Reklama
Reklama

Stane sa z nás Charta?

Počet zobrazení: 4764

Čas vianočný je pre množstvo ľudí príležitosťou na pokojné zamyslenie nielen nad končiacim sa rokom, ale aj nad dobou, ktorú práve žijeme. Bez emócií a s patričným nadhľadom, pri káve a pohári vína sa o to snažím aj ja. Pri tomto zamyslení sa mi pomáha aj Nové slovo. Prešiel som si množstvo článkov a príspevkov od ľudí, ktorí pravidelne, alebo len príležitostne prezentujú svoje názory, postoje a úvahy. Keď to chtiac-nechtiac porovnám s tým, čo v tomto roku prezentovali naše nezávislé média, pripadám si ako Alenka z ríše divov. Akoby tí, čo píšu do Nového slova, ani nežili na Slovensku.

Samozrejme, že Slovo nie je tu na to, aby chválilo, či obhajovalo Smer-SD a vládnu koalíciu. Nie je tu ani na to, aby si ľudia mali možnosť prečítať, ako je to tu všetko báječné, ako to tu skvele všetko šľape. To by bola medvedia služba nielen Smeru, ale predovšetkým ľavici. Ale predsa nemôžeme po celý rok nosiť len čierne okuliare, ako ich nosia naše niektoré mienkotvorné denníky či časopisy. Sám mám k činnosti Smeru-SD množstvo výhrad, predovšetkým k ľuďom, ktorí ho reprezentujú na okresných či miestnych úrovniach. Nerobí im to dobré meno, no je to výlučne ich stranícka záležitosť a mňa ako nestraníka do toho nič nie je. Rovnako mám výhrady k niektorým vládnym rozhodnutiam, no to mi nebráni vidieť aj pozitíva, ktorých je nesporne viac ako tých negatív. Som rád, že v tomto aspoň na týchto stránkach nie som osamotený. Autori, ktorí sem píšu, sú prevažne ľudia, ktorí nie sú profesionálni novinári.

Možno to je tou hlavnou príčinou, prečo sa Nové slovo diametrálne líši od našich médií. Píšu sem ľudia, ktorí sa pohybujú a žijú medzi tými, o ktorých hlasy sa vždy raz za štyri roky uchádzajú aj tí, ktorí potom akosi rýchlo strácajú pamäť. Áno, sme to my, ktorí žijeme ako obyčajní ľudia a denne sa s nimi stretávame, na rozdiel napr. od p. Matoviča. OĽaNO ich má síce v názve svojej strany, no koľkí obyčajní ľudia žijú ako p. Matovič? Koľko obyčajných ľudí sa správa tak vulgárne ako tento pán, koľko ľudí žije v takej nenávisti, zlosti a nepriateľstve. Možno by mal zmeniť názov na Bohatí Ľudia a Závislé Osobnosti. A podobne je to s celou našou slávnou opozíciou. Naše média a profesionálni novinári však majú na vec iný názor. Žiaľ.

A tak čas vianočný sa snažím tráviť čítaním názorov, ktoré sú síce v mnohom úplne odlišné od tých profesionálnych, ale aspoň nie sú jednostranné, ktoré sú vyvážené, ktoré vychádzajú z každodenného poznania a životných skúseností. Aj keď nie sú tak široko publikované a tým aj čítané.

Máme svoju malú ľavicovú stránočku na internete a začína mi to pripomínať chartu, aj keď v inom slova zmysle, ako bola tá v 70-rokoch. Nevadí, oveľa dôležitejšie je to, že sa našli ľudia, ktorí aj za zložitých podmienok (a to tu už druhé volebné obdobie po sebe vládne ľavica) na úkor svojho voľného času a určite aj peňazí, drží pri živote ľavicový portál. Im patrí naša srdečná vďaka. Raz sa to možno zmení a Nové slovo bude opäť dostupné aj obyčajným ľuďom. Teraz je však podstatné to, že je tu aspoň v takejto forme, kde majú možnosť aj ľavičiari, socialisti i komunisti vyjadriť svoje názory.

Nakoniec: „Ani jedna doba nemôže byť taká zlá, aby sme v nej stratili svoje hodnoty, názory a presvedčenie.“

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy