Reklama
Reklama

Škandál!: Sacharovova cena pre venezuelskú opozíciu

Počet zobrazení: 1611

Európsky parlament udelil Sacharovovu cenu za slobodu, ktorú kedysi získal aj Alexander Dubček, venezuelskej opozícii. To je škandál! Mne sa snáď iba sníva! Tým túto cenu absolútne znevážil a ja už nikdy viac nespomeniem, že ju Dubček dostal, pretože by som zneuctil jeho pamiatku. Európsky parlament týmto hlúpym počinom stratil u mňa aj posledné zvyšky úcty.

Situácia vo Venezuele je síce komplikovaná a Madurova vláda urobila viacero vecí, s ktorými nesúhlasím, ale oceňovať venezuelskú opozíciu, ktorá robí bordel v uliciach, pácha násilie, destabilizuje krajinu a s pomocou USA chce zvrhnúť legitímne zvolenú vládu? To nemôžu myslieť vážne! Len si pripomeňme, že pred nástupom chávistov dve tretiny obyvateľstva Venezuely žili v strašidelnej chudobe – v krajine, kde majú jedny z najväčších zásob ropy na svete. Dnes majú milióny chudobných aspoň základné sociálne dávky a lepší prístup k školstvu a zdravotníctvu. Predošlé vlády masakrovali týchto chudobných ľudí v uliciach – spomeňme si na Caracazo a rok 1989, kedy surovo pozabíjali tisíce ľudí. Západ mlčal! A politické strany, ktoré kedysi robili takéto zverstvá, dnes oceňuje Európsky parlament. Fuj! Len si predstavte, že by dnes chávisti postrieľali 2 000 demonštrantov ako kedysi venezuelskí západní spojenci – už by im nad hlavami poletovali bomby z USA.

Venezuelská vláda sa dennodenne v západnej tlači očierňuje, akoby okrem Venezuely celá Latinská Amerika prekvitala – pozrite sa na korupčné aféry a gangstrov v Brazílii, v ktorej sa uskutočnil regulárny štátny prevrat pri odstránení bývalej prezidentky. S posvätením USA. Pozrite sa, čo sa deje v Mexiku, na Haiti, v Paraguaji! Demokracia? Európsky parlament sa tvári, akoby utláčali opozíciu iba vo Venezuele. Pritom v susednej Kolumbii bolo len za prvé štyri mesiace tohto roku zavraždených 41 opozičných politikov a z tejto krajiny za ostatné roky utieklo do Venezuely 5 miliónov ľudí. Myslíte si, že niekto rozdáva ocenenia kolumbijskej opozícii? Nie, zato kolumbijský prezident dostal Nobelovu cenu za mier. V Hondurase sú vraždy opozičných aktivistov takmer na dennom poriadku, ale Honduras je aj tak miláčikom USA. Choďte sa prejsť po Salvádore či Guatemale a ak vás nezastrelia drogové kartely, bude mať veľké šťastie. Ale komu by to vadilo – však tie krajiny na rozdiel od Venezuely nemajú ropu a poslúchajú USA.

 Je faktom, že vo Venezuele je spoločnosť rozdelená pol na pol a nedá sa povedať, že jedni sú dobrí a druhí zlí – preto je ocenenie Európskeho parlamentu jednej zo strán konfliktu jedno obyčajné imperiálne svinstvo. Len si pripomeňme, že opozícia, podporovaná USA a EÚ, od prvého dňa Cháveza pri moci hovorila o jeho zvrhnutí a raz sa dokonca pokúsila o armádny puč. S podporou USA. Neúspešne. Opozícia zvolala viacero referend. Ľudia Cháveza vždy podržali. V demokratických voľbách. Ich demokratickosť potvrdil aj Jimmy Carter, bývalý americký prezident. Ale hlavná vec, že Venezuela má vraj problém s demokraciou – zato americkí spojenci Saudská Arábia či Turecko sú škandinávske demokracie... USA liali do venezuelskej opozície milióny, ale ľudia tvrdohlavo volili chávistov. Zlom nastal po smrti charizmatického Cháveza. USA vycítili šancu a začali s prípravou farebnej revolúcie. Odvtedy robia bordel v uliciach, ktorý stál život desiatky ľudí. Lídri opozície hovoria o potrebe násilného prevratu, otvorene na ňom spolupracujú s USA a tvária sa, že je vlastne úplne v poriadku s pomocou inej veľmoci útočiť na vládu vlastnej krajiny: fakt by ma zaujímalo, čo by písala západná tlač, keby niečo podobné robili ruskí separatisti na Ukrajine vo vzťahu k Rusku.

 A týchto amerických agentov ešte vyznamenáva Európsky parlament. Je mi z toho zle! Nie preto, že by som obhajoval Madura, ale preto, že vyznamenávať tých, čo robia bordel vo vlastnej krajine s pomocou USA, nijako Venezuele neprospeje a ešte viac prehĺbi priepasť medzi oboma stranami konfliktu. Hanbím sa za Európsky parlament.

Status na FB, 26. 10. 2016, titulok Slovo

Priemer: 4.7 (52 hlasov)
Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy