Reklama
Reklama
Počúvanie je nové čítanie

„Shakespeare“ medzi inzerátmi

Počet zobrazení: 2104

Keď písal William Shakespeare svoje veľké drámy, vždy sa snažil niekomu pripísať všetky hriechy sveta, aby vzbudil v čitateľovi a divákovi záujem o dej. Zločiny totiž vždy priťahovali záujem, aj keď sa odohrávali iba na papieri alebo na doskách javiska. Na Richarda III. sa vďaka nemu nalepili všetky zločiny Henricha VII. a tak by som mohol pokračovať. Rovnako a možno ešte častejšie si prispôsoboval históriu svojej krajiny podľa vlastnej fantázie aj Alexander Dumas starší. Sám rozhodoval o tom, koho obdarí šľachetnosťou a koho poškvrní zločinom alebo zločineckým úmyslom. Keď sa ho spytovali, prečo tak znásilňuje históriu, odpovedal: – Keď ona má potom také krásne deti...

Ktovie, aké romány a drámy by títo literáti napísali, ak by sa dajakým zázrakom ocitli v dnešných časoch a hľadali námety pre svoje diela, povedzme, medzi inzerátmi v Matovičových regionálnych novinách. Vlastní ich už síce jeho manželka, no to nemení nič na veci, každý vie, že je to rodinný podnik a ani jedno číslo sa nezaobíde bez jeho stĺpčeka, postrehu či úvahy na tému Fico, Fico, Fico. Stačilo by povystrihovať túto jeho tvorbu a máme toľko materiálov o jednom človeku, že by z toho boli aj – Zobrané spisy Igora Matoviča o Robertovi Ficovi. Ktovie, možno raz bude niektorý novodobý Shakespeare čerpať námety pre svoj román práve z Matovičových „skvostov“ medzi inzerátmi. Možno sa tým novodobým Shakespearom stane práve Igor Matovič, keď skončí s politikou a začne spisovať svoje pamäti. Zatiaľ si to iba nacvičuje.

Myslím si, že takmer každá rodina na Slovensku dostáva „Matovičove inzertné noviny“ zadarmo do poštovej schránky. Musím sa priznať, že nikdy doteraz som nezapochyboval o ich užitočnosti. Nájdete v nich všetko, čo treba: odborníkov, chovateľov, záhradníkov, ktorí ponúkajú svoje služby a prácu, i spomienky na tých, čo už nie sú medzi nami. Len na tie znova a znova sa opakujúce útoky na Roberta Fica a jeho stranu si nedokážem zvyknúť. Toľko nadávok a urážok hraničí už doslova s nenávisťou alebo stratou zdravého úsudku. Život človeka je príliš krátky na to, aby strácal čas čítaním tých istých výlevov o klamároch, príživníkoch, zlodejoch, kriminálnikoch, podvodníkoch...,  ktorými  zapĺňa svoje „literárne vstupy“ a, samozrejme, že loví najčastejšie v strane Smer. No čo už, aj myši potrebujú literatúru.

Svoje emócie nedokázal  krotiť ani v poslednom čísle Malacka z 27. februára. Tentoraz si za svoju tému medzi inzerátmi spomínaný nádejný dramatik zvolil MDŽ. Svojmu príspevku dal názov Žena za ružu. Už som si myslel, že pogratuluje ženičkám k ich sviatku, no čerta starého. Zasa spustil to svoje – Fico, Fico ,Fico. Akoby na Slovensku neexistoval väčší „zločinec“ od neho. Ani tentoraz nezvládol svoje emócie a do každej domácnosti na Slovensku putoval odkaz – ako veľmi sa mu protivia oplzlé vtipy, lichôtky a sexuálne narážky, ktoré po krajine v týchto dňoch trúsia na stretnutiach so ženami Fico, Maďarič, Kaliňák, Pellegrini... pri príležitosti MDŽ. Asi sa ozve ešte viackrát, pretože toto turné sa skončí až 14. marca vo Vranove nad Topľou. Pán Matovič označil ženičky, ktoré sa chcú stretnúť so svojím premiérom, za nenáročné diváčky a voličky, ktoré si nedokážu vážiť samé seba a nechávajú sa kúpiť za ružu či hlúpy vtip. Ešte aj naše deti a vnúčatá budú v slzách splácať všetko to, čo spôsobil Fico, poznamenal ešte.

Čo k tomu  dodať? Ak považuje Igor Matovič oslavy MDŽ, tak ako ich robí Robert Fico, za propagandistickú šou, prosím, je to jeho názor. Predsa mi to však vyvolalo v pamäti spomienky na jeho šou, keď pred kamerami sypal na hlavu poslanca Poliačika injekčné striekačky, keď vykrikoval po Anne Beloussovej, aby si strhla kríž z krku, keď o nej písal ako o nejakej Anči a pod. To bola skutočná šou, keď prišla za ním a učila ho „móresom“, ako sa má správať muž k žene. Ako správna učiteľka ho aj prefackala, celé Slovensko sa vtedy na tom smialo, dokonca i jeho vtedajší šéf Sulík sa na tom rehotal. Ani profesionálni zabávači by nič lepšieho nevymysleli, kam sa hrabe Robert Fico so svojím turné po Slovensku. A nebola to vari šou, keď si Iveta Radičova nedokázala poradiť s vládou, ktorú pozliepala vtedajšia opozícia? Veď ani Panna Mária by si s takou zostavou neporadila. Už od začiatku to vyzeralo, ako by niekto pozväzoval chvosty mačiek a psíkov a chcel, aby držali pokope, aby sa nehrýzli, neškrabali a neútočili na seba. Netrvalo však dlho, „zvieratká“ sa rozpŕchli každé do svojho kúta a ešte aj odtiaľ na seba vrčali a vycierali zuby. Zrazu však akoby na ne prišla ruja, znova sa začínajú očuchávať, chvostíkmi vrtieť, o seba sa obtierať – čakajú na svoju príležitosť. To Robert Fico ich spojil, preto sa o ňom  píše už aj medzi inzerátmi. Ktovie, možno sa o ňom už  onedlho začne písať aj na letákoch z obchodných reťazcov, ktoré tiež nachádzame v poštových schránkach.

 

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy

Najčítanejšie

Matovičove referendá
Idioti v politike
Esencia cynizmu a pokrytectva
Kto sa smeje naposledy
Návrat posolstva Novočerkaska
OSN – dítě války
Trumpov „mierový kšeft“ na arabskom bazáre
Ad.: Idioti v politike
Matovičove referendá
Budíček spoza Dunaja
Vrtieť Justitiou
Kam až môže klesnúť verejná morálka?
Idioti v politike
Ako Slovensko prichádza o verejnosť
Pod rúškom tma
Covid - Rozdelená spoločnosť