Slovensko v druhej svetovej vojne

Počet zobrazení: 995

Pri príležitosti slávnych májových dní som si spomenul na jednu príhodu, ktorej som bol svedkom, keď som ešte pracoval na MO SR. Pri návšteve jednej vojenskej delegácie USA na Slovensku sa ich jeden náš slovenský významný štátny predstaviteľ (bolo to aj publikované) opýtal, prečo ste (Američania) počas vojny bombardovali Slovensko? Podľa všetkého to nevedel...

Ja som vtedy našej uniformovanej časti tichšie povedal (ale tak, aby to počul aj tlmočník, aby to  mohol – skôr či neskôr – delegácii povedať): lebo sme, t. j. Slovenský štát – po boku s Nemeckom útokom na Poľsko 1. septembra 1939, začali „2. svetovú vojnu“! Vzápätí  nato spojenci Poľska, t. j. Veľká Británia, Francúzsko a i., vypovedali 3. septembra 1939 vojnu Nemecku.

V novembri 1940 Slovensko vstúpilo do Paktu Berlín-Rím-Tokio a ako spojenec Nemecka sa pridalo k nemu 24. júna 1941 aj pri útoku na Sovietsky zväz (s nami ešte aj Fínsko, Maďarsko, Rumunsko, Chorvátsko a Taliansko).

A ešte toto: v decembri 1941 Slovensko vyhlásilo vojnu aj Spojeným štátom americkým a Veľkej Británii!

Vojenské letectvo USA aj ZSSR bombardovali viaceré slovenské mestá, osobitne v nich sa nachádzajúce vojenské, zbrojárske a pod. objekty, pretože sme im my vyhlásili vojnu!

Bombardovanie miest, civilné obyvateľstvo, je brutalita... ale najskôr boli Varšava, Rotterdam, Londýn či Leningrad a až tak Drážďany, Berlín, Tokio, Hirošima... Bratislava Appolka, Košice, Nitra.

No potom, osobitne v rokoch 1944 – 1945, nastal rozsiahly zložitý a strastiplný proces širokých más ľudu, vojakov, partizánov, v dôsledku ktorého bolo Slovensko (opäť už ako Československo) na konci vojny „vyňaté z Osi“ a pripojené k spojencom víťaznej koalície (ZSSR, USA, VB...).

Prečo, kedy a ako sa to stalo... to ďalšie obdobie našich dejín je nemenej zložité, spletité, ale aj hrdinské.

Súhlasím, že sotva by toto pochopilo dieťa v 4. ročníku základnej školy. No všetci naši mladí, ktorí na Slovensku končia štúdium aspoň maturitou (a mnohí by svojho času boli po nej aj narukovali), by to mali všetko poznať, prediskutovať... Pozrel som si tematické plány z histórie pre 4-, 5-. či 8-ročné gymnázia na stránke MŠ SR, ale nedopátral som sa, čo a ako sa „odporúča vysvetľovať naše slovenské roky 1939 – 1945“.

Ak sa chceme poučiť na chybách a omyloch našich predkov a vyvarovať sa novým, podobným, musíme tieto minulé najskôr pravdivo a celistvo poznať a pochopiť...

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984