, Grécko, Macedonsko, Srbsko a ďalej do Európy. Prečo Bulharská vláda odstúpila od výhodného projektu ? Kto by mohol mať eminetný záujem aby sa tento plynovod nerealizoval ? Z uvedených krajín tohto regiónu už Turecko vyslovilo predbežný súhlas s projektom, Grécko, aj so svojimi ekonomickými problémami, dokonca očakáva pomoc od Ruska, Srbsko tiež neakceptuje politiku blokácií na Rusko, ostáva jediná krajina Macedonsko so svojími ekonomickými problémami a s početnou albánskou menšinou. A tu sa ten komu spomínaný plynovod prekáža otvorene prejavil. Veľvyslanec USA v Macedónsku Jess Baily verejne podporil bývalého prezidenta Branka Crvenskovského keď sa pokúšal prevrat cez študentov. Toto sa však nepodarilo. Zrejme preto padla voľba na Albáncov túžiacich po veľkom Albánsku. Vyvolať spory s Albáncami však, ktoré by viedli k požadovaným zmenám vo vláde, v rámci samotného Macedónska sa tiež nepodarili. Tak sa siahlo na susedov, ktorí sa napokon už osvedčili v strategických zámeroch so Srbskom.

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984