Reklama
Reklama

Šťastnú cestu, Socialisti!

Počet zobrazení: 4028

Som rád, že sa p. Chmelárovi za pomerne krátky čas podarilo vyzbierať potrebný počet podpisov na zaregistrovanie strany – hnutia Socialisti.Sk. Aj preto som si so záujmom vypočul včerajší rozhovor s ním na TA3. Ako ľavičiar naozaj s mnohými jeho myšlienkami musím len súhlasiť. Plne súhlasím s tým, že na Slovensku chýba od zániku SDĽ klasická ľavicová strana. Nech mi priatelia v SMERe-SD prepáčia, ale pre mňa je táto strana skôr akousi ľavicovou smotánkou. Chýba mi tam srdiečko, zanietenie, presvedčenie. Ľavicoví funkcionári v regiónoch úplne spohodlneli. Umožnil im to manažérsky systém v strane, ako aj malý záujem vedenia strany o názory radových členov. Teraz síce, keď už strana stráca na preferenciách sa rozbehli aspoň do krajov a snažia sa s členmi diskutovať, žiaľ, už zrejme neskoro. Stretávam sa takmer každodenne s členmi SMERu. Apatia, nezáujem sklamanie. Čo k tomu dodať.

Ďalší súhlas je istotne s tým, že ľavicová strana by sa mala budovať zdola, využívať členskú základňu na vlastné aktivity v regiónoch, využívať členov nielen na presadzovanie svojich cieľov, ale aj získavanie informácií, ako na kroky strany reagujú občania. Takto nejako si aj ja predstavujem ľavicovú stranu – hnutie. Pán Chmelár podľa mňa aj správne pomenoval skupiny obyvateľov, ktoré chcú Socialisti osloviť. Až potiaľto je to všetko OK. Lenže.

Neviem si celkom predstaviť, ako za pár mesiacov dokážu vybudovať štruktúry. Je pekné, keď si okresného predsedu zvolia členovia v okrese. No tí ľudia sa možno uvidia po prvýkrát v živote, takže tá voľba bude asi zložitá. Osobitne by som sa teraz zameral hlavne na voľby a v regiónoch by som pracoval len s kontaktnými osobami. Potom, ak budú voľby úspešné, teda aspoň nad 3%, tak by som sa pustil do budovania strany. Teraz sa treba sústrediť len a len na voľby.

Pán Chmelár povedal, že chce okrem iných osloviť robotníkov, lebo toto slovo sa úplne vytratilo zo slovníka dnešných  politikov. Plne súhlasím. No ak chce on osloviť robotníkov a podobné vrstvy, musí zmeniť slovník. Pre robotníka je jeho vyjadrovanie veľmi zložité. No možno sa mýlim.

Takže summa summarum  je dobré, že Socialisti sú tu a verím, že budú pre ľavicového voliča dobrou alternatívou. Rovnako je dobré, že pán Chmelár má jasno v tom, ako má vyzerať a fungovať toto hnutie. Je teraz potrebná už len taká „maličkosť“. Nájsť k tomu tých správnych ľudí. Vieme totiž, že aj zjednotenie ľavice bola správna myšlienka. Žiaľ ju nerealizovali tí správni ľudia. Takto sa stáva aj z dobrej myšlienky zlý cieľ. Dôkaz toho tu dnes máme.

Osobne po skúsenostiach so SMERom si počkám, kto bude reprezentovať socialistov na regionálnej úrovni. Aj preto nechcem robiť predčasné závery, lebo slovenská politika je za posledných desať rokov nevyspytateľná. Vlastne je taká, ako ju robia dnešní politici. Preto vítam nové aktivity i snahu ľudí nielen presadiť sa v predvolebnej súťaži, ale hlavne snahu konečne zmeniť veci k lepšiemu.  

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy