Reklama
Reklama

Slovo o ohni v Notre Dame

Počet zobrazení: 2655

Katedrála bola viac múzeum ako sakrálne miesto. Jej vstupné brány prekročilo ročne viac ako 10 milónov turistov zo všetkých kútov sveta, čiže 30 tisíc denne. Zdalo by sa, že je to takmer púťové miesto, lenže pre väčšinu z nich to bola len hodinová zastávka v zničujúcom dvoj-troj dňovom programe „poznávania“ Paríža. Z toho davu turistov som mával zmiešané pocity. Pozoroval som ich s ľútosťou, na rozdiel od Parížanov, ktorí tie davy vnímajú ako pohromu a bezmocne sa poddali organizovanej komercii.

Chrám som navštívil opakovane, pri každej z mojich návštev Paríža a najmä kvôli blízkym či kolegom ktorých som sprevádzal. Ak ste sa však v samotnej katedrále chceli nebodaj trochu priblížiť k Bohu a rozjímať o živote, bolo to možné len skoro ráno či podvečer. Našťastie tých kostolov, kde ste mohli nájsť  ticho a skryť sa pred hlukom veľkomesta, návalmi vystresovaných turistov, či nebodaj kajať sa z vlastných hriechov, je „v meste hriechu“ , aj v okolí Notre Dame dosť. Najbližší hneď za rohom - Church of Saint-Séverin. 

Opakovane sa pýtam, či je žiaľ a smútok "celého sveta" nad zničeným chrámom hlboký a úprimný. Či sme len mediálne nepodľahli povrchnej (možno podvedomej) túžbe identifikovať sa s niečím úžasným, aj keď to "niečo" predstavuje zničujúci oheň? Možno si aj podprahovo uvedomujeme, že práve oheň je (v archetypálnej úrovni)  symbolom moci všemohúceho, mečom spravodlivosti a popol produktom nášho očistca? Tak nejako píše o ohni Starý zákon, Carl Gustav Jung, alebo aj Gaston Bachelard vo svojej Psychoanalýze ohňa.

Hoci ešte nepoznáme príčinu požiaru, internet je už plný špekulácií. Konšpirátori vinia islamistov a ignorujú možnosť náhodného vzniku, z nedbalosti a pod. Vo Francúzsku je však celkom reálna aj tretia možnosť – maskovaný teroristický útok extrémnej pravice, nazývanej   „white suprenacist“. Ak podpálili Notre Dame oni, výsledok bude rovnaký, akoby ho podpálili islamskí extrémisti. Mierumilovní moslimovia nielen vo Francúzsku budú trpieť - nehovoriac o utečencoch, ktorí sú už aj tak vystavení veľkej diskriminácii. Náš katolícky Boh nie je veru všemohúci, ani veľmi zodpovedný, ani milosrdný.

Celý svet sedí na sude s pušným prachom. Ľudstvo nemá veľa času aby zabránilo genocídam z vojen a ničeniu životného prostredia. Ak sa ukáže, že ide o teroristický útok, ... 

Modlime sa, aby to bola len nehoda. 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy